Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kromě daní si musíte dát do pořádku i pojištění

aktualizováno 
Podnikáte nebo si jinak přivyděláváte? Zaplacením daně z příjmů vaše povinnosti nekončí, musíte se ještě vyrovnat se zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení. Čtěte podrobný návod, jak na to.
Počítejte s tím, že ještě víc, než kolik jste zaplatili na daních, dáte státu i za povinná pojištění.

Počítejte s tím, že ještě víc, než kolik jste zaplatili na daních, dáte státu i za povinná pojištění. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Zdravotní pojištění

Zaměstnanci se o pojištění starat nemusí, a to ani ve chvíli, kdy podávají společné zdanění manželů. Jak už z názvu vyplývá, „Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti...“ vyplňují ti, kteří samostatně podnikají či si nějakou výdělečnou činností přivydělávají k zaměstnání či k důchodu. Formulář je potřeba vyplnit a odevzdat do 30 dnů od termínu podání daňového přiznání, to je letošní novinka. Termín zaplacení v zákoně zůstal, nedoplatek musíte zaplatit do osmi dnů, kdy mělo být podáno přiznání, letos do 8. dubna.

První strana formuláře

Modelový příklad: Jana Šťastná podniká a v roce 2007 si vydělala 360 000 korun. Výdaje odečítá paušálně ve výši 40 procent a zaplatila pojistné 46 800 korun. Na jejím příkladu ukážeme, jak vyplnit formuláře pro zdravotní pojišťovnu i správu sociálního zabezpečení.

V polovině první strany přehledu pro zdravotní pojišťovnu je kolonka, do které uvedete data, kdy jste podali daňové přiznání. Pokud jste v roce 2007 změnili zdravotní pojišťovnu, zakroužkujte v následujícím oddíle přehledu „ano“. V tom případě budete podávat přehledy dva – každé pojišťovně za tu část roku, kdy jste byli jejím klientem.

V přehledu dále určíte, co má pojišťovna udělat s případným přeplatkem, zakroužkujete příslušné písmeno a také označte, jakou formou platíte zálohy.

Následující část formuláře je důležitá zejména pro ty, kdo nemají podnikání jako hlavní zdroj příjmů.

Zaškrtnete, do jaké kategorie klientů se řadíte:

  • A – Pokud pouze podnikáte, zaškrtněte tuto možnost.
  • B – Pokud jste byli zaměstnanci a současně i podnikali, zaškrtnete volbu B a vyčíslíte, v kterých měsících pro vás byla samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů. Zaměstnání jako hlavní zdroj příjmů můžete uvést, když za vás v práci odvedli pojistné a vy jste pobírali alespoň minimální mzdu.
  • C – Pokud jste patřili mezi ty, za které platil pojištění stát, nemusíte se bát vysokých minimálních záloh, budete je platit jen z toho, co jste si skutečně vydělali. Stát platí například za nezaopatřené děti, za důchodce, kteří dostávají penzi z důchodového pojištění ČR, za ženy na mateřské dovolené, za ty, kdo jsou na rodičovské dovolené.
  • D – Když vám nebyl stanoven vyměřovací základ, nemusíte dodržet minimální platbu pojistného, která se na podnikatele vztahuje. Zakroužkujte správnou volbu (písmeno a až f) podle poučení a uveďte, v kterých měsících (platí, že se počítá jen celý kalendářní měsíc);

V dolní části formuláře napište datum a podepište se.

Druhá strana formuláře

Řádek 1:
Napište příjmy, které máte z podnikání (z přílohy 1 daňového přiznání). Pozor, zdravotní pojišťovně máte přiznat i ty příjmy, ze kterých jste sami neplatili daň – třeba autorské honoráře, které jste dostali už zdaněné srážkovou daní).

Model: Jana uvede 360 000 korun.

Řádek 2:
Zapište výdaje, které souvisí s výše uvedenými příjmy.
Model: Jana uvádí 190 800 korun, tedy 40 procent příjmů plus zaplacené sociální a zdravotní pojistné.

Řádek 4 a 5:
Zapište, kolik měsíců v roce 2007 jste podnikali, a uveďte, kolik měsíců z toho jste byli pojištěni u zdravotní pojišťovny, jejíž formulář vyplňujete.

Model: Jana vypisuje do obou okének číslo 12 – podnikala celý rok a zdravotní pojišťovnu neměnila.

Řádek 6:
Pište měsíce, po které byla samostatná činnost vaším hlavním zdrojem příjmů. Ti, kdo jsou současně zaměstnáni, píší nuly.

Řádek 9 a 12:
Postupujte dle návodu, formulář obsahuje přímo vzorce, výsledek zapište do kolonky.

Řádek 14:
Vypočítejte vyměřovací základ. Je to polovina řádku 12, minimálně však to, co jste vypočetli na řádku 9 (v případě celoročního podnikání 120 834 korun) a maximálně 486 000 korun.

Ti, kterým nebyl stanoven minimální vyměřovací základ (viz prohlášení na první straně přehledu – studenti, důchodci, lidé na rodičovské dovolené atd.), nemusí brát ohled na spodní limit 120 834 korun, když vypočetli vyměřovací základ nižší, budou dál počítat s ním.

Řádky 15 a 16:
Podle vzorců vypočtete vyměřovací základ a pojistné.

Model: Jana vypočítala, že má pojišťovně zaplatit 16 313 korun.

Řádek 41:
Uveďte zálohy, které jste v roce 2007 pojišťovně poslali.

Řádek 43:
Odečtěte od řádku 41 řádek 16. Když vyjde kladná hodnota, máte přeplatek. Znaménko minus značí, že budete doplácet.

Model: Janě vyšel přeplatek 487 korun, může se vrátit na stranu jedna a označit, zda chce přeplatek započítat na úhradu záloh na další období, nebo ho vrátit.

Řádek 51:
Podle vzorce vypočítáte zálohu na příští období. Pokud se vás týká minimální vyměřovací základ, musíte vepsat minimálně 1 456 Kč. Nejvyšší záloha je naopak 11 643 korun, víc nikdo neplatí.

Sociální pojištění

Správě sociálního zabezpečení posíláte přehled a peníze za důchodové pojištění a za pojištění nemocenské, které si můžete, ale nemusíte sjednat. Přehled odevzdejte do 30. dubna 2008.

Pokud není podnikání vaším hlavním zdrojem příjmů a roční zisk z něho se vešel do 48 334 korun, nemusíte ze svých příjmů sociální pojištění platit, ale přehled podat musíte. Když máte jiné než podnikatelské příjmy, o kterých neprohlásíte, že by byly soustavným příjmem pojištění platit nemusíte.

Kde by mohl nastat problém

Řádek 9:
Správa sociálního zabezpečení zařazuje podnikatele do tří škatulek. Na hlavní, vedlejší a kombinované. Ti, kteří vykonávají výdělečnou činnost jako vedlejší, platí nižší zálohy.

Řádky 17 až 21:
Jestliže jste uvedli, že vaše samostatná výdělečná činnost byla vedlejší, musíte to napsat a doložit. Vyplníte příslušná data a připravíte potvrzení o tom, že jste zaměstnanec a měl jste v roce 2007 příjmy alespoň 96 000 korun; invalidní či starobní důchodce (pobíráteli důchod od ČSSZ, nemusíte dokládat žádné potvrzení); na rodičovské dovolené či pečujete o blízkou osobu; ve výkonu vojenské služby v ozbrojených silách ČR; student do 26 let; ve vazbě či ve vězení déle než 3 měsíce.

Řádky 22 a 23:
Zapíšete příjmy a výdaje, které jste v roce 2007 měli v souvislosti s podnikáním. Příjmy, které nepovažujete za soustavné, třeba autorský honorář, nemusíte uvádět.

Model: Jana zapisuje příjmy 360 000 Kč, výdaje jsou paušální plus pojistné, celkem 190 800 Kč.

Řádek 24:
Od řádku 22 odečtěte řádek 23. Pokud jste vykonávali v roce 2007 pouze vedlejší činnost a v tomto řádku vám vyšla částka nižší než 48 334 korun, vyplňte hned do řádků 27 až 30 nulu.

Model: Jana zapisuje rozdíl 169 200 korun, z něho bude počítat pojistné.

Řádky 27 a 28:
V dalších řádcích propočítáte, jaký je váš vyměřovací základ podle vzorce: příjmy minus výdaje krát 50 %. Platí, že podnikatelé „hlavní“ musí mít vyměřovací základ alespoň 60 420 korun, podnikatelé vedlejší mají minimální vyměřovací základ 24 168 korun.

Řádek 29:
Pokud se vám zdá vypočtený vyměřovací základ nízký a vy chcete mít v budoucnu vyšší důchod, můžete si základ na tomto řádku zvýšit. Snižovat možné není.

Řádek 30:
Vypočítáte pojistné ve výši 29,6 % vyměřovacího základu. Částka se zaokrouhluje směrem nahoru a odečtete zaplacené zálohy. Se znaménkem minus vám vyjde přeplatek, kladná bude částka, kterou musíte doplatit do 30. dubna.

Model: Jana má přeplatek 4 958 Kč. Na druhé straně formuláře požádáte o vrácení případného přeplatku a vypočtete nové zálohy. V roce 2008 je nejnižší záloha na důchodové pojištění pro hlavní činnost 1 596 korun, (na nemocenské pojištění 238 korun), pro vedlejší činnost je to 639 korun (95 korun).

Nakonec napište datum a nezapomeňte se podepsat.

Autoři:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Jak spočítat daně, když jste si přivydělali pronájmem nebo prodejem

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří si mimo svůj hlavní pracovní poměr přivydělávají, se budou muset sami vypořádat s daňovým přiznáním....

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz