Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kterou leasingovou společnost si vybrat?

aktualizováno 
Na českém trhu najdete nyní nepřeberné množství leasingových společností, které vám nabízejí své služby. Můžete jejich prostřednictvím získat k užívání stroje či kancelářské vybavení. Nejčastěji je však leasing používán u soukromých osob k financování nákupu osobního automobilu.

O vaši přízeň soupeří mnoho hráčů. Jsou mezi nimi společnosti soustředící se na určité značky vozů, financování ojetých vozů nebo společnosti, které profinancují automobil, jaký si vyberete.
 
Sdružení leasingových společností

Kompletní přehled většiny společností působících na trhu naleznete v přehledu, který uveřejňuje Asociace leasingových společností (přehled naleznete ZDE). Momentálně má 92 členů. Podíl této skupiny na trhu v roce 2003 byl cca 97 % . Prostřednictvím leasingového financování byly do užívání předány stroje, zařízení a dopravní prostředky za 102,4 miliardy korun.

Sdružení leasingových společností vzniklo v roce 1992 pod názvem Asociace leasingových společností České republiky (dále ASL). Podílí se na přípravě právních předpisů souvisejících s leasingem a s postavením leasingových společností. V rámci ní byly vypracovány všeobecné podmínky leasingu a připraveny další dokumenty k zajištění vlastnických i jiných práv leasingových společností v průběhu leasingových operací.

Asociace zároveň plní řadu dalších funkcí. Podává informace o svých členech zájemcům o uzavření konkrétních leasingových obchodů. Zaměřuje se na analýzu řady aktuálních problémů domácího leasingu včetně trendů dalšího rozvoje leasingového podnikání v české ekonomice.

Jak si vybrat leasingovou společnost

Spotřebitelské úvěry nemusí letos podražit! Více ZDE.

Při výběru leasingové společnosti byste měli brát v úvahu tyto faktory: např. jak je silné finanční zázemí společnosti, porovnat finanční nabídky společností, zjistit šíři nabízených doplňkových služeb. Zásadně byste však měli spolupracovat jen s renomovanou leasingovou společností. Nekývnout ihned na nejlevnější nabídku, ale porovnat si cenovou výhodnost alespoň dvou nabídek (více ZDE). K doplňkovým službám (důležitá součásti nabídky) patří možnost předčasného (řízeného) ukončení leasingové smlouvy, výběru pojišťovny, individuálního pojištění, vyšších zůstatkových hodnot, delší doby financování či nepravidelného splácení.

Kdo je na špici?

Podle statistik uveřejněných ASL se mezi první desítkou nalézají jak společnosti orientující se na určitý druh automobilů (ŠkoFIN), tak společnosti financující pomocí leasingu široké spektrum strojů a zařízení (HVB Leasing Czech Republic).

Podívejte se, jak si stojí největší leasingové společnosti dle celkové hodnoty všech leasovaných věcí (r. 2003):

  Společnost mil. Kč
1. CAC Leasing, a.s. 22 286
2. ČSOB Leasing, a.s. 22 032
3. ŠkoFIN, s.r.o. 19 963
4. FRANFINANCE Czech Republic, s.r.o. 11 179
5. VB Leasing CZ, s.r.o. 10 196
6. HVB Leasing Czech Republic, s.r.o. 9 906
7. Leasing České spořitelny, a.s. 8 895
8. GE Capital Leasing, a.s. 8 280
9. ČP Leasing, a.s. 7 944
10. DaimlerChrysler Services Bohemia, s.r.o. 7 051

Zdroj: ASL

Když se podíváme podrobněji na první desítku společností, je celkem snadné zjistit, že většina z nich se zabývá leasingem většího množství produktů. Výjimkami jsou zde ŠkoFIN a DaimlerChrysler SB. Tyto dvě společnosti se orientují na financování nových automobilů určité značky. Pod známější ŠkoFIN spadá financování vozů značky Škoda a následně i všech značek spojených v koncernu Volkswagen – Audi, VW, Seat. DaimlerChrysler SB má ve svém portfoliu Mercedes Benz, Smart, Chrysler, Jeep, Setra. Na internetových stránkách uvedených společností naleznete jak podmínky pro získání aut nových tak i ojetých, či aut vrácených v leasingu.

Jaké chyby vám banky rozhodně neodpustí?
Ztráta či zapomnětlivost přijde v bance draho.
Více ZDE.

Ostatní společnosti jsou teoreticky schopny financovat vám vůz dle vašeho přání. Záleží spíše na tom, se kterou z nich spolupracuje prodejce, u něhož vůz pořizujete. Než této nabídky využijete, je vždy možné zjistit, zda není na trhu nabídka, která by vás oslovovala více. Tu můžete využít po dohodě s příslušnou leasingovou společností a prodejcem vozu.

Zajímavé nabídky

Jelikož je trh poměrně nasycen, snaží se na sebe společnosti upozornit výraznými marketingovými akcemi. GE Capital leasing se momentálně soustředí na leasing ojetých vozů a zároveň nabízí možnost financování automobilu ve výši 100 % s počátečním vkladem ze strany klienta ve výši symbolické 1 koruny. ŠkoFIN naopak nasadil laťku vysoko svou nabídkou na pořízení nového vozu Škoda Fabia - zaplatí za vás první rok leasingové splátky.

Ať už tedy zvolíte jakoukoli z velkých leasingových společností, zvažte vždy klady a zápory nabídky. Konkurence na trhu nutí společnosti především ke zlevňování a variabilitě nabídek, proto je možné vzít si leasing, který bude vyhovovat právě vám.

Překvapila vás některá z nabídek leasingových společností? Těšíme se na vaše názory, napište nám.


 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz