Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritikou podřízené neničte, ale motivujte

aktualizováno 
Křik na podřízené kvůli jejich chybě je tím nejhorším způsobem kritiky. Jak snadno bude provinilec nedostatek napravovat? A jak vás jako svého šéfa bude nadále vnímat? Umět správně kritizovat je jedním ze silných nástrojů kvalitních šéfů, který pomáhá budovat loajalitu podřízených.
S podřízeným nemluvte jako s malým dítětem, ale jako s člověkem, který má pro vás coby zaměstnanec hodnotu.

S podřízeným nemluvte jako s malým dítětem, ale jako s člověkem, který má pro vás coby zaměstnanec hodnotu. | foto: Profimedia.cz

Výbuch hněvu šéfa kvůli prohřešku podřízeného není ničím výjimečným. Řada šéfů si totiž neuvědomuje, že tvrdá kritika je jim jen na škodu. V nejhorším případě někteří vedoucí dokonce křičí na své lidi před celým týmem, což je naprostá chyba, která šéfům do budoucna podráží nohy.

Podřízení se takových výstupů bojí a to, že jsou pod tlakem, jim svazuje ruce. Méně pak přispívají vlastními nápady, nejsou ochotni pracovat nad nastavené limity, dělají chyby a o loajalitě vůči tvrdému šéfovi nemůže být ani řeči.

Uklidněte se a pozvěte si viníka k rozhovoru mezi čtyřma očima
Správná kritika vyžaduje klid. Byť jste chybou některého ze svých lidí zaskočeni, rozezleni a vidíte, jaké následky jeho konání přinese, nesmíte vybuchnout. Zhluboka se nadechněte, uklidněte a teprve pak jednejte. V žádném případě neřešte problém s podřízeným před očima jeho kolegů. Sedněte si s ním do své kanceláře, případně zvolte jiné místo, kde si budete moct popovídat sami.

S podřízeným nemluvte jako s malým dítětem, které rozbilo hrnek, ale jako s člověkem, který má pro vás coby zaměstnanec hodnotu. To, že udělal chybu, neznamená, že pracuje naprosto špatně. Chybovat může každý. A kvůli jeho chybě nechcete o jeho schopnosti přijít. Nemluvte při jeho kritice jen vy sami, ale naopak, ať mluví převážně on. Zeptejte se jej, zda ví, co provedl, a zda si uvědomuje následky. Pokud netuší, oč se jedná, pak je samozřejmě na vás, abyste mu osvětlili problém.

Vlastní nápady přinesou aktivitu
Pak musí následovat jeho náprava. A opět nechte na zaměstnanci, ať navrhne postup k odstranění chyby. Měl by také sám vymyslet, jak se do budoucna podobné chyby vyvarovat. Tím, že ho necháte, aby přišel s vlastními nápady, bude je pokládat za vlastní, byť ho k nim i nenápadně navedete.

A pokud budou nápady jeho vlastní, bude k nim podle toho přistupovat. Bude mít snahu je uskutečnit co nejlépe, nebude vzdorovat. A to je pro vás výhra. Obyčejná tvrdá kritika k ničemu není. Popsaným přístupem mu ukážete, že má ve vás oporu. Že jste empatický člověk, který z po něm nechce pouhé plnění úkolů, ale který mu dokáže pomoci.

Jste nejen šéf, ale i podpora
Pochopitelně se může stát, že se bude dotyčný odvolávat na kolegy či jiné divize, protože mu tohle nedodali, v tomhle jej zbrzdili a podobně. I vazby na ostatní v rámci firmy ale závisí na něm. Pokud narazil na překážku s jinými kolegy, měl by ji překonat buď sám, anebo si říct zavčas nadřízenému o pomoc.

Pokud nechal jiný tým, aby ho brzdil až do poslední chvíle bez ohledu na termín splnění vlastního úkolu, pak to byla ovšem jedině jeho chyba. Mohl si říci o pomoc, když to nešlo jinak a neudělal to, což přineslo negativní důsledky. A to mu musíte jasně vysvětlit. Pomoc tu je, ale je třeba si o ni říci.

Na závěr rozhovoru s podřízeným mu ukažte, že vám na něm záleží. Vysvětlete mu, jak důležitá je pro vás jeho role v týmu a jak vám záleží na tom, aby příště pracoval svědomitěji. Plníte cíle týmu společně, máte společný zájem a jste jeden celek. Pokud tohle pochopí, získáte si ho, stejně jako zlepšíte jeho budoucí práci.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Dvanáct zdravých návyků, které zvýší vaši duševní odolnost

Ilustrační snímek

Kdo je duševně odolný a s touto schopností se narodí, má výhodu. Umí mnohem snadněji než ostatní překonávat překážky a...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz