Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli podpoře v nezaměstnanosti se nejdříve zaregistrujte na úřadu práce

aktualizováno 
Když přijdete o zaměstnání, musí vést vaše první kroky na úřad práce. Abyste mohli dostávat podporu, musíte tam požádat o její výplatu a o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud to stihnete do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru, dostanete peníze už od prvního dne bez práce. Přijdete-li později, získáte podporu až od data registrace.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - pohovor, manažer, | foto: Profimedia.cz

"Registrace na úřadu práce je důležitá i kvůli zdravotnímu pojištění – za lidi v evidenci ho platí stát," připomíná právnička Jitka Tichá.

Úřední doba úřadů práce se liší, obvykle mají otevřeno každý den dopoledne od 8 do 12 hodin a v pondělí a ve středu až do 17 hodin. O konkrétní otevírací době se předem informujte, třeba na http://portal.mpsv.cz/kontakty. Budete potřebovat také občanský průkaz a další doklady: potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a doklad o výši výdělku, potvrzení o ukončení či přerušení samostatné výdělečné činnosti, potvrzení o ukončení studia, mateřské či rodičovské dovolené nebo o skončení péče o osobu blízkou.

Může se hodit

Velkou databázi s možností vkládat vlastní inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Pro výplatu podpory musíte ještě splnit podmínku důchodového pojištění. "Uchazeč o zaměstnání musel být v posledních třech letech před zařazením do evidence minimálně 12 měsíců důchodově pojištěn. To znamená, že byl zaměstnán nebo jako osoba samostatně výdělečně činná sám odváděl pojistné," zdůrazňuje Tichá.

Kdo podporu nedostane

Kdo v posledním půlroce dvakrát bezdůvodně opustil zaměstnání, které mu našel úřad práce, a ten, koho vyhodili pro hrubé porušení pracovní kázně, třeba kvůli častým absencím nebo kvůli pití alkoholu na pracovišti, podporu nedostane.

Podpora se vyplácí zpětně za předcházející měsíc na bankovní účet. "V odůvodněných případech může být vyplacena zálohově. U nás v Ostravě v takovém případě vyplácíme zálohu hotově," říká Svatava Baďurová, tisková mluvčí Úřadu práce v Ostravě.

Délka podpory v nezaměstnanosti

do 50 let           5 měsíců
do 55 let           8 měsíců
nad 55 let        11 měsíců

Jaké povinnosti musíte plnit

Kdy vás úřad vyřadí z evidence a přijdete o podporu? To vám hrozí tehdy, odmítnete-li nastoupit do vhodného zaměstnání; nebudete pravidelně chodit na dohodnutou rekvalifikaci či se nezúčastníte závěrečného přezkoušení; odmítnete se podrobit požadované zdravotní prohlídce a nespolupracujete s úřadem práce. Třeba tak, že bez omluvy nepřijdete na domluvenou konzultaci.

Pro lidi, kteří jsou bez práce déle než pět měsíců, je novou povinností také individuální akční plán. "Všichni, kdo plán uzavřeli, ho musí dodržovat. Pokud ho neplní, můžeme je vyřadit. Kdo není v evidenci, nemůže brát podporu a může přijít i o některé sociální dávky,"  vysvětluje Baďurová. Týká se to především dávek hmotné nouze.  

výše podpory

První dva měsíce              65 %
Další dva měsíce              50 %
Po zbytek doby                 45 %
V době rekvalifikace         60 %

Maximum                      13 307 korun

Pozn.: Výše podpory v nezaměstnanosti, částky se vypočítávají z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání

Jak si k podpoře zvýšit příjem 

Po dobu nezaměstnanosti si můžete přivydělat, maximálně polovinu minimální mzdy, což je 4 000 korun měsíčně. Na tři měsíce můžete přijmout zaměstnání na dobu určitou. V tomto případě úřad výši vaší odměny nesleduje. Když se budete rekvalifikovat, budete mít po tu dobu podporu ve výši 60 % průměrného čistého výdělku.

v příštích dílech se v mf dnes dočtete:

19. 2. Přišli jste o práci a nemáte na splátky?

20. 2. Jaké investice jsou bezpečné a jaké ne

21. 2. Přestává se mi dařit v podnikání - co dělat?

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz