Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize možná končí. Sběrny surovin opět vykupují

aktualizováno 
Finanční krize slábne. Alespoň podle výkupen sběrných surovin. Ty se totiž považují za jakýsi lakmusový papírek české ekonomiky. Pokud je zájem o jejich suroviny, průmyslu se daří. A firmy zájem mají. Výkupní ceny tak jdou po více než půl roce nahoru. Za sběr teď dostanete v několika případech oproti předchozím měsícům i více než dvojnásobek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako na měsíc prudkého propadu vzpomínají sběrny na loňský listopad, kdy například výkupní cena litiny a silných železných plátů klesla ze čtyř korun až na sedmdesát haléřů za kilo. "Velká ztráta byla také u hliníku, tam to spadlo ze třiceti na devět korun. Hutě od nás nic nebraly a výkup nám klesl zhruba o sedmdesát procent," popisuje první projevy krize Lubomír Coufal, vedoucí sběry firmy Metalšrot Tlumačov v Olomouci. "Od začátku srpna jdou všechny výkupní ceny pomalu nahoru. Hliník je teď na dvanácti korunách, za kilo železa dáváme dvě až tři koruny," přibližuje současnou situaci Coufal.

Nárůst cen potvrzuje také Martin Khýr, jednatel společnosti Haná Metal z Prostějova. "Zlepšila se situace na burze. Ceny jsou odvislé od hutí v České republice, ale také v Polsku, Německu či v Rakousku. Všechno je pak provázané i s podniky v Číně," vysvětluje Khýr, v jehož firmě se výkupní ceny vloni v listopadu propadly na polovinu. "Další snížení cen přišlo v prosinci a pak také v lednu. Nejhorší bylo, že jsme před krizí od lidí nakoupili za vysoké ceny a podniky nám za to daly mnohem méně," přemítá Khýr, který od podzimu dával za kilo železného plechu jednu korunu. Teď je to dvě padesát. - čtěte Sběrné dvory jsou zdarma jen pro místní. Chalupář musí platit

Více peněz dostanete ve sběrnách také za papír. Může to být i dvakrát více než v minulých měsících. "Od října loňského roku jsme za noviny, časopisy či letáky dávali v průměru dvacet halířů za kilo. Teď v srpnu jsme na čtyřiceti halířích a bude to ještě více. Cena půjde nahoru o deset až dvacet haléřů za kilo," míní statutární zástupce firmy Kovos Tovačov Vladimír Martinka.

Sběrny opět fungují. Končí tedy krize?

Konkrétně jeho firma za poslední půlrok přišla kvůli nízkým výkupním cenám o zhruba tři sta tisíc korun. "Neměli jsme většinou žádné zisky, výkup nám ze šedesáti tun klesl na pětadvacet. V našem oboru přežil jen ten, kdo měl finanční rezervy," dodává Martinka.

O výdělek přišla při výkupu také olomoucká pobočka firmy Mad Papír. "Za noviny a časopisy teď lidem dáváme padesát haléřů, vloni na podzim to bylo jen třicet haléřů. Před krizí se kilo papíru vykupovalo i za korunu," srovnává Pavla Kubíčková z Mad Papíru a odhaduje, že výkupní ceny budou během příštího roku stejné jako před začátkem krize.

S ústupem krize počítá také Vladimír Martinka. "Krize pomalu slábne. Nejlepším ukazatelem je hliník, který je potřeba na výrobu motorů či ve stavebnictví," vysvětluje. "Na podzim, když se u nás krize poprvé projevila, spadla jeho cena během října o dvacet korun. Teď šla poprvé po více než šesti měsících nahoru na čtrnáct. Podniky ho od hutí opět potřebují a ty zase od nás," dodává Martinka.

Za kolik vykupují suroviny

Surovina Cena za kilogram 
Noviny, časopisy, letáky 40-50 haléřů 
Železo plech 2-2,50 koruny
Železo pláty od 1 cm tloušťky 3-5 korun 
Hliník 12-25 korun 
Měď 90-100 korun
Zdroj: Provozovatelé sběren 

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz