Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli podpoře v nezaměstnanosti se nejdříve zaregistrujte na úřadu práce

aktualizováno 
Když přijdete o zaměstnání, musí vést vaše první kroky na úřad práce. Abyste mohli dostávat podporu, musíte tam požádat o její výplatu a o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud to stihnete do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru, dostanete peníze už od prvního dne bez práce. Přijdete-li později, získáte podporu až od data registrace.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - pohovor, manažer, | foto: Profimedia.cz

"Registrace na úřadu práce je důležitá i kvůli zdravotnímu pojištění – za lidi v evidenci ho platí stát," připomíná právnička Jitka Tichá.

Úřední doba úřadů práce se liší, obvykle mají otevřeno každý den dopoledne od 8 do 12 hodin a v pondělí a ve středu až do 17 hodin. O konkrétní otevírací době se předem informujte, třeba na http://portal.mpsv.cz/kontakty. Budete potřebovat také občanský průkaz a další doklady: potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a doklad o výši výdělku, potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti, potvrzení o ukončení studia, mateřské či rodičovské dovolené nebo o skončení péče o osobu blízkou.

Může se hodit

Velkou databázi s možností vkládat vlastní inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Pro výplatu podpory musíte ještě splnit podmínku důchodového pojištění. "Uchazeč o zaměstnání musel být v posledních třech letech před zařazením do evidence minimálně 12 měsíců důchodově pojištěn. To znamená, že byl zaměstnán nebo jako osoba samostatně výdělečně činná sám odváděl pojistné," zdůrazňuje Tichá.

Kdo podporu nedostane

Kdo v posledním půlroce dvakrát bezdůvodně opustil zaměstnání, které mu našel úřad práce, a ten, koho vyhodili pro hrubé porušení pracovní kázně, třeba kvůli častým absencím nebo kvůli pití alkoholu na pracovišti, podporu nedostane.

Podpora se vyplácí zpětně za předcházející měsíc na bankovní účet. "V odůvodněných případech může být vyplacena zálohově. U nás v Ostravě v takovém případě vyplácíme zálohu hotově," říká Svatava Baďurová, tisková mluvčí Úřadu práce v Ostravě.

Délka podpory v nezaměstnanosti

do 50 let           5 měsíců
do 55 let           8 měsíců
nad 55 let        11 měsíců

Jaké povinnosti musíte plnit

Kdy vás úřad vyřadí z evidence a přijdete o podporu? To vám hrozí tehdy, odmítnete-li nastoupit do vhodného zaměstnání; nebudete pravidelně chodit na dohodnutou rekvalifikaci či se nezúčastníte závěrečného přezkoušení; odmítnete se podrobit požadované zdravotní prohlídce a nespolupracujete s úřadem práce. Třeba tak, že bez omluvy nepřijdete na domluvenou konzultaci.

Pro lidi, kteří jsou bez práce déle než pět měsíců, je novou povinností také individuální akční plán. "Všichni, kdo plán uzavřeli, ho musí dodržovat. Pokud ho neplní, můžeme je vyřadit. Kdo není v evidenci, nemůže brát podporu a může přijít i o některé sociální dávky,"  vysvětluje Baďurová. Týká se to především dávek hmotné nouze.  

výše podpory

První dva měsíce              65 %
Další dva měsíce              50 %
Po zbytek doby                 45 %
V době rekvalifikace         60 %

Maximum                      13 307 korun

Pozn.: Výše podpory v nezaměstnanosti, částky se vypočítávají z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání

Jak si k podpoře zvýšit příjem 

Po dobu nezaměstnanosti si můžete přivydělat, maximálně polovinu minimální mzdy, což je 4 000 korun měsíčně. Na tři měsíce můžete přijmout zaměstnání na dobu určitou. V tomto případě úřad výši vaší odměny nesleduje. Když se budete rekvalifikovat, budete mít po tu dobu podporu ve výši 60 % průměrného čistého výdělku.

v příštích dílech se v mf dnes dočtete:

19. 2. Přišli jste o práci a nemáte na splátky?

20. 2. Jaké investice jsou bezpečné a jaké ne

21. 2. Přestává se mi dařit v podnikání - co dělat?

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

ČEZ v roce 2017 vydělal akcionářům 19 miliard korun

Kurzy.cz Čistý zisk Skupiny ČEZ v roce 2017 vzrostl o 30 % na 19,0 mld. Kč, zejména díky úspěšnému prodeji akcií MOL a nárůstu v...

Najdete na iDNES.cz