Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Která spořitelna dává nejvíce na úrocích

aktualizováno 
Stavební spoření je produkt velmi oblíbený. Při minimálním riziku, že by klienti stavebních spořitelen mohli přijít o své peníze, zaručuje v současné době bezkonkurenční výnosy. Lidé si ale často lámou hlavu s tím, kterou spořitelnu si vybrat, aby jejich úspory byly zhodnoceny co nejlépe. Co je tedy důležité posoudit, aby byla celková suma po pěti letech co nejvyšší?

Stavební spoření se v ČR za devět let své existence velmi rozšířilo, smlouvu o stavebním spoření má nyní uzavřenu asi 45% všech obyvatel. Vybírat si můžeme z nabídky produktů  šesti stavebních spořitelen, které u nás působí. Každý, kdo si chce novou smlouvu uzavřít však na začátku stojí před otázkou, jakou spořitelnu si vybrat. 

Podle čeho se rozhodovat? Kde je možné získat nejvyšší úroky nebo nejlevnější a nejrychlejší úvěr? Jsou mezi spořitelnami velké rozdíly?

Do budoucna se počítá s tím, že bude doceněna hlavní výhoda stavebního spoření a tou je možnost získat úvěr na financování bytových potřeb. Tento úvěr je úročen nízkou a fixní úrokovou sazbou a nárok na něj má ze zákona každý za předpokladu, že bude zajištěna jeho návratnost. Většina lidí však chce v současné době stavebního spoření využít pouze jako výhodného způsobu zhodnocení peněz. Co tedy vzít v úvahu?

Kdo úvěr nepotřebuje a je si tím jistý i do budoucna, bude brát v úvahu výši úrokových sazeb z vkladů a výši poplatků. Nemusí se zabývat tím, jak přísné jsou podmínky pro přidělování úvěrů.

Úrokové sazby z vkladů

Dříve spořitelny zvýhodňovaly tzv. přátelské klienty, kteří se vzdali úvěru ze stavebního spoření. Za to jim většina spořitelen nabízela úrokové zvýhodnění v podobě navíc připsaných úroků nebo zvýšených úrokových sazeb. Postupem času, vzhledem k celkovému snížení hladiny úrokových sazeb na trhu, tato zvýhodnění všechny spořitelny odstranily nebo alespoň snížily. Dnes je v různé podobě nabízejí spořitelny HYPO, Raiffeisen a Wüstenrot.

Současné maximální úrokové sazby pro klienty, kteří nečerpají úvěr:

ČMSS 3%
HYPO 4%, je ale nutné splnit několik nutných podmínek
Raiffeisen 4%, pouze pro spořicí tarify D-01 a M-01
Stavební spořitelna ČS 3%
VSS KB 3%
Wüstenrot 3% + 40% připsaných úroků navíc, ale až po 7 letech spoření

 
Poplatky

Nejvyšším poplatkem, který je třeba spořitelně zaplatit, je úhrada  za uzavření smlouvy. Ve většině případů je stanovena ve výši 1% z cílové částky. Z této konstrukce pak vyplývá snaha spořících účastníků sjednat si cílovou částku co nejnižší, tak aby platili co nejnižší vstupní úhradu. Cílová částka nesmí být přespořena, musí se do ní „vejít“ vklady i s úroky a státní podporou, nelze ji tedy sjednat příliš nízkou bez ohledu na plánované spoření.

Pokud by k přespoření došlo, cílová částka by musela být zvýšena. Se zvýšením by však mohly nastat i určité problémy: spořitelna může navýšení odmítnout, nebo může mít stanovenu minimální částku, o kterou se cílová částka musí navýšit. Je tedy také dobré přihlédnout k tomu, zda je možné pružně měnit podmínky původně sjednané ve smlouvě.

Spořitelny mají v obchodních podmínkách stanoveno, kolik má účastník minimálně

Informace o současných tarifech stavebních spořitelen naleznete pod jejich logy v odkazu "více informací" 
pravidelně spořit. Bývá to 0,3% až 0,5% cílové částky. Spořit lze více, spořitelny budou většinou tolerovat, když bude celá částka uložena jednou ročně. Některým spořitelnám je úplně jedno, zda účastník spoří nebo ne. (Tuto benevolenci lze využít při poněkud "vychytralé" strategii každoročně uzavíraných smluv, kdy se na účet uloží první vklad až po pěti letech spoření. I zde je ale nutné ihned zaplatit úhradu za uzavření smlouvy, aby spořitelna smlouvu nevypověděla.).

Poplatek za vedení účtu je v současnosti u všech spořitelen ve výši 160 Kč až 180 Kč, není tu tedy žádný rozdíl, který by stál za úvahu, a poplatek za zaslání výpisu z účtu je minimální nebo nulový. Výjimkou je snad jen M-01 tarif pro mládež u Raiffeisen spořitelny, kde je v současnosti vedení účtu zcela zdarma. Poplatky ale nejsou záležitost trvalá, mohou se aktuálně měnit zveřejněním nového sazebníku úhrad.

Současná výše úhrad za uzavření smlouvy v % z cílové částky:

ČMSS 1%
HYPO 1% nebo 1,6%*
Raiffeisen 1%, u M-01 tarifu (do 25 let) 0,75%
Stavební spořitelna ČS 1%
VSS KB 1%, u Junior programu (do 29 let) 0,75%
Wüstenrot 1%

              * s vyšším poplatkem jsou spojeny určité výhody

Jsou tyto rozdíly významné?

Jaký je za těchto současných podmínek vlivem výše úrokových sazeb a poplatků rozdíl mezi celkově naspořenou sumou u „nejlepší“ a „nejhorší“ spořitelny po pěti letech spoření? Při pravidelném ukládání 1 500 Kč měsíčně necelé 3 000 Kč, při ukládání 5 000 Kč měsíčně by byl rozdíl již kolem 9 000 Kč.

Průměrné měsíční vklady v ČR jsou nižší než 1 500 Kč, v průměru tedy bude rozdíl naspořených částek v různých spořitelnách nižší než 3 000 Kč. Pro někoho je to částka velká, pro někoho ne.

 

Podle čeho jste si vybrali stavební spořitelnu? Nechali jste si poradit od svých známých, kteří již měli se stavebním spořením své zkušenosti? Myslíte si, že při spoření bez úvěru je výběr správné spořitelny důležitý nebo ne?

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Poslanci projednají zvýšení důchodů. Komu přidají a o kolik?

Poslanci projednají zvýšení důchodů. Komu přidají a o kolik?

Kurzy.cz Do Poslanecké sněmovny doputovala důchodová novela, kterou připravila vláda v demisi Andreje Babiše. Podle návrhu by se...

Najdete na iDNES.cz