ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Uvažujete o hypotéce? Než půjdete do banky, zkuste náš slovníček

  • 8
Žadatel o hypotéku musí splnit řadu podmínek, aby mu ji banka poskytla. S hypotékou souvisí i pojmy, které je dobré předem znát. Když to vezmeme v abecedním pořadí, je tady anuita, bonita, DTI, DSTI, fixace… Vyzkoušejte si v našem dnešním kvízu, jak se svými znalostmi obstojíte v základním hypotečním slovníčku.

Na českém trhu s úvěry na bydlení se loni naplno projevila regulace hypoték. I kvůli opatření České národní banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování těchto úvěrů, jejich objem v roce 2019 v meziročním srovnání klesl o 17 procent. Zájem o hypotéky byl menší nejen kvůli přísnější regulaci, ale také kvůli stále dražším nemovitostem.

Zatímco na začátku loňského roku se průměrné sazby hypoték pohybovaly okolo tří procent, dnes je průměr přibližně 2,5 procenta.

„Splňuje-li žadatel o hypotéku podmínky pro její poskytnutí, především není příliš zadlužený a alespoň 10 až 20 procent z hodnoty nemovitosti dokáže financovat ideálně z vlastních úspor, může úvěr aktuálně získat s výhodnější sazbou než na začátku loňského roku.Na trhu je nicméně patrné, že další výrazné zlevňování úvěrů jen tak nepřijde,“ říká hypoteční analytik společnosti Broker Trust Jiří Kryl.

Kvíz: Vyznáte se v hypotečnímu slovníčku?

Důležitým faktorem je i cena nemovitostí – především ve velkých městech jejich cenu neustále zvyšuje nedostatek nových staveb. Nedá se očekávat, že bychom za kvalitní nemovitosti v atraktivních lokalitách platili v budoucnu méně, spíše naopak. To vše jsou tedy argumenty, které hovoří pro to, že s pořízením vlastního bydlení za pomoci hypotéky není třeba otálet, pokud jste se pro bydlení ve vlastním již rozhodli.

, pro iDNES.cz