Kterým fondům se bude dařit?

Poslední týden přinesl mnoho novinek. Pro některé investory je nejlepší zprávou to, že Viktor Kožený by se konečně mohl dostat před soud a zodpovídat se za své „obchodní praktiky“. Tuto naději však nevzbuzují úspěchy českého soudnictví, nýbrž obvinění Koženého newyorskými státními zástupci. Na výsledky tohoto případu si však budeme muset počkat minimálně do dalšího roku. Mohlo by to však pomoci vylepšit reputaci fondového odvětví u českých investorů. (Více o obvinění Viktora Koženého si můžete přečíst ZDE.)

Fondový byznys se však u nás v současnosti neubírá směrem, jaký by si přály investiční společnosti. Novela DPH měla za následek odliv peněz z fondů určených pro firemní a institucionální klienty (jen majetek v největším ČSOB Výnosovém se z průměrných hodnot okolo 10 miliard korun zredukoval o více jak 90 %, na současnou 1 mld. Kč). Nový zákon o kolektivním investování je stále v nedohlednu a lze již pochybovat i o tom, že bude schválen do vstupu České republiky do EU.

AKRO slučuje fondy

Investiční společnosti se snaží zlepšit správu fondů a zefektivnit nabídku, což je případ např. ČSOB a PIAS, někde však jde o samotné udržení se na trhu. Příkladem z minulosti jsou např. fondy Newton nebo investAGe, které se přičlenily pod skupinu J&T. Posledním případem je slučování fondů investiční společnosti AKRO. Z nepříliš jasné zprávy, kterou AKRO zveřejnila (mluví se v ní o fondu, který by neměl existovat) jsou patrné plány společnosti spojit fondy AKRO OBLIGACE, AKRO EUROTECH, AKRO mezinárodní akciový, AKRO výnosový a AKRO Český s fondem AKRO mezinárodní flexibilní, jak by se měl jmenovat současný AKRO mezinárodní balancovaný (i když o takové změně zatím nikde nejsou žádné informace – AKRO, KCP). Rozhodnutí Komise pro cenné papíry nabývá právní moci 30. září 2003, s tím, že slučované fondy zaniknou k 31.12.2003, ke stejnému datu se stanou podílníci těchto fondů podílníky fondu přejímajícího.

Ve výkonnosti fondů dojde k obratu

Více aktuálních informací z akciových trhů naleznete ve specializované sekci ZDE 

V současnosti se daří dluhopisovým fondům zaměřeným na domácí dluhopisy, naopak horší výsledky ukázaly akciové fondy. V následujících týdnech by však podle předpovědí mělo dojít k obratu. Růst dluhopisů byl tažen růstem cen v zahraničí, ke kterému docházelo v důsledku špatných makroekonomických zpráv především z USA. Na konci týdne však byla zveřejněna příznivá data v podobě indexu ISM firemní aktivity ve službách (po ISM průmyslu odpovídajícímu očekávání oživení), která naznačují růst americké ekonomiky pro další období. Zároveň byla zveřejněna povzbudivá čísla za nezaměstnanost, která zůstala na úrovni 6,1 %. Pokud by se ukázalo, že nejde jen o krátkodobý výkyv, což podporují i čísla nově vytvořených pracovních míst, můžeme očekávat opětovný růst akciových trhů a naopak pokles cen dluhopisů, jejichž výnosy poslední týdny klesaly (10-letý vládní dluhopis USA se dostal i pod 4 %).

Z prvních míst v tabulce nejúspěšnějších dluhopisových fondů by tak mohly sestoupit fondy investující do českých a evropských vládních dluhopisů, které se zde držely po čtyři minulé týdny. Tento týden nejvíce vydělali podílníci ve fondu ISČS Bondinvest, který zhodnotil portfolio o 0,42 %. ISČS Bondinvest přichází od října s novinkou, s podílovými listy v nominální hodnotě 50 tis. Kč. Bondinvest je totiž jeden z posledních fondů, kde jsou podílové listy v na (čehož spořitelna využívá hlavně před vánocemi při propagaci podílových listů Bondinvestu jako vhodného dárku). Dosud byly podílové listy v 5 tis. Kč, což pravděpodobně byla pro některé podílníky příliš nízká hodnota ztěžující manipulaci.

Na posledních místech žebříčku opět zůstaly fondy IKS Plus bondový (-0,19 %) a ISČS Trendbond (-0,08), i když procentní propady z minulého týdne se již neopakovaly. Hlavně Polsko je pro ceny dluhopisů a kurz zlotého (který dále oslaboval) rizikovou oblastí, neboť je zde vysoký státní deficit a reforma veřejných výdajů nevzbuzuje příliš důvěry. Oby fondy se tak v roční výkonnosti posunuly dolů a uvolnily místo fondu ČPI korporátních dluhopisů (+5,23 %), druhým nejvýnosnějším je ISČS Trendbond (4,91 %) a třetí již zmiňovaný ISČS Bondinvest (4,87 %).

Situace by se však mohla již brzy obrátit zpět ve prospěch Trendbondu a Plus bondového, když v Polsku a Maďarsku dojde ke stabilizaci a hlavně začnou opět růst akcie (a tedy dluhopisy ztrácet). Akciovým trhům se poslední týden nedařilo nejlépe, i když týden skončil nakonec mírným posílením (S&P 500 +2,3 %). Z fondů ze statistiky UNISu si nejlépe vedl ISČS Sporotrend s výnosem +1,67 %, který má v ročním horizontu výkonnost již 39,3 %. Roční průměrná výkonnost akciových fondů se posunula již na 20,95 % (dluhopisové +3,89 %, smíšené +4,97 % a peněžní fondy +2,25 %).

Obchodování podle UNISu

Čisté prodeje fondů byly tentokrát kladné, i když většinu měl na svědomí návrat jedné miliardy korun do ČSOB Výnosového. Retailoví investoři přinesli do fondů celkem 111 mil. Kč.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS SPOROTREND 1,67% AKRO mezinárodní akciový -2,16%
ČPI Fond nové ekonomiky 0,62% AKRO Eurotech -1,90%
ČPI Fond farmacie a biotec 0,51% ČSOB Akciový Mix -0,88%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,42% IKS Plus bondový -0,19%
ČSOB Bond Mix 0,38% ISČS TRENDBOND -0,08%
ČPI Fond státních dluhopis 0,14% IKS dluhopisový -0,01%
Fondy fondů IKS fond fondů -0,90%    
ISČS GLOBALTREND -2,51%     
Peněžního trhu AKRO OBLIGACE 0,39% J&T AM Perspektiva P -0,10%
ISČS SPOROINVEST 0,12% Živnobanka Sporokonto 0,00%
IKS peněžní trh 0,11% ČPI Peněžní 0,02%
Smíšené IKS globální 0,62% AKRO mezinárodní balancovaný -1,51%
J&T OPPORTUNITY 0,44% AKRO Výnosový -1,18%
1.IN Fond bohatství 0,43% AKRO Český -0,91%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 1025,0 IKS Dividendový -98,8
IKS peněžní trh 80,1 ČSOB Bond Mix -30,9
ISČS SPOROINVEST 38,2 Živnobanka obligační fond -13,8

Zdroj: UNIS ČR