Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Který penzijní fond vám vydělá i ušetří nejvíce?

aktualizováno 
Tak, jako pekař musí umět prodat obyčejný rohlík na krámě, tak i penzijní připojištění se samozřejmě neprodává samo. Proto je i mezi jedenácti penzijními fondy, které působí na našem finančním trhu, sváděn konkurenční boj o klienty. Jaká je jejich taktika? Na které faktory se vyplatí brát při výběru fondu ohledy?

Důchodci, senioři, penze - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Všechny penzijní fondy, které v současnosti operují na našem trhu, jsou sdružené v Asociaci penzijních fondů České republiky. Každý z nich přitom vlastní a spravují různí vlastníci. Pochopitelně i tento ukazatel by měl hrát při výběru fondu, do kterého vložíte své peníze, neboť čím ekonomicky silnější je to vlastník, tím se snižuje riziko jeho případného krachu a s tím spojená ztráta vašich investovaných prostředků. A proto se na hlavní vlastníky každého z nich podíváme (viz tabulka.)

Mezi výhody, které penzijní připojištění jako takové nabízí, řadíme především daňovou odečitatelnost splátek a státní příspěvek. V těchto dvou bodech ovšem na tom, jaký penzijní fond zvolíte, nezáleží.

První rozdíl však už nastává ve výši zhodnocení vašich vložených finančních prostředků. Loňský rok zaznamenaly penzijní fondy zhodnocení od 2,5 % (ING Penzijní fond) až do 5,3 % (ČSOB PF Progres).  Stále se vám zdá odlišnost mezi jednotlivými fondy zanedbatelná a opíráte se o tvrzení, že příští rok může být zhodnocení opačné? Máte pravdu. Hlavní roli zde totiž hraje totiž dlouhodobé zhodnocení fondu (3 – 5 let), protože hlavně z takového údaje poznáte, zda jde o kvalitní  fond u něhož jeho manažeři mají ten správný čich na umístění vámi svěřených prostředků.

Penzijní fond Majoritní akcionář
Allianz PF, a.s Allianz pojišťovna, a.s. - 100%
CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PENZIJNÍ FOND, A.S. Winterthur Leben AG, Švýcarsko - 79,97%
ČSOB PF Progres, a.s. Československá obchodní banka, a.s. -100%
ČSOB PF Stabilita, a.s. Československá obchodní banka, a.s.-100%
Generali PF, a.s. Generali Holding Vinna AG, Rakousko-100%
Hornický PF Ostrava, a.s. OKD, a.s.-100%
ING Penzijní fond, a.s. ING CONTINENTAL EUROPE HOLDING B.V.-100%
PF České pojišťovny, a.s. Česká pojišťovna, a.s.-91%
PF České spořitelny, a.s. Česká spořitelna, a.s.-100%
PF Komerční banky, a.s. Komerční banka, a.s.-100%
Zemský PF, a.s. Mostecká uhelná společnost, a.s.- 88,53%

Zdroj: Asociace penzijních fondů České republiky

Kromě výše zhodnocení, kterým se fondy tak rády chlubí, se ovšem vás ovšem budou snažit ulovit na speciální nabídky. Na jaké? Pojďme se na ně podívat.

Allianz PF - žádné zvýhodnění pro své klienty v současné době nenabízí

CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PENZIJNÍ FOND - ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nabízí pro společné klienty možnost sjednání cestovního zdravotního připojištění na krátkodobé opakované pobyty v zahraničí za zvýhodněnou pojistnou sazbu pro oblast Evropy a vybraných zemí ve věkové skupině 0 - 69 let za 1 200 Kč/rok. Pojistná sazba pro rodinný typ pojištění tj. rodiče a všechny jejich nezaopatřené děti činní celkem 2 000 Kč/rok. Podmínkou je příslušnost všech těchto členů rodiny v rámci veřejného zdravotního pojištění k VZP ČR a účast na penzijním připojištění u CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PENZIJNÍHO FONDU alespoň jednoho z nich.

NENECHTE SI UJÍT
Podnikatel (c) profimedia.cz/corbis
Podnikatelský účet: co nabízejí banky
Vybrat správný podnikatelský účet je složité. V první řadě však každého napadne otázka: Musím vůbec mít jako podnikatel speciální podnikatelský účet? A co když podnikám „na vedlejšák“, musím mít jiný účet než ten, na který mi zaměstnavatel posílá peníze?

uklízečky
Brigád je mnoho, ale chybějí lidé
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání. „Někdy ale máme pocit, že lidem se pracovat nechce,“ říká spolumajitelka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

ČSOB PF Progres a ČSOB PF Stabilita - pro své klienty nabízí slevu 5 % na pojistném u ČSOB Pojišťovny (produkt DOMUS – pojištění majetku a odpovědnosti občanů), šestiměsíční poplatkové prázdniny při sjednání účtů Postžiro nebo Postkonto u Poštovní spořitelny, slevu 7% na vybrané zájezdy u cestovní kanceláře Čedok, zdarma kartu mládeže EURO<26

