Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte si fond s nejvyšším výnosem!

aktualizováno 
Nadějné vyhlídky na další růst výnosů přinášejí radost podílníkům v akciových fondech, jejichž výkonnost od začátku roku je už tak ohromující. Třicetiprocentní výnosy jsme u domácích fondů snad ještě nezažili. S růstem cen podílových listů, ať už se jedná o dluhopisové nebo akciové, pak roste i počet propagačních a reklamních materiálů. Kdo by nechtěl upozornit na výjimečný historický výnos fondu? (Co na tom, že se jedná o období, které je mnohem kratší než je doporučený investiční horizont.)

Investiční společnosti totiž běžně propagují fondy, u nichž je historický výnos na „zajímavé“ úrovni. To platilo před půl až jedním rokem pro výnosy dluhopisových fondů (když už se běžně mluvilo o tom, že jejich výnos bude klesat) a platí to i pro akciové a smíšené fondy v současnosti. Přestože se v inzerátech objevují i výnosy za delší období a nikde nechybí upozornění, že „historický výnos nezaručuje stejný výnos v budoucnosti“, je „s podivem“, proč se v inzerátech objevují zrovna (nebo právě jen) ty nejúspěšnější fondy.

Nemnohou si pak investiční společnosti samy za to, že podílníci investují na základě ročních výnosů? Není jejich stěžování si na málo opatrné a „investičně vzdělané“ investory neopodstatněné, neboť jsou tyto vlastnosti českých investorů také jejich dílem?

Abychom investičním společnostem nekřivdili, musíme uznat jejich snahu o posílení znalostí českých investorů. Bankovní poradci, investiční společnosti i např. Komise pro cenné papíry se velmi snaží, aby se investoři naučili investovat podle investičního horizontu a svého rizikového profilu.

Akciím se předvídá zářná budoucnost

Možná že „zářná budoucnost“ je trochu nadsazený výraz, nicméně akciové trhy mají v současnosti značný potenciál. Zlepšují se makroekonomické ukazatele i zatím odolávající nezaměstnanost (nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA

Pro další další informace z oblasti investic navštivte naše specializované sekce o
AKCIÍCH
a
FONDECH

poklesly pod 400 tis.) a zlepšují se i firemní výsledky - jak uvádí zpráva české Pioneer Investments, šedesát procent sledovaných společností předčilo očekávání analytiků. Hlavní akciové indexy, stejně jako indexy domácích trhů, stále rostou (Nasdaq již překonal hranici 1900 bodů). Podle analytiků ze společnosti FIO, by při zachování geopolitického klidu mohl nadcházející podzim přinést návrat na staronové mezníky (Nasdaq 2000b, DJIA 10000b).

V uplynulém týdnu se tak nejlépe dařilo akciovým fondům. Nejúspěšnější byl tentokrát ČPI Fond nové ekonomiky, který si za týden připsal 2,95 %. Současné – krátkodobé – výnosy akciových fondů jsou opravdu „impozantní“. ČPI Fond nové ekonomiky dosáhl tento týden na 34% roční výnos, jenže ani to nestačí na první příčku. Tu si stále drží ISČS Sporotrend s 36 %. V pořadí další ČPI globálních značek a AKRO mezinárodní akciový se blíží 20% výnosu.

Dobré výsledky zaznamenaly tentokrát i dluhopisové fondy. Na předních místech skončily fondy zaměřené na domácí dluhopisy (ISČS Bondinvest a Sporobond +0,4 %, ČPI Fond státních dluhopisů +0,3 %), naopak vítězové minulých týdnů ISČS Trendbond a IKS Plus bondový s výnosem zaostaly a skončily v záporném teritoriu (-0,7 %, resp. -0,9 %). Hlavním viníkem je pravděpodobně pokles polské měny, která reagovala na nepříliš konkrétní vládní strategii snižování rozpočtového deficitu a dostala se na historické minimum 4,53 PLN/EUR. Nicméně od regionů, do kterých tyto fondy investují, lze očekávat větší výnos než u domácích dluhopisů. Jak uvádí manažer dluhopisových fondů Štěpán Mikolášek z ISČS, vysoký potenciál se nabízí v Maďarsku, kde jsou stále vysoké úrokové sazby. (Jednoměsíční sazby jsou na úrovni 9,6 %.)

Z peněžních fondů byl nejúspěšnější ISČS Sporoinvest, který si připsal desetinu procenta a druhé místo v čistých prodejích (+59 mil. Kč). Nejvíce peněz vložili investoři do dluhopisového fondu ČPI korporátních dluhopisů (+80 mil. Kč). Celkové čisté prodeje ratailových fondů činily za týden uspokojivých 211 mil. Kč.

K novinkám minulého týdne patří oznámení o změně statutu fondu Pioneer Trust, které přinese snížení vstupního poplatku na úroveň 4 % (nový statut by měl platit od 26.9. 2003). Dnešní hodnota vstupního poplatku je 5,5 % (pro nejnižší objem investic 1 500 Kč až 250 000 Kč). Nezměněna zůstává investiční strategie fondu: balancovaná s agresivním portfoliem.

Obchodování podle UNISu

Unie investičních poskytla další pravidelnou statistiku o podílových fondech. V srpnu sice skončily čisté prodeje podílových fondů na záporné hodnotě -0,3 mld. Kč, ale majetek v podílových fondech přesto vzrostl. Z červencových 115,9 mld. Kč na 116,2 mld. Kč, za což může především zhodnocení portfolií fondů (nejvíce samozřejmě akciových). Ze statistiky rovněž vyplývá, že nejméně „oblíbené“ jsou smíšené fondy, a to bývalé privatizační fondy. UNIS rozděluje fondy na korunové (které nezískaly majetek od DIKů v kupónové privatizaci) a kupónové, které vznikly přeměnou bývalých investičních a uzavřených podílových fondů. Odliv z kupónových smíšených fondů činil za srpen –716 mil. Kč. 

Po slučování fondů u domácích investičních společností UNIS sdružuje již „jen“ 67 otevřených podílových fondů.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond nové ekonomiky 2,95% ČPI Fond ropného a energet -1,14%
Živnobanka-akciový fond 1,66% ISČS SPOROTREND -0,56%
ČPI globál.značek 1,57% OPF AKRO Eurotech -0,27%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,40% IKS Plus bondový -0,86%
ISČS SPOROBOND 0,39% ISČS TRENDBOND -0,66%
ČPI Fond státních dluhopisů 0,25% ČSOB nadační 0,12%
Fondy fondů IKS fond fondů 0,81%    
ISČS GLOBALTREND 0,71%     
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,10% OPF AKRO OBLIGACE -0,34%
ISČS MERKUR 0,07% J&T AM PERSPEKTIVA P -0,06%
ČPI Peněžní 0,06% ČSOB institucionální CZK peněžní 0,03%
Smíšené AKRO Český 1,13% ISČS Výnosový -0,36%
Pioneer Trust 1,04% IKS balancovaný -0,16%
Živnobanka růstový fond 0,95% investAGe AG7 FOND -0,04%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Dividendový 222,8 ČSOB výnosový -1311,0
ČPI korp. dluhopisů 80,1 Živnobanka obligační fond -18,5
ISČS SPOROINVEST 59,2 ČSOB Bond Mix -14,9
Zdroj: UNIS ČR

Myslíte si, že jsou reklamy investičních společností příliš agresivní? Nakupujete fondy podle reklamy v médiích? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.