Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Která banka je letos nejlepší?

aktualizováno 
Cílem ocenění MasterCard Banka roku je ocenění služeb a produktů finančních institucí působících v ČR. Základním kritériem je přitom zaměření na drobnou klientelu. O vítězích osmi z deseti kategorií rozhoduje odborná porota. Komu se letos dostalo vítězných vavřínů?
Banka, trezor, peníze, zlato - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, zlato - (c) profimedia.cz/corbis - Banka, trezor - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Nominovány jsou subjekty s bankovní licencí ČNB, které nejsou v likvidaci“ - tato věta z pravidel ocenění MasterCard Banka roku nejlépe vystihuje, kam se české bankovnictví během posledních let posunulo.

Když jsme s Martinem Nejedlým na přelomu roku 2001 připravovali první ročník tohoto ocenění a vytvářeli pravidla, měly ještě bankovní licenci Union Banka či Plzeňská banka a předání IPB bylo stále v živé paměti. Proto jsme se snažili nastavit pravidla tak, aby se soutěže účastnily jen zdravé a životaschopné banky.

Po čtyřech letech řeší české bankovnictví úplně jiné problémy. Diskutuje se o postavení klientů, bankovních poplatcích a nadnárodních fúzích. Přemítání nad životaschopností té které banky či výši pojištění vkladů se stává vzpomínkou na divoká léta transformace. Tento posun je zásadní, i kdyby se v českém bankovnictví nestalo nic jiného, než že se stabilizovalo.

České bankovnictví se sice stabilizovalo, rozhodně však neusnulo

NENECHTE SI UJÍT
euro
Investiční zvyklosti v Česku
Podle průzkumu společnosti Factum Invenio se finanční situace domácností pro 50 % Čechů v posledních 2 letech prakticky nezměnila, v příštích 2 letech pak očekává zlepšení. Jaké?
stres
Nestíháte? Uspořádejte si svůj čas
Termín odevzdání projektu jste znali dlouho dopředu. Jenže i když jste se snažili, datum jste opět nestihli. Už včera bylo pozdě, odpoví šéf, když žádáte alespoň o jeden den navíc. Co s tím?

Pohled na čtyři ročníky ocenění MasterCard Banka roku je toho nejlepším dokladem. Když na vyhlášení výsledků prvního ročníku 7. listopadu 2002 dorazil Alexis Juan, generální ředitel Komerční banky, musel strpět jednoznačný triumf České spořitelny, která podle odborné poroty vévodila českému bankovnictví. Vítězství „spořky“ bylo pro mnohé překvapením, ale na konci roku 2002 v Česku prostě nebyla jiná velká banka s konsolidovaným managementem moderního střihu a poměrně jasnou vizí, co dál. Francouzští investoři v Komerční bance se ještě pořádně nestačili rozkoukat a ČSOB byla pohlcena integrací IPB.

Tedy přinejmenším dle názoru porotců. Česká spořitelna svou pozici v roce 2003 ještě obhájila, z výsledků hlasování však již bylo zřejmé, že Komerční banka náskok dotahuje. Od roku 2004 je souboj o titul Banky roku těsným soubojem České spořitelny a Komerční banky, do nějž prozatím nezasahuje ČSOB. Prozatím: pro ČSOB hlasuje rok od roku víc porotců a pozici skupiny posiluje i druhý dech Poštovní spořitelny. Ta se letos vynořila odněkud ze zapomnění kreslené poštovní přihrádky a její svěží marketing je zpestřením pro celý trh.

České bankovnictví však rozhodně není jen nejsilnější trojka, letos navíc obviňovaná z kartelu. Letošní ročník má dle počtu získaných trofejí jiného absolutního vítěze, skupinu PPF. První místa eBanky, vítězství České pojišťovny a Penzijního fondu ČP ve svých kategoriích nepřekvapí a je zajímavé, že ani po úpravě metodiky a poroty nedošlo ve srovnání s předchozími lety k výraznějšímu posunu.

MasterCard Banka roku je respektovaným oceněním a jsem rád, že výsledky čtyř uplynulých ročníků odrážejí pozici a stav českých finančních institucí, jejich vnímání odbornou i širokou veřejností a celkovou image. Úspěch Banky roku je nemyslitelný bez partnerů, kteří již čtvrtým rokem bankovní klání podporují. Poděkování patří společnostem MasterCard Europe a Ernst&Young, druhým rokem i poradenské společnosti Capgemini, odbornému partnerovi soutěže. Děkujeme i společnosti A.M.T., všem mediálním partnerům a v neposlední řadě porotcům, hlasujícím, bankéřům, státní notářce paní Aleně Procházkové a celému produkčnímu týmu.

(Petr Stuchlík)

Letos už počtvrté hledali odborníci a manažeři Banku roku

Letos se přední bankéři sešli ve Slovanském domě v Praze, aby společně oslavili své ocenění. Ústředním motivem byl bankovní trezor, který měřil v průměru 4,5 metru. Cílem bylo vytvořit pro bankéře prostředí, ve které se budou cítit skutečně jako doma. Na chvíli odložili soupeření, pozvedli číši vína a společně oslavili zahájení slavnostního večera.

Slavnostnímu vyhlášení dominoval obrovský trezor na scéně, který se za hlasitého skřípotu otevřel a vše začalo. Úvodní taneční vystoupení korespondovalo s projekcí v trezoru. Zahajovací ceremoniál byl v režii moderátora večera Jakuba Železného.

Jaké jsou služby on-line brokerů  kolik za ně zaplatíte? Který je nej? To se dozvíte v našem aktuálním tématu.

Vyhlašování výsledků začalo produktovými kategoriemi. Na své si přišli milovníci televizních reklamních spotů. Každá z kategorií byla uvedena krátkým sestřihem spotů, které prezentovali to nejzajímavější, čím se bankovní domy, spořitelny a penzijní fondy prezentují na veřejnosti.

Pomyslný bankovní trezor letos znovu nejlépe spravovali bankéři z Komerční banky

Stejně jako loni dostala Komerční banka hlavní cenu poroty v soutěži MacsterCard Banka roku 2005 a u veřejnosti zvítězila Česká spořitelna. Čtvrtý ročník soutěže, která je vrcholem sezony, pořádala společnost Fincentrum spolu s generálním partnerem MasterCard.

Komerční banka si sice zopakovala loňské přebírání cen, ale diplom už přebíral nový generální ředitel Laurent Goutard. „Jsem sice ve funkci teprve měsíc, ale beru to jako úžasné ocenění všech zaměstnanců banky,“ komentoval vítězství nováček v čele Komerční banky Goutard.

I když se v hlavní kategorii perou hlavně dva největší rivalové, v dalších kategoriích byla letos velmi úspěšná rodina firem okolo PPF - Česká pojišťovna i eBanka. Obě společnosti byly vidět ve více kategoriích, eBanka podle poroty má nejlepší účet letošního roku a je také nejdynamičtějším bankovním ústavem.

Jako instituce sice Česká spořitelna skončila druhá, ale osobností roku se stal její šéf Jack Stack. Volba bankéře roku je novinkou letošního ročníku. Netradiční je i symbol ocenění - místo  klasické skleněné sošky symbolizující  ocenění, získal manžetové knoflíčky z bílého zlata osazené diamanty.

To, jak oslovují banky potenciální klienty, připomněly televizní reklamní spoty, které prezentovaly to nejzajímavější, čím se bankovní domy chlubily.

Čím si vítězové Banky roku 2005 své vítězství zasloužili? Jaké bylo pořadí v dalších kategoriích? To se dozvíte v naší speciální příloze.

Souhlasíte s umístěním bank v hlavních kategoriích? Koho byste jako Banku roku 2005 zvolili vy? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz