Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krotitelé dluhů: Dluhy z drog dovedly Markétu až k osobnímu bankrotu

aktualizováno 
Markéta doplatila na svou drogovou minulost. Její závislost na pervitinu ji připravila o jedno dítě i důvěru rodiny. I když se rozhodla bojovat, nebude to mít jednoduché. Do dalšího života si nese statisícové dluhy, které narůstají každým dnem. Krotitelé dluhů, na které se obrátila o pomoc, ji chtějí dovést k osobnímu bankrotu.

Markétě je teprve 28 let, ale za svůj život toho stihla hodně. Projít závislostí na drogách, vdát se, rozvést, porodit dvě děti a hlavně nadělat statisícové dluhy. Co však nikdy nezkusila, je práce. Kromě několika brigád nikdy nikde nepracovala.

Markéta měla dobré rodinné zázemí, a i přesto už na základní škole přišla do styku s drogami. V osmnácti letech se zamilovala, otěhotněla a vdala se. Narodil se jí syn Petr a právě pobyt s ním doma ji vrátil zpět ke drogám. "Jak jsem byla pořád sama a neměla jsem vyřešenou svou drogovou minulost, tak na mě všechno zase padlo a po dvou a půl letech s Péťou jsem zase začala brát drogy," přiznává Markéta.

Rodina zpočátku stála při ní, ale Markéta o to neměla zájem, ztrácela ho i o syna. Nakonec od ní manžel i se synem odešli. A to byl počátek Markétiných současných finančních problémů. "Když jsem byla vdaná, manžel to sponzoroval, pak jsem kradla. A když odešel, tak se samozřejmě přestalo platit úplně všechno, nájem a tak a začaly vznikat všechny ty dluhy. Půjčky, úvěry," přiznává Markéta.

Ještě hlouběji Markéta klesla kvůli svému druhému vztahu, ze kterého má dvouletou dceru Sofii. K Markétě se poté, co ji opustil manžel, nastěhoval jiný muž – těžký narkoman a násilník. Markétin život se změnil v peklo. To jí ale pomohlo rozhodnout se svůj život od základů změnit. Díky dceři, o kterou nechce přijít, se začala léčit.

Před pár měsíci se vrátila z léčebny. Snaží se postavit na vlastní nohy. Může počítat i s pomocí svých blízkých, hlavně matky. Také jí pomohla obec Vilémov, ve které žije, přidělili jí obecní byt.

o poradcích z pořadu krotitelé dluhů si přečtěte zde

Markétu navštívila Petra Kozlová, specialistka na sociální případy a předlužení. Společně se pustí do analýzy finanční situace malé domácnosti. Příjem má Markéta jediný – rodičovský příspěvek 7 600 korun. Alimenty na dceru nedostává, otec dítěte je neplatí.

Výdaje za nájem, jídlo, elektřinu, další nezbytné položky, ale také exekuční srážky od VZP činí 7 320 korun. Markétě tak zbývá 280 korun, sotva desetikoruna na den.

výdaje

Nájemné:                           1 540 korun
Elektřina atd.:                    1 000 korun
Potraviny:                          3 000 korun
Výživné:                                200 korun
Telefon:                                200 korun
Doprava:                              200 korun
Drogerie:                              200 korun
Zdravotní poplatky, léky:      200 korun
Exekuce VZP:                       780 korun

Celkem:                           7 320 korun

Po vyjasnění příjmů a výdajů se obě ženy pouštějí do mapování dluhů. Vychází jim seznam jedenácti věřitelů s celkovou částkou 334 991 korun. Ta však, jak Petra Kozlová předpokládá, nemusí být úplně přesná. Především u největších věřitelů VZP a ČEZ jistě každým dnem narůstá o penále.

dluhy

T-Mobile:                                      28 711 korun
Telefónica O2:                               7 600 korun
Home Credit:                                15 284 korun
Provident:                                      2 050 korun
GE Money Bank:                          23 609 korun
Severočeská plynárenská:           14 000 korun
Severočeské elektrárny:                3 700 korun
VZP:                                             65 000 korun
ČEZ (prvotní odhad):                 142 337 korun
Město Kadaň:                                 2 700 korun
Výživné:                                        30 000 korun

Celkem:                                    334 991 korun

Markéta s Petrou vyrážejí řešit dva největší dluhy, chtějí se pokusit o splátkové kalendáře. Na exekutorském úřadu v Klatovech je ale čeká nemilé překvapení.

"Dluh je vyšší zhruba o 200 tisíc korun," říká Petra. Dluh u ČEZ totiž narůstá denně o 2,5 promile z jistiny. "Částka nás překvapila hodně, je to 330 tisíc. To je i na mě moc."

Výsledná částka dluhů je 610 000 korun. Petra Kozlová začíná zvažovat krajní řešení, osobní bankrot. Ovšem i tak je nutné, aby Markétě pomohla rodina, která jí však nakloněna moc není.

Obě sestry i matka Markéty se účastní diskuse, ve které je Petra Kozlová seznamuje se třemi variantami řešení Markétiny situace. Podmínkou je, že Markéta bude pracovat.

Řešení se liší časovým horizontem:
- dlouhá cesta znamená splácet šest tisíc měsíčně po dobu 12 let
- střední cesta představuje 5 700 měsíčně po dobu 9 let
- krátká cesta je pětiletý proces oddlužení. Markéta by musela během pěti let zaplatit věřitelům minimálně 30 % celkového dluhu. Ovšem ona i Sofie by musely po celou tu dobu žít ze životního minima.

Petra se snaží zapojit do řešení i rodinu - sestry a matku. Sestry moc pomáhat nechtějí, ale matka nakonec slíbí, že bude-li dceři chybět dostatek peněz pro zdárné absolvování pětiletého cyklu oddlužení, finančně vypomůže. Ovšem za pevně stanovených podmínek.

Krotitelé dluhů na ČT1

Pořad Krotitelé dluhů s příběhem Markéty sledujte v úterý 15. září ve 21:40 na ČT1.

Během několika dní si Markéta našla práci pokladní v supermarketu. Také o dceru je postaráno. Ujala se jí Markétina teta, která ji, když je Markéta v práci, hlídá.

Petra Kozlová s Markétou sepsala návrh na insolvenční řízení. "Čekáme, až uplyne alespoň tříměsíční zkušební doba. Poté svůj návrh pošle ke krajskému soudu a budeme doufat, že jí bude oddlužení schváleno," doufá.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz