Kreditní karty - zásobárna peněz

  • 1
Mám kreditní kartu, chlubí se mnoho lidí, jimž banka vydala platební kartu. Jaký omyl. Většinou totiž vlastní "obyčejnou" debetní kartu. Na první pohled vypadají stejně, každá ale umí něco jiného. Zatímco klasické debetní platební karty vystavují finanční ústavy jako na běžícím pásu ke každému běžnému či žirovému účtu, kreditní dostane jen někdo a při splnění předem daných podmínek.

Běžná platební karta umožňuje vybírat peníze z bankomatu nebo s ní přímo platit do výše vlastních peněz na účtě (včetně kontokorentu), kreditní "dává" na dluh. Opakovaně zprostředkovává úvěr, aniž by klient musel chodit do banky a vyřizovat pokaždé žádost. Půjčka se pak splácí pravidelnou částkou alespoň 5 nebo 10 procent z dluhu podle banky. S kreditní kartou lze platit přímo v obchodech označených logem karty i vybírat z bankomatu. Zatímco přímá platba je zdarma, výběr je dražší než u klasické debetní karty.

Ve větším měřítku, tedy i pro "chudší" klienty, ji začaly finanční ústavy nabízet teprve před nedávnem. Ještě před několika lety byla jen pro movité s vysokými zůstatky na účtě.

Nejpřístupnější jsou karty HVB Bank a Citibank. U obou totiž nemusí mít zájemce v bance založen účet. Vydají kartu ve chvíli, kdy žadatel splní jejich podmínky. HVB Bank požaduje mimo jiné čistý příjem vyšší než 9500 korun plus doklady k ověření adresy. V Citibank lze získat úvěr až ve výši trojnásobku čistého příjmu. V HVB Bank s ohledem na bonitu klienta. Pokud se podaří majiteli splatit půjčku vždy do 45 dnů (maximální hranice), neplatí žádný úrok, v opačném případě dosahuje roční úročení až  26,4 procenta. K tomu je ale navíc třeba počítat s poplatky. Citibank si naúčtuje jednorázově 2000 korun u zlaté a 1000 korun u stříbrné karty, Visa Maxim Classic od HVB Bank stojí měsíčně 60 korun, za zlatého Maxima se platí jednorázově 3000 korun. Drahý je také výběr z bankomatu - u HVB Bank stojí šedesát a v Citibank nejméně 70 korun. Splátka činí nejméně 5 procent (Citibank) nebo 10 procent (HVB Bank) z dluhu.

Kreditní karty nabízí také Česká spořitelna a Komerční banka. U nich ale musí mít žadatel založen účet, zpravidla nejméně s půlroční historií. Neumožňují bezúročné splácení do 45 dnů, ale jejich poplatky jsou o něco výhodnější v porovnání s konkurencí. Například roční poplatek činí v České spořitelně 600 korun a výběr z bankomatu nejméně 20 korun. Komerční banka úročí úvěr z kreditní karty 22,8 procenty za rok.

Po pravdě, věděli jste jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Jaký typ karty vlastníte vy? Jste s ní plně spokojeni? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.