Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Květinářkou místo zdravotní sestry?

  10:00aktualizováno  10:00
Třicetiletá zdravotní sestra Jana zůstala sedm let na mateřské dovolené, a když začaly obě dcery chodit do školy, přemýšlela o návratu do práce. Na své původní místo do nemocnice se kvůli dětem vrátit nemohla. Střídavé směny by dost dobře nešly dohromady s provozem domácnosti, potřebovala najít místo s pravidelnou pracovní dobou.

Po několika měsících pátrání a odpovídání na inzeráty zjistila, že je stále volné místo v nedalekém květinářství. Taková práce by ji bavila a zajímala, ale neměla pro ni kvalifikaci. Majitel květinářské firmy jí navrhl možnost rekvalifikace. Jana si vše zařídila na úřadu práce a několikatýdenní školení jí zaplatil stát. Teď má práci, která ji baví, a může se dostatečně věnovat i rodině. Podle potřeb trhu práce je možné se rekvalifikovat v mnoha oborech. V nabídce školicích firem jsou například kurzy, jejichž absolvováním se můžete stát kuchařem, číšníkem, obuvníkem, kosmetičkou, masérem, účetní, zahradníkem, administrativním pracovníkem, zlatníkem, obchodním zástupcem, truhlářem, automechanikem, zámečníkem, svářečem nebo operátorem. Velký zájem je i o kurzy obsluhy počítačů.

Lhát v životopise se nevyplácí.
Více
ZDE.

Ze škály nabízených programů však není podle pracovníků úřadů práce mnoho nezaměstnaných ochotno si vybrat a novou příležitost alespoň zkusit. "Bývá to z různých důvodů. Počínaje neochotou někam dojíždět a problémy s dopravou přes nedostatek sebedůvěry až k averzi proti škole, učení a zkouškám. Nezanedbatelná je i výše sociálních dávek, které nemotivují k jakékoliv pracovní či studijní aktivitě," vypočítává Marie Straková z Úřadu práce v Lounech. "Dalším problémem je i neochota a nedůvěra některých zaměstnavatelů k absolventům rekvalifikačních kurzů."

Co vám zaplatí stát

Pokud jste uchazečem o zaměstnání evidovaným u úřadu práce v místě bydliště a ani s jeho pomocí jste nenalezli vhodné uplatnění ve své profesi, můžete se rozhodnout pro rekvalifikaci, kterou vám zaplatí stát. Nebo můžete využít širokou nabídku rekvalifikačních kurzů a investovat do vlastního vzdělání sami. Tím se možnosti na získání zaměstnání značně rozšíří. "Když jsem pročítala inzeráty, stále jsem narážela na požadavek práce s počítačem a já jsem přitom ani pořádně nevěděla, jak se počítač zapíná," vypráví osmačtyřicetiletá Jaroslava z České Lípy. "Začala jsem se o to zajímat a na úřadu práce mi poradili rekvalifikační kurz. Ten jsem si zaplatila a dnes už nemám problém s psaním textů, přijímáním e-mailů ani s vyplňováním tabulek. Práci jsem od té doby zase musela změnit, ale tentokrát už mám více na výběr." Užitečnost dalšího vzdělávání potvrzuje i Roman Nejezchleba, jednatel společnosti Apexeso z Veselí nad Moravou, která rekvalifikační počítačové kurzy pořádá. "V naší výuce se účastníci během čtyř týdnů naučí pracovat s Wordem, dělat tabulky v Excelu, používat e-mail a hledat na internetu a v poslední době jsme přidali ještě základní informace o práci s digitální fotografií."

Kde vám poradí

Rekvalifikační kurzy nabízejí informační a poradenská střediska úřadů práce. Tam získáte všechny potřebné informace. Při vybírání druhu kurzů je třeba přihlížet k situaci na trhu práce, k dosud dosaženému vzdělání a vlastním schopnostem. Úřad práce může zabezpečit rekvalifikaci v případě, že jste řádně evidovaným uchazečem o zaměstnání a máte kvalifikaci, pro kterou nejsou na trhu práce volná místa. To znamená, že dosavadní hledání práce bylo neúspěšné a v nově získané způsobilosti se nabízí míst dostatek nebo je očekáván požadavek od určitého zaměstnavatele. Pracovní úřady dělají vesměs cílené rekvalifikace, to znamená pro profese, které jsou poptávané na trhu práce. Připravují lidi po konkrétní dohodě se zaměstnavatelem. Například pro nové investory v regionech nebo pro nedostatkové profese.

Informace na internetu

Při hledání vhodného rekvalifikačního kurzu může být vaším velkým pomocníkem také internet. Tam naleznete asi nejucelenější informace o pořádaných školeních a možnostech změny profese. K počítači s připojením na internet se snadno dostanete v internetové kavárně nebo v knihovně, kde vám vyškolený personál ochotně poradí s vyhledáváním. Pokud jste v knihovně zaregistrováni, můžete používat počítač určitou dobu (zpravidla půl hodiny až hodinu) zdarma nebo za snížené poplatky. Internetových kaváren je v České republice poměrně hustá síť. Najdete je určitě v každém větším městě a za hodinu používání internetu většinou nezaplatíte více než 50 korun.

Internetové adresy

* www.rekvalifikace.com
nabídka kurzů je rozdělena podle oborů (počítačové, ekonomické, řemeslné) a podle krajů, to znamená, že si podle místa bydliště vyberete požadovaný kurz, stránka nabízí i zadání vlastního požadavku na rekvalifikaci v kolonce poptávka

* www.vzdelani.cz
nabídka vzdělávacích kurzů

* www.eu-dat.com
vyplněním formuláře podle vlastních požadavků hledáte odpovídající výuku

* internetové portály
www.idnes.cz,
www.seznam.cz,
www.atlas.cz,
www.google.com
v sekci vzdělávání nebo školství najdete přehledy školení

Informace

Podrobné informace o možnostech a podmínkách rekvalifikací i nabídku kurzů vám poskytnou informační a poradenská střediska (IPS) úřadů práce v místě bydliště. Informace, adresy, telefonní čísla a provozní dobu úřadu práce můžete zjistit i na internetu na adrese www.uradprace.cz, podle místa bydliště si vyberete příslušný úřad a pod heslem informace nebo rekvalifikace naleznete požadované údaje.

V nabídce rekvalifikací jsou často vyhledávány kurzy obsluhy počítačů. Během několika týdnů se zájemci naučí pracovat s Wordem, dělat tabulky v Excelu, používat e-mail i internet.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.