Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KTP Quantum skončilo v konkurzu

  18:58aktualizováno  18:58
Obchodník s cennými papíry KTP Quantum je v konkurzu. iDNES to potvrdilo konkurzní oddělení Krajského soudu v Hradci Králové, který bankrot vyhlásil. Makléřská firma, která spravuje vklady zhruba osmadvaceti tisíc lidí v celkové výši 2,2 miliardy korun, se sama připojila k návrhu na konkurz, který podal její věřitel Martin Kuře.

Jde o největší pád makléřské firmy v historii českého kapitálového trhu. Loňský krach Private Investors ani bankrot firmy Finnex se totiž netýkal tak velkého objemu vkladů a už vůbec ne tak velkého množství zákazníků. V případě Private se vyšetřuje zpronevěra 932 milionů korun, o které přišlo asi 2500 lidí.

Konec KTP přivolalo samo představenstvo firmy. Soud jen vyhověl jeho žádosti na uvalení konkursu a správcem konkurzní podstaty jmenoval Jiřího Sehnala z Kolína.

Představenstvo už ale nemělo moc na vybranou. Vědělo, že Komise pro cenné papíry, která s KTP vede dvě správní řízení a kvůli mnoha nedostatkům zvažuje, že mu odebere licenci, chystá zablokovat poslední účet, který ještě KTP mohlo využívat. Komise skutečně v pátek peníze, které KTP dosud používalo na svůj provoz zmrazila.

Komise také poprvé přiznala, že se majetek klientů díky chování KTP v posledních týdnech ztenčuje. KTP se dostalo do takové tísně, že ani nemohlo platit pracovníky. "Snižuje se hodnota akcií, které patří klientům. Zároveň roste pravděpodobná výše pokut, které se KTP ve smlouvách klientům zavázala platit, když nebude slibovaný výnos. Chyběli jim peníze na výplaty zaměstnancům. Proto jsme zablokovali provozní peníze. Budou moci být použity pro klienty," vysvětluje mluvčí komise Radka Procházková.

Komise přitom zablokovala ostatní účty KTP už před měsícem. Zakázala KTP přibírat nové klienty a operovat s akciemi. Od té doby se tisíce klientů nemohou dostat ke svým penězům. Na otázku proč komise nechala ještě měsíc KTP možnost utrácet provozní peníze, komise uvádí, že by tím bývala způsobila pád obchodníka. Krach tedy přišel o měsíc později."Zablokovat provozní účet znamená de facto ukončit činnost obchodníka. KTP stále deklarovalo, že jedná ze zahraničním partnerem. Dosud ovšem nepřišli s žádným řešením," uvádí Procházková.

Do problémů se makléř dostal v únoru, kdy firma zmrazila výplaty klientům. Tvrdila, že lidé by se k penězům měli dostat do tří měsíců. Do té doby údajně počítala s kapitálovým vstupem firmy Swiss Asset Management, která je regionálním zástupcem švýcarské Anker Bank. 

Souhrn článků ke kauze KTP najdete ZDE a v souvisejících článcích.

Část klientů KTP Quantum se spojila do občanského sdružení a prostřednictvím firmy Orca Group, která se postavila do jejich čela, návrh na konkurs z obav o majetek připravovala. Orca Group odhadla výtěžnost majetku obchodníka v konkursu na minimálně na 18 procent.

Majetek obchodníka většinou tvoří veřejně neobchodovatelné cenné papíry, zejména lázeňský holding Médeia Bohemia, který je ale zřejmě zatížen mnoha zástavami.

Sankční správní řízení už s KTP Quantum vede Komise pro cenné papíry, protože makléřská společnost včas nesplnila povinnosti, které jí komise uložila loni v srpnu.

Komise například zjistila, že obchodník nezajistil změnu struktury portfolia zákazníků a neučinil opatření, aby svěřené prostředky zákazníků nemohl použít k obchodům na vlastní účet. Za nedodržení povinností hrozí firmě pokuta až sto milionů korun, případně i odebrání licence obchodníka.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Kurzy.cz Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě odzvonilo. Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pra...

Najdete na iDNES.cz