Kvůli krizi hrozí výpověď i matkám na mateřské. Zákon to dovoluje

aktualizováno 
Krize dopadá na firmy, a ty, pokud se celé nebo částečně ruší či stěhují, mohou dát výpověď i maminkám na mateřské. Je to černá vize, ale v době ekonomických těžkostí firem docela reálná. Připravte se na to, že vaše původní pracovní pozice po návratu z mateřské či rodičovské už možná nebude existovat.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Firmy omezují náklady a při restrukturalizaci ruší pracovní místa. "Proto se maminky po rodičovské dovolené nyní málokdy vracejí na své původní místo," potvrzuje Zita Lara, ředitelka České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Musí se pak přeškolit na jinou pozici. A mohou dostat i výpověď, přestože jsou v takzvané ochranné lhůtě.

Zákon to dovolí pouze tehdy, pokud se firma nebo její část ruší či přemisťuje. Tehdy má propuštěný nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Jinak nelze v ochranné době matkám na mateřské či rodiči na rodičovské výpověď dát. Pozor však na to, že po návratu z rodičovské dovolené už nikoho zákon před výpovědí nechrání.

Původní, nebo jiná židle?

Jestliže se chce maminka dítěte vrátit na stejné místo, odkud na mateřskou odešla, musí tomu přizpůsobit délku období, kdy bude s dítětem doma. "Firma drží ženě původní práci na jejím pracovišti po dobu mateřské, tedy 28 týdnů, když se jí narodí více dětí, tak 37 týdnů," vysvětluje Pavel Jakab z advokátní kanceláře Peterka & Partners.

Může se hodit

Po skončení mateřské dovolené v případě matky a u otce už od narození dítěte mohou rodiče čerpat rodičovskou dovolenou, v péči o dítě se mohou střídat či být na ní společně. Po celou dobu čerpání rodičovské do věku tří let dítěte je firma povinna mít svou zaměstnankyni či zaměstnance zařazené v evidenci na takovém místě, jaké je uvedeno v pracovní smlouvě. Už se ale nemusí jednat o původní práci a pracoviště. Druh práce a místo výkonu práce však musí odpovídat pracovní smlouvě.

"Když je situace v rodině taková, že maminka zvažuje návrat po mateřské dříve například proto, že partner vydělává méně, je rozumné žádat o čerpání rodičovské dovolené v menším rozsahu. Například do dvou let dítěte s tím, že lze tuto dobu následně prodlužovat, a to nejdéle do tří let jeho věku. Jestliže však požádá matka či otec od počátku o rodičovskou dovolenou v maximálním možném rozsahu, to znamená do tří let věku dítěte, nemusí zaměstnavatel na požadavek dřívějšího návratu přistoupit," upozorňuje Zdenka Kindlová, právní expertka Českomoravské komory odborových svazů.

Když se narodí další dítě, mateřská a poté rodičovská začíná nanovo. "Nároky rodiče se posuzují podle nejmladšího dítěte. Jestliže tedy jsou například prvnímu dítěti dva roky a žena porodí další dítě, nastupuje mateřskou dovolenou s tímto druhým dítětem. Po skončení mateřské dovolené může matka či otec čerpat rodičovskou dovolenou, a to nejdéle do tří let věku tohoto druhého dítěte," doplňuje Zdenka Kindlová.

Na všem je potřeba se domluvit

I když se s návratem rodičů počítá a náhradníci za ně byli přijati na dobu určitou, je potřeba se zaměstnavatelem opětovné zapojení do práce dohodnout předem. Pak se dají vyjednat i ústupky typu: dítěti budou tři už v červnu, ale já bych se ráda vrátila až po prázdninách, protože během nich mi ho do školky nevezmou a podobně. "Snažíme se vycházet vstříc potřebám zaměstnankyň, ať už jde o dřívější či pozdější návrat," potvrzuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Marie Knotková z personálního oddělení firmy Globus doporučuje, aby o osobních a rodinných změnách rodič pečující o dítě neprodleně zaměstnavatele informoval. Třeba v okamžiku, kdy mají možnost ukončit rodičovskou dovolenou dříve, protože například babička odešla do starobního důchodu a může se o dítě dočasně postarat. Pokud zaměstnavatel má tyto informace k dispozici, může zaměstnankyni či zaměstnanci navrhnout zajímavou možnost, o kterou by jinak mohl přijít.

Karel Foltýn, personální ředitel z firmy Tesco, doplňuje: "Návrat po mateřské či rodičovské dovolené posuzujeme individuálně, naši personální manažeři s rodiči, kteří jsou na rodičovské dovolené, jsou průběžně v kontaktu. Těmto zaměstnancům můžeme poskytnout i práci na zkrácený úvazek."

Kde hledat další informace

* www.projekt-alternativa.cz - portál zaměřený na alternativní pracovní úvazky
* www.materska-centra.cz -kontakty na mateřská centra a kurzy, připravovaná databáze zaměstnavatelů přátelských k rodině
* evyna.pef.czu.cz - projekt pro podporu návratu vysokoškolsky vzdělaných žen na trh práce po rodičovské dovolené
* www.genderstudies.cz -právní poradna, publikace
* www.rovneprilezitosti.cz -poradenství, soutěž pro firmy poskytující rovné příležitosti
* pravo@genderstudies.cz -poradny pro sladění práce a rodiny * www.rytmus.org/stejnasance - soutěž firem "Stejná šance - zaměstnavatel"
* www.proequality.cz - semináře, informace k rovným příležitostem
* www.hledampraci.cz/pracovnipravo/ - specializovaná právní poradna
* www.azrodina.cz - poradna, přehled kurzů
* www.helcom.cz - Český helsinský výbor - semináře
* centrum.jergym.cz -Centrum výchovně vzdělávacího poradenství

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

PORADNA: Nepřišla mi výplata, můžu dát výpověď a dostanu odstupné?

Ilustrační snímek

I zaměstnanec je v určitých případech oprávněn zrušit pracovní poměr okamžitě. Důvody i postup u okamžitého zrušení...

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz