Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kumulace stresu může způsobit potíže

aktualizováno 
Jsou dny, kdy vás osud zkouší. Nic se vám nedaří a je toho všeho prostě moc. Tomáš Vašák pro vás připravil modelovou situaci. Schválně, kolik vydržíte?

Pokud se nechcete nechat umořit běžnými starostmi, musíte občas vypnout. | foto: Profimedia.cz

Představte si všední den, třeba pondělí. Ráno se probíráte těžce, v noci jste nejmíň dvanáctkrát vstávali. Vaše dcera měla totiž kašel a stále se budila navzdory reklamám na léky, co zaručují okamžitou úlevu a klidný spánek.

Cestou do práce přemýšlíte, z čeho zaplatíte opravu auta, kterou v servisu odhadli na několik desítek tisíc a doporučili vám to už neodkládat. Už při příchodu vás vítají podmračené tváře kolegů a vy víte, že to bude těžký den.

Večer se logicky vracíte domů pozdě. Vaše druhé dítko, pubertální syn, se tento večer rozhodne vybojovat s vámi další bitvu na téma úklid. Když vám za zády zabručí cosi o svobodě a nesmyslné buzeraci, říkáte si, že nic horšího vás potkat nemůže. Váš protějšek má evidentně špatnou náladu a ve vašem dvoupokojovém bytě prostě není kam utéct…

Kolik ještě vydržíte? Večírek v bytě nad vámi? Prasklou hadici u myčky? Nebo by vám stačilo už jen strčit do hrnku s čajem a polít program na televizi? Jak by vypadala ta poslední kapka?

Kumulace stresu

U běžných stresových situací, chceteli starostí, vám většinou nic vážného nehrozí. Nejste-li přecitlivělí nebo netrpíte-li nějakou psychickou poruchou, přežijete běžné starosti bez újmy. Ovšem i ty normální a dennodenní problémy mohou vyvolat prudkou reakci.

Určitě jste někdy jako děti při dovádění ve vodě zažili, že vás někdo z legrace potopil. A pak ještě jednou a pak znovu. Vždycky jste se stačili vynořit jen na pár vteřin a šup, už jste zase byli pod hladinou. Najednou se vám nedostávalo vzduchu, začali jste se opravdu bát a bojovat život. Kumulovaný stres funguje podobně, ale v delším časovém úseku.

Po každé zátěži potřebujete určitý čas na regeneraci. Pokud se psychika nemá čas vzpamatovat, začne být oslabená. Nejprve se to projeví v emočním ladění, většinou jde o pocit vnitřního napětí. Potom se změní vaše vnímání a daleko výrazněji vystupuje do popředí to negativní z každé situace. Svět zčerná. I když se snažíte vidět onu pověstnou sklenici z poloviny plnou, stále vám připadá spíše poloprázdná. A konečně vaše myšlení se zasekne a začne se opakovaně vracet k tomu, co vás trápí. Schopnost vydržet i běžnou zátěž se tenčí.

Pokud se nechcete nechat běžnými starostmi umořit, případně pokud nechcete tak říkajíc "vybouchnout“, je třeba se programově bránit. Především je nutné počítat s tím, že občas takový den blbec prostě přijde. Asi si teď říkáte, že jich máte podezřele moc, ale to je jen optický klam. Jako když na papír posetý šedými a bílými kruhy umístíte tři červené. Ty výrazné věci si prostě lépe pamatujete. Pokud se špatnými dny budete počítat, můžete použít pohled z perspektivy nadhledu. Víte, že se na to vyspíte a ono to bude o trochu lepší.

Přerušit řetěz

Když už cítíte, že se začínají starosti nepříjemně kumulovat, přerušte řetěz negativních událostí a programově udělejte něco, co vám bude příjemné. Dejte psychice šanci zregenerovat. I kdyby to znamenalo přeorganizovat si den nebo odložit nějakou věc na zítra, udělejte to. Uvědomte si, že pokud budete pokračovat, dojde k vyčerpání vaší schopnosti stresu odolávat. Většinou přitom stačí i drobné povzbuzení: telefonát se spřízněnou duší, pár stránek hezké knížky na sluníčku v parku na lavičce nebo dobrá káva vypitá v klidu.

Samozřejmě nejideálnější situací je starosti vůbec nemít a tady existuje přímo konkrétní návod. Je to výrok Jeho Svatosti dalajlamy: "Má-li problém řešení, je zbytečné si s ním dělat starosti. Nemá-li problém řešení, starosti nám stejně nepomohou." Nyní už jen tu geniální myšlenku převést do praxe.

Text je ukázkou z připravované knihy psychologa Tomáše Vašáka s názvem Jak se nezbláznit.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz