Které investice se opravdu vyplatí?

  • 4
Víte, co se za rok stalo se 100 000 korunami vloženými do banky, do podílových fondů či nechaných doma v šuplíku? Mnoho si nepolepšily a dnes si většinou jejich majitelé po odečtení inflace mohou pouze zoufat. Ovšem vyskytly se i světlé výjimky. Které to byly?

Kdo si v loňském červenci myslel, že má dobrý tip na úspěšné investování, mohl se velmi zmýlit. O rok dříve celkem úspěšná investice do nákupu dolarů se mu pěkně vymstila pořádnou ztrátou. Ze 100 000 korun přeměněných na dolary zbylo po roce 74 000, a když se připočtou směnárenské poplatky, tak ještě méně.

Opakované snížení úrokových sazeb na termínovaných vkladech a běžných účtech, kde má peníze největší počet drobných investorů, až na úroveň jednoho až tří procent, znamená jediné: inflace porazila úroky.

Zajímá vás, jaký výnos by vám nyní přinesly různé druhy investic provedené před rokem?

Ani očekávané probuzení akciových trhů se nekonalo. Naopak, když už to vypadalo nadějně, přišlo 11. září, kdy teroristický útok zahýbal s dolarem i burzami cenných papírů. Další propad probouzející se americké ekonomiky následoval po skandálech s účetnictvím velkých amerických firem. A výsledek? Burza technologických akcií Nasdaq i Dow Jonesův index, které jsou měřítkem prosperity americké ekonomiky, jsou na pětiletém minimu. Lidé, kteří do amerických akcií investovali, prodělali vlastně dvakrát - na pádu dolaru i cenách akcií. Existují samozřejmě výjimky - ten kdo věřil banánům a investoval do Chiquity, neprohloupil. Zhodnocení bylo gigantické, o 680 procent.

Zajímají-li vás informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Evropské akcie, zejména technologických firem, se neměly také příliš k světu. „Díky posilování české koruny, byly investice do zahraničních akcií převážně ztrátové, daleko lepší vyhlídky měl člověk, který peníze vložil do českých akcií, průměrná akcie se za poslední rok zhodnotila téměř o třináct procent,“ říká analytik Vladimír Pikora z Volksbank. Jásat mohou proto lidé, kteří vložili loni v červenci peníze do Tepláren Brno. Za 100 000 korun, mají teď 214 810 korun, což je zhodnocení téměř 115 procent.

Zisk si připisují také investoři, kteří věřili dluhopisům, stavebnímu spoření, penzijnímu či životnímu pojištění. „Pro drobného investora s omezenými finančními prostředky a malým sklonem k riziku bylo optimální investicí stavební spoření se státní podporou. Výnosnou a přitom bezpečnou variantou byl i vklad do penzijního připojištění se státním příspěvkem a daňovým odpočtem,“ potvrzuje finanční poradkyně společnosti SLON Miriam Hanáková. Pískat si mohou také lidé, kteří investovali do zlata. To si polepšilo od loňského června o dvacet procent, stoupla i cena stříbra.

Rok přinesl rodinným financím však také další příznivé zprávy. S platností nového zákona o bankách vzrostl podíl pojištěných vkladů až na 25 000 euro, navíc jsou na rozdíl od minulého roku už pojištěny také peníze na devizových účtech.

Kam můžete investovat a s jakým rizikem

způsob uložení peněz

riziko

výnos

pojištění

likvidita*

stav. spoření

velmi nízké

velmi dobrý

ano

velmi nízká

term. vklad

velmi nízké

velmi nízký

ano

ano

vkladní knížka

velmi nízké

velmi nízký

ano

ano

běžný účet

velmi nízké

velmi nízký

ano

ano

hypoteční zástavní list

nízké

střední

ne

velmi nízká

kapitálové životní pojištění

nízké

střední

ano

velmi nízká

nemovitost

nízké

nízký až střední

ne

velmi nízká

podílový fond peněžního trhu

nízké

nízký až střední

ne

ano

podílový fond dluhopisový

nízké

střední

ne

ano

„slamník“

nízké

žádný

ne

ano

účet v cizí měně

střední

nízký

ano

ano

investiční životní pojištění

střední

střední

ano

velmi nízká

penzijní připojištění

nízké

střední

ne

velmi nízká

starožitnosti

střední

nízký až střední

ne

nízká

správa portfolia akcií

vyšší

vysoký

ne

střední

podílový fond akciový

vysoké

vysoký

ne

ano

zlato

vysoké

nízký

ne

nízká

akcie

velmi vysoké

vysoký

ne

ano

loterie, sázky

obrovské

nejistý

ne

žádná

Poznámka: *možnost proměnit v hotovost

Pramen: finanční poradci

Hledáte informace o akciích? Podívejete se do naší specializované sekce - ZDE.

A co radí odborníci pro další rok? Uzavřít smlouvy o penzijním, případně životním připojištění a stavebním spoření. Určitě neměnit koruny za cizí měnu, není totiž vyloučeno další posilování koruny. Zvážit investici do nemovitostí, zejména menších bytů, levnějších rodinných domků a atraktivních pozemků. Kdo může obětovat peníze na delší dobu a nezdrtí ho při pohledu do burzovního přehledu propady cen akcií, měl by nakoupit akcie z rozvinutých kapitálových trhů. „Ceny jsou na minimu, na trzích panuje pesimismus a právě taková situace je nejlepší pro nákup akcií. Drobní investoři mohou snížit riziko investicemi do podílových fondů, zaměřených na akcie,“ doporučuje Daniel Gladiš z ABN AMRO. K investicím do podílových fondů přitom nejsou potřeba horentní sumy, obvykle stačí 1000 korun. Jedna rada je platná pro všechny, ať mají volnou tisícikorunu nebo mnohokrát víc: zachovat si zdravý rozum. 

Úplně nejhůř totiž dopadli v loňském roce lidé, kteří sedli na lep dvěma africkým kouzelníkům, slibujícím „čištění peněz“. Nepoučeni různými podvodnými agenturami na zhodnocení peněz uvěřili, že lze zčernalé peníze vyčistit a naklonovat na dvojnásobek. Prokládání pravých bankovek černými a jejich následné propírání ve směsi Coca Coly a sirupu v podání dvou podvodníků nepřineslo trojici podnikatelů zisk, ale naopak pětimilionovou ztrátu. Slabou útěchou jim může být to, že na stejný trik naletěli lidé také v Polsku, Maďarsku, Belgii či Německu.

Povedlo se vám v loňském roce opravdu zajímavé zhodnocení vaší investice? Vsadili jste při tom na jistotu nebo jste naopak zariskovali? Myslíte si, že bude příští rok investorům lépe nakloněn než ten minulý? Těšíme se na vaše názory a postřehy.