Kultivovaný jazykový projev je potřebný

  10:17aktualizováno  10:17
Podle mluvy českých veřejných činitelů, řady tiskových mluvčích, ale i profesionálních moderátorů a redaktorů, a to zejména v komerčních médiích, je zřejmé, že v současné češtině klesá úroveň jazykové kultury.

Snižuje se přesnost a pestrost vyjadřování i schopnost používat cíleně různých variant jazyka - spisovnou a obecnou češtinu, popřípadě nářečí. Většina lidí sice ví, že existuje "nějaká" spisovná čeština, ale neumí ji aktivně používat. V mluveném projevu je jistě obtížnější vyjadřovat se o složitějším tématu s přihlédnutím k dodržování žádoucí jazykové formy. Mluvčí je tlačen časem. Schopnost rychle a přesně reagovat například v rozhovoru či nepřipraveném projevu nebývá na této úrovni spontánní, ale je třeba ji trénovat. Určitě každý zná pocit, kdy ho správná odpověď či výraz napadne, až když je po všem.

Průprava tohoto typu je stále ještě většinou mluvčích podceňována. Má se za to, že mluvený projev má být takzvaně přirozený - za formální správnost jazyka a používání spisovné češtiny se tak lidé stále stydí. Přitom se formálně správný, navíc i obsahově nosný projev příjemně poslouchá a snadno vnímá. Dokonce si z něho posluchač něco zapamatuje. Na jisté společenské a profesní úrovni je však přílišná řečová žoviálnost a přirozenost naopak na škodu. Klesá tím úroveň osobnosti mluvčího v očích inteligentního posluchače. V současnosti je třeba mít na zřeteli i to, že vstupem do Evropské unie se i pro Čechy změní řada věcí.

Mezi jinými i kritéria hodnocení jazykového vyjadřování v mluvené a psané formě. V evropských zemích se totiž hodnotí nejen kvalita obleku ušitého na míru, ale i kvalita jazykového vyjadřování jeho nositele. Je zde nepřípustné, aby manažer, obchodník a kdokoli další, kdo v profesi potřebuje komunikovat s klienty a veřejností živým mluveným jazykem, prakticky neovládal jeho normy a standardní formu užívání. Podobná měřítka by měla být dříve či později uplatňována i na úrovni češtiny. Představte si v této souvislosti obrázek člověka na vysoké profesní pozici, oblečeného ve značkových šatech a vyjednávajícího důležitý obchodní kontrakt, který řekne:

"Jo, vo tom se eště furt mluví." Hrozná představa! Stojí za to se tedy zamyslet nad kvalitou vlastního mluveného projevu a nad mírou omezení, které nám možná přináší skutečnost, že neumíme používat standardní formu jazyka při úředních jednáních a ve veřejných projevech.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Přehřátá ekonomika nastartuje v Česku krizi, varuje ekonom Pavel Ryba

Pavel Ryba, hlavní ekonom Golden Gate CZ

České ekonomice se daří. Podle hlavního ekonoma Golden Gate CZ Pavla Ryby je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a...

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká koruna v pesimistickém stínu

Kurzy.cz Česká národní banka věří, že za rok bude kurz koruny 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne měna posilovat, protože globální ...

Najdete na iDNES.cz