Ceny nemovitostí nejsou přemrštěné. Jen si dejte pozor na paneláky.

Ceny nemovitostí nejsou přemrštěné. Jen si dejte pozor na paneláky.

Kupte jen nemovitost, na které neproděláte

  • 31
Když koupíte krásný byt na špatném místě, může se vám stát, že při případném prodeji za několik let proděláte. Hlavním faktorem, který totiž určuje cenu, je lokalita.

Jestli se chystáte letos kupovat nemovitost, vyjde vás draho. Oproti loňsku ceny vzrostly o 10 až 15 procent, ale výjimkou není ani třicetiprocentní nárůst. Poptávku po bytech zvedají obavy ze změněné sazby DPH i rostoucí úrokové sazby hypoték. Řada lidí se děsí, že za rok už se svým příjmem na hypotéku nedosáhnou, a když ceny nemovitostí poskočí o další statisíce korun, na vlastní byt nebo dům se nezmůžou.

V Praze jsou v kurzu především starší panelové byty 3+1, o které je obrovský zájem. Oproti loňsku jejich cena vyskočila i o více než půl milionu korun a aktuálně dosahuje až tří milionů. Překvapuje to i některé odborníky, ale vysvětlení je poměrně prosté. Pořád je víc lidí, kteří vydělávají spíš „průměrně“, a nemovitost si tak vybírají hlavně podle ceny. Řadě z nich banka nepůjčí tolik, aby to stačilo na větší byt v novostavbě. Na byt v paneláku však peníze seženou.

popisekSLEDUJTE VÝVOJ CEN V ČR
Aktuální ceny bytů a nájemného

Porostou ceny i v příštím roce?
Na otázku, jestli letos některé typy nemovitostí a lokalit již dosáhly svého maxima, nebo ceny stoupnou i v dalších letech, však neexistuje jednoznačná odpověď. I mezi odborníky jsou zastánci obou možností. Jedni tvrdí, že ceny příští rok klesnou, druzí předpovídají, že ceny ještě stále nejsou na evropské úrovni a půjdou nahoru. „Podobně jako letos očekáváme průměrný nárůst ceny nemovitostí nejméně o 10 procent ročně,“ říká Jiří Pecháček ze společnosti FINEP.

Jiní včetně Jiřího Pácala z Europe Central Holding jsou skeptičtější a mluví o mírnějším růstu nebo dokonce stagnaci. Ceny porostou jen u bytů, o které budou mít kupující největší zájem. Podle Petry Horákové Krištofové z Asociace realitních makléřů budou v kurzu pěkné novostavby v žádaných lokalitách, ceny panelových bytů a bytů v neatraktivních lokalitách budou stagnovat.

Záležet bude i na dalším vývoji úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Jestli i nadále porostou, zájem o hypotéky nejspíš opadne a s ním i poptávka po nákupu bytů a domů. Úvěrem je totiž podle makléřů financováno až 75 procent nemovitostí.

Bublina se pozná, až praskne
Existenci obávané cenové bubliny však odborníci popírají. Jen málokdo totiž kupuje nemovitost kvůli tomu, že ji za pár let se ziskem prodá, většina lidí prostě jen řeší svoji potřebu někde bydlet.

Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus a snad jako jediný z oslovených odborníků připouští, že po prudkém nárůstu cen, který trvá už od loňska, se u některých nemovitostí dá očekávat cenový propad, podobný jako v době, kdy Česko vstupovalo do Unie. Strach lidí, že byty zdraží, vyhnal ceny dramaticky vysoko. Obava se nepotvrdila a následoval pokles cen.

Přesto je dobré na koupi bytu nebo domu pohlížet i jako na investici. Kdykoli se můžete dostat do situace, kdy budete chtít nebo třeba i muset prodat, a ne všechny nemovitosti se časem zhodnocují.