Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Která banka potěšila své klienty, která je zklamala

aktualizováno 
Pojďme se podívat, jaké novinky nám rok 2006 v bankovním sektoru přinesl. Byla jich spousta, nicméně jen pár z nich znamenalo skutečný posun vpřed. Víte, co právě vaše banka v loňském roce klientům nadělila?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Rok 2006 ve zkratce
Počátek loňského roku se nesl v duchu přistupování dalších bank ke Kodexu chování mezi bankami a jejich klienty. Přihlásila se k němu v průběhu ledna Česká spořitelna a Raiffeisenbank, v dubnu pak ještě HVB Bank.

Hladinu poměrně klidných vod bankovního sektoru rozvířila na jaře anketa portálu bankovnipoplatky.com „o nejabsurdnější poplatek“. Určila svého vítěze jednoznačně, stal se jím poplatek za příchozí platbu. První reakce bank na sebe nedaly dlouho čekat.
 
V letních měsících přišla znovu na přetřes otázka bezpečnosti internetového bankovnictví, a to v důsledku úspěšně realizovaného napadení účtů klientů Komerční banky (došlo k neoprávněnému odčerpání finančních prostředků). Později napadení účtů svých klientů přiznala i Česká spořitelna.

Podzim s sebou přinesl na bankovní trh jednu, do té doby nám pouze ze zahraničí známou novinku – cashback. Zavedla ji na českém bankovním trhu ČSOB a Poštovní spořitelna v prodejnách Albert a v hypermarketech Hypernova.
Mezi podzimními událostmi nelze opomenout ani Raiffeisenbank a její úspěšně dokončenou akvizici eBanky.

Ve vleku letních událostí došlo koncem roku na zavedení nových bezpečnostních prvků elektronického bankovnictví, které mají zajistit lepší způsob ochrany klientů využívajících vzdálený přístup k účtu. Opatření zavedla jak Komerční banka, tak Česká spořitelna, ale i mnohé jiné banky. Prosinec pak prověřil systémy internetového bankovnictví jednotlivých bank. Problémy zaznamenal nejen internetbanking České spořitelny, ale také ČSOB a Poštovní spořitelny.

popisekTERMÍNOVANÉ ÚČTY
o kolik jste přišli

Nejvýznamnější změny - zabezpečení internetbankingu a akvizice
Česká spořitelna (ČS) v loňském roce zavedla nové povinné bezpečnostní prvky u služby Servis 24 Internetbanking – autorizační SMS, bezpečnostní kód pro klienty bez certifikátu a autentizačního kalkulátoru a také monitoring změny čísla mobilního telefonu.

Klienti elektronického bankovnictví ČS mohou od loňska nově ušetřit na poštovném za výpisy z účtu. Banka totiž zavedla výpisy v elektronické podobě. Novinkou byla i možnost změny PINu v bankomatu ČS. Na podzim ještě ČS snížila zodpovědnost klienta při ztrátě platební karty a naopak rozšířila pojištění zneužití karty.

ČSOB nejprve sjednotila u většiny svých poboček otevírací dobu a od léta přestala inkasovat poplatek za příchozí položku u studentských účtů. V letních měsících se rozhodla pro zvýšení ochrany elektronického bankovnictví (SMS klíč nebo elektronický podpis na čipové kartě), které bylo ještě v listopadu více zpřísněno. Od srpna nabízí svým klientům pojištění proti neschopnosti splácet (pojištění pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti i ztrátě zaměstnání). Od listopadu mohou klienti ČSOB i Poštovní spořitelny navíc vybírat hotovost na pokladnách obchodů Albert a hypermarketů Hypernova.

Klienti Poštovní spořitelny (PS) s elektronickým bankovnictvím mají od léta přístup k výpisům z účtu i v elektronické podobě. Jako první pak „přišli“ o poplatek za příchozí platby. K dispozici mají klienti PS i další komunikační kanál, a to aktivní telefonické bankovnictví.

Komerční banka hned v úvodu roku překvapila rozšířením služeb, které poskytují bankomaty, konkrétně o informace o zůstatku účtu a blížícím se konci platnosti platební karty držitele. V letních měsících banka zavedla, stejně jako řada jiných, další bezpečnostní prvek internetbankingu - autorizační SMS kód nutný pro všechny aktivní transakce. Jako třetí v pořadí také nabídla specializovaný produkt sloužící ke konsolidaci závazků – Optimální půjčku.

Nejvýznamnější událostí loňského roku v Raiffeisenbank byla bezpochyby v létě podepsaná kupní smlouva a na podzim pak úspěšně dokončená akvizice eBanky. Obě banky činily podobné kroky, např. obě shodně vymazaly ze svých sazebníků poplatek za tuzemské příchozí platby. Poslední novinkou bylo zahájení prodeje kreditních karet Raiffeisenbank klientům eBanky.

GE Money Bank v loňském roce zavedla elektronické výpisy, ovšem už pro všechny své klienty a rozšířila zabezpečení Internet Banky o mobilní klíč. Na bankovní trh uvedla jako druhá banka v pořadí specializovaný produkt sloužící ke konsolidaci závazků pod názvem Konsolidace půjček.

Na závěr lze pouze konstatovat, že rok 2006 sice přinesl celou řadu novinek, z nich však jen některé znamenaly skutečný posun vpřed. Příkladem změny v pozitivním slova smyslu je cashback, který rozšířil možnosti jednoduchého a laciného přístupu k prostředkům na běžném účtu. Cashback už plánují zavést i další banky. Přesným opakem je specializovaný produkt ke konsolidaci závazků, který sice banky nabízejí jako „novinku“, ale tou rozhodně není. Již dříve se totiž dalo závazky sloučit s využitím jiných spotřebitelských úvěrů.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Ilustrační snímek

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle...

Úhel pohledu se mění: povinné ručení za hubičku není dobrá volba

Ilustrační snímek

Někteří Češi berou povinné ručení stále jako nutné zlo. Hledí jen na co nejnižší cenu a volí co nejnižší zákonem...

Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Ilustrační snímek

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.