Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Které společnosti vám přinesou pořádný zisk?

aktualizováno 
Vyplácení pravidelné dividendy bylo u nás ještě donedávna spíše raritou než samozřejmostí. Souviselo to s malou rozvinutostí našeho trhu, s transformací a restrukturalizací firem, které svoje zisky raději reinvestovaly do rozvoje, resp. do upevňování svého postavení na trhu. V poslední době je ale vidět určitou změnu, z čehož mohou mít akcionáři tuzemských společností určitě radost. Tato skutečnost však přináší i určitá rizika. Jaká je tedy realita? Které společnosti letos vyplatí akcionářům nejvyšší dividendy?

Ještě před několika lety si mohlo dovolit vyplácet dividendu jen několik málo domácích společností. Firmy se většinou transformovaly, ve většině z nich byla nutná restrukturalizace a své případné zisky společnosti reinvestovaly do rozvoje, nových technologií a snažily se upevnit své postavení na trhu. V poslední době se situace z pohledu akcionářů zlepšuje.

Firmy si na trhu vybudovaly stabilní místo, což jim i přes velkou konkurenci zabezpečuje dobré a stále rostoucí tržby a velké zisky. Některé společnosti dokonce rozšiřují svůj vliv i mimo českou republiku a stávají se důležitými hráči ve svém oboru v rámci celého kontinentu (např. ČEZ, Zentiva). Dobré výsledky pak vytvářejí prostor pro stabilní dividendovou politiku firem, i když ani dobrá pozice společnosti na trhu a rostoucí zisky nemusí být zárukou pravidelného vyplácení dividend (např. společnost Unipetrol).

Dividenda i bez zisku

Druhým extrémem může být společnost, která vyplácí dividendy, i když za rok nevykázala žádný zisk, resp. vykázala ztrátu. I když to zní nelogicky, pro příklad není třeba chodit daleko. U nás je takovou společností Český Telecom, který přesto, že za minulý rok vykázal konsolidovanou ztrátu 1,8 mld. Kč (i kvůli jednorázovému odpisu svých aktiv ve výši 9,9 mld. Kč), schválil dividendu ve výši 5,5 mld. Kč, což je 17 Kč na akcii. Společnost to odůvodnila zohledněním pozitivní finanční situace, kapacitou nerozdělených zisků společnosti, ale i očekávanou tvorbou hotovostních toků a obnovou tvorby konsolidovaného a nekonsolidovaného zisku v roce 2004. Navíc na

 

 Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha

tom vydělá i stát, protože jako majoritnímu vlastníkovi mu bude vyplaceno 2,8 mld. Kč plus asi 400 mil. Kč z daní za dividendy ostatním akcionářům.

Většinu prostředků získal Telecom od společnosti Eurotel, která je stoprocentním vlastníkem a nechal si od něj vyplatit dividendu ve výši 4 mld. Kč. Stejnou sumu vyplatil Eurotel Telecomu i na jaře. Minulý rok zaplatil Eurotel na dividendách sumu 11 mld. Kč, polovinu z těchto peněz ale získal zahraniční investor, společnost Atlantic West.

Zahraniční investoři letos vydělají

Zahraniční investoři si však přijdou na tučné dividendy i v tomto roce, nejvíce letos vyplácely bankovní ústavy. Největší objem peněžních prostředků, 9,7 mld. Kč, což je 1900 Kč na akcii letos vyplatila ČSOB. Devadesát procent z tohoto objemu získá majoritní vlastník banky, společnost KBC. Mimořádnou dividendu, v celkové výši 7,6 mld. Kč (což je skoro celý loňský zisk) vyplatila svým akcionářům Komerční banka. Na jednu akcii tak připadne 200 Kč a šedesát procent z těchto prostředků půjde na účet francouzské společnosti Société Génerale. Většinu prostředků z celkové dividendy 4,6 mld. Kč (30 Kč na akcii) dostane také majoritní vlastník České spořitelny, rakouská Erste Bank, pro kterou jsou zisky ze střední Evropy jedním z klíčových zdrojů příjmů.

Vyplacené dividendy vybraných českých akciových společností
Společnost Dividenda na akcii v Kč
ČSOB 1900
ČEZ 8
Český Telecom 17
Komerční banka 200
Philip Morris 1575
Česká pojišťovna 670
Zentiva 680
Česká spořitelna 30

Další společností, vyplácející svoje zisky prostřednictvím dividend do zahraničí je i společnost Philip Morris, která vyplatí dividendu v celkové výši 4,3 mld. Kč, což tvoří 1575 Kč na jednu akcii. Tato společnost se jako jedna z mála reprezentuje stabilní dividendovou politikou a striktně se drží dividendového výnosu minimálně 10 %.

Zajímavé dividendy vyplácejí v tomto roce také Severomoravské vodovody a kanalizace, které vyplatí 2,26 mld. Kč (tu si prosadil nový vlastník, společnost Penta, která tak uspíšila návratnost své investice do společnosti; s tímto krokem však nesouhlasili všichni drobní akcionáři, protože firma si na tuto sumu musela vzít úvěr), Česká pojišťovna vyplatí 2 mld. Kč (670 Kč na akcii). Téměř dvě miliardy korun vyplatí svým akcionářům také Plzeňský prazdroj. 

Riziko odlivu peněz

I když se výplata dividend může ukazovat jako výhoda pro akcionáře společnosti, v případě společností vlastněných zahraničními vlastníky zde existuje také určité riziko spojené s vývozem prostředků za hranice. Když totiž firma rozhodne vyplácet

 

Investování do fondů se konečně zjednoduší.
Čtěte ZDE.

dividendu, dojde k vyměňování velkého objemu české koruny na zahraniční měnu, a to může mít neblahý vliv na vývoj kurzu koruny. Spekulanti totiž předpokládají okamžitý propad kurzu koruny, což může zejména v blízké budoucnosti vytvářet zbytečné náklady na udržování stabilního kurzu. ČNB totiž bude muset před vstupem do Evropské měnové unie udržovat korunu dva roky v úzkém kurzovním pásmu a při každém kritickém zakolísání bude muset intervenovat a nakupovat domácí měnu za dolary, nebo euro. A to samozřejmě není zadarmo.

Pokud chcete zhodnocovat svoje prostředky v akciích a na delší dobu, vyhlédněte si titul, který vám zajistí také pravidelný příjem z dividend. V zemích, ve kterých kapitálový trh funguje řadu let, jsou dividendy pokládány za jednu z nejdůležitějších vlastností akcií. Výnos z investice se pak neomezuje jenom ne kapitálový výnos, který tvoří rozdíl mezi nákupní cenou a cenou při prodeji, ale získáváte i pravidelný dividendový výnos, který tvoří v průběhu několika let nezanedbatelnou část zisku. Na druhé straně pro ty, kteří se orientují spíše na spekulativní obchody s akciemi, výše dividendy, či případná dividendová politika společnosti není důležitá.

Je pro vás dividendová politika společnosti při výběru titulu důležitá? Myslíte si, že je dividendová politika domácích společností přiměřená? Těšíme se na vaše názory.
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.