Generali PF - všichni klienti získávají slevu 10 % na cestovní pojištění u téhož pojistitele. Klienti s měsíčním příspěvkem min. 1.500 Kč se mohou stát členem Klubu Generali s nímž jsou spjaté různé výhody (např. členská karta opravňující majitele ke slevám na více jak 800 prodejních místech v ČR). Pro klienty s minimálním měsíčním příspěvkem 500 Kč je pak připraveno bezplatné úrazové pojištění na 1 rok s následujícím krytím:

1/ Smrt úrazem - zemře-li pojištěná osoba na následky úrazu, bude vyplacena oprávněné osobě ve smlouvě o penzijním připojištění částka 100 000 Kč
2/ Trvalá invalidita následkem úrazu - utrpí-li pojištěná osoba úraz, který zanechá takové následky, které již není možné odstranit, bude jí vyplaceno dané procento podle tabulky pro hodnocení trvalé invalidity z  pojistné částky, které je závislé na výši osobního účtu účastníka penzijního připojištění v okamžiku, kdy utrpěl úraz, a sice:

pojistná částka 100 000 Kč – zůstatek osobního účtu do 30 000 Kč včetně
pojistná částka 200 000 Kč – zůstatek osobního účtu nad 30 000 Kč

Hornický PF Ostrava - žádné zvýhodnění pro své klienty v současné době nenabízí

ING Penzijní fond - žádné zvýhodnění pro své klienty v současné době nenabízí

PF České pojišťovny - možnost sjednání úrazového pojištění Bonus pro účastníky penzijního připojištění nebo jejich blízké se sazbou zvýhodněnou o 22 %. Sleva není časově omezena a je platná po celou dobu trvání penzijního připojištění. Po ukončení penzijního připojištění dojde k přepočítání pojistného na standardní sazby České Pojišťovny.
 
PF České spořitelny – za výhodných podmínek (sleva až 60 %) možnost uzavřít úrazové pojištění u Pojišťovny České spořitelny ve čtyřech různých variantách:

  Varianta 1 Varianta 2 Varianta 3 Varianta 4
  Pojistná částka (Kč)
Pojištění smrti z jakýchkoliv příčin   10 000 Kč   10 000 Kč  ne  ne
Pojištění smrti následkem úrazu   50 000 Kč   50 000 Kč  600 000 Kč  600 000 Kč
Pojištění trvalých následků úrazu  Ne  Ne  600 000 Kč  600 000 Kč
Pojištění denního odškodného za dobu léčení úrazu  Ne  100/den  Ne  300/den
Pojištění hospitalizace v důsledku úrazu  Ne  100/den  Ne  300/den
Roční pojistné  100 Kč 500 Kč  1 200 Kč  2 700 Kč

Zdroj: Internetové stránky PF České spořitelny


PF Komerční banky - každý nový účastník penzijního připojištění u PF Komerční banky obdrží věrnostní kartu PF KB systému SPHERE KARD se kterou lze využívat výhody a slevy ve více než 4 500 obchodech a provozovnách služeb po celé ČR a SR. V různých oblastech služeb a zboží je pak možné využít slevy od 5 do 50 %.
  
Zemský PF - žádné zvýhodnění pro své klienty v současné době nenabízí

Jaké faktory vám přinesou užitek?

Jak si přilepšit na penzi?
Více čtěte ZDE.

Vaším prvním vodítkem při výběru penzijního fondu může být fakt, že vklady účastníků nejsou ze zákona pojištěny, a proto by bylo dobré věnovat pozornost skutečnosti, kdo který PF vlastní.

Při výběru vašeho penzijního fondu rovněž není od věci, jejich aktuální nabídku prozkoumat trochu podrobněji. Nemůžete tím nic ztratit ale poměrně dost získat.

V současné době se jako nejlepší nabídka jeví zvýhodněné úrazové připojištění u PF České spořitelny. Když zvolíte jejich Variantu 3 nebo Variantu 4, získáte tak kvalitní pojistnou ochranu za rozumné peníze.

Když pomineme penzijní fondy, které na výhodnou nabídku pro vás zatím zapomněli, jeví se jako celkem nezajímavá nabídka PF ČSOB Progres i Stabilita, kdy vám nabídnou slevu pouhých 5 % na pojištění majetku a odpovědnosti občanů u sesterské pojišťovny. Tutéž slevu vám totiž dokáže dát i jejich řadový pojistný agent a nemusíte mít penzijní připojištění.

Každý z nás by měl k penzijnímu připojištění přistupovat s rozumem, zjistit si co nejvíce informací a orientovat se v nabídce penzijních fondů jen podle takových výhod, které skutečně potřebuje a správně využije.

Penzijní připojištění představuje výhodnou formu dlouhodobého a bezpečného spoření, zvláště pokud nemáte daleko do důchodu. Více o této zajímavé formě spoření se dočtete ve speciální příloze Fincentra o penzijním připojištění.

Jak jste spokojeni s výhodami, které vám nabízí váš penzijní fond? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz