Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli předsudkům personalistů je pro mnoho lidí těžké sehnat práci

aktualizováno 
O vaší kariéře i zaměstnání rozhodují často stereotypní představy druhých lidí, i když to není správné. Jste žena kolem třiceti let a všichni zaměstnavatelé vás odmítají. Protože řada žen ve vašem věku plánuje nebo má rodinu, bojí se, že brzy odejdete na mateřskou, i když to nahlas neřeknou. Je vám po padesátce a práci nemůžete sehnat? V očích budoucích šéfů totiž budete více nemocný a pomalejší.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - manažerka, matka, dítě, korále, telefon | foto: Profimedia.cz

Stereotypní představy o lidech mají podle Rostislava Benáka, ředitele poradenské společnosti Assessment Systems, často reálný základ. "Stereotypy nebo předsudky, chcete-li, prvotně vznikají většinou na základě pozorování často se opakujících jevů. Například Němci. Máme o nich vžitou představu, že jsou pořádní a spolehliví. Jeden z nejméně pořádných a nejvíce chaotických manažerů, které jsem za svou kariéru potkal, byl právě Němec," poznamenává, jak nás mohou stereotypní úsudky mýlit.

Přesto se jich většina z nás drží. "Když vedle sebe dáte herce Seana Conneryho a Dannyho DeVita, většina lidí řekne, že Sean Connery by se na křeslo šéfa hodil lépe. Proč? Na rozdíl od 152 centimetrů vysokého DeVita je Connery vysoký, atletické postavy, charismatický a už svým impozantním vzhledem vyvolává respekt,“ popisuje headhunter David Krajíček ze společnosti Krajíček & Associates, jak fungují naše stereotypní úsudky.

Rostislav Benák k tomu dodává: "Zrovna tento stereotyp je dokonce vědecky podložen. Výzkum opravdu prokázal, že lidé na vedoucích postech jsou v průměru o něco málo vyšší než ostatní."

Podobně fungují i jiné stereotypy. Ženy jsou podle nich vhodné na administrativní pozice, ale nehodí se na IT. Zatímco muži vždy uspějí ve vedení firem, ženy se nikdy nebudou tolik věnovat kariéře, protože středem jejich zájmu vždy budou děti a rodina… Setkala se s nimi v praxi i personální agentura Hill International. "Máme jen jednoho takového klienta, který vždy trvá na tom, aby manažerský post obsadil muž vyšší postavy," říká ředitel David Petrů.

Od předsudků k diskriminaci

Pokud jde o práci, nejčastěji si vytváříme stereotypní představy v těchto oblastech: věk, vzhled, barva pleti, vyznání, národnost a pohlaví. Na stereotypech by nebylo nic špatného, pokud by jejich důsledkem nebyla diskriminace. Navíc se podle vědeckých studií lidé, kteří jsou na pracovišti oběťmi předsudků svých kolegů, ocitají ve stresu, když se se značným úsilím neustále snaží dokazovat, že jsou jiní než skupina lidí, k níž je ostatní zařadili.

Na druhou stranu je těžké se stereotypů zbavit, už jen proto, že na nás působí automaticky, aniž bychom si to uvědomovali. Stereotypní myšlení je podle psychologů důsledek naší lenosti dát si tu práci a více uvažovat nad tím, jak se osoba, se kterou pracujeme nebo jednáme, liší od těch, ke kterým jsme ji přiřadili.

"Pokud si své automatické představy - stereotypy a předsudky - uvědomíme, můžeme jejich vliv omezit," říká Rostislav Benák z Assessment Systems. "Zejména personalisté a ti, kdo stojí za přijímacími řízeními, by u kandidátů na volné pracovní pozice měli sledovat jen ty projevy, které se budou přímo vztahovat k výkonu práce, a oprostit se od ostatních, nesouvisejících informací," zdůrazňuje Rostislav Benák. Je to jediný způsob, jak zabránit diskriminacím na základě věku či pohlaví.

Aby se vůbec nepoznalo, kdo o práci žádá

Nebezpečí diskriminace na základě stereotypních úsudků dokládá způsob výběrových řízení, s jakými se Rostislav Benák setkal v Belgii. "Myslím, že dá zabránit, aby byl někdo při výběru zaměstnanců diskriminován. V jedné nadnárodní společnosti dokonce oddělují fotografie od životopisu, aby vzhled člověka nemohl náborové řízení ovlivnit. Stejně tak je v prvním kole přijímacích řízení zakryto jméno uchazeče o zaměstnání, aby podle něj nebylo poznat, zda jde o Francouze, Vláma nebo Angličana. Bohužel tento způsob úpravy životopisů všech uchazečů je nákladnější, a tak ho používá jen hrstka společností," popisuje své zkušenosti, jak lze diskriminaci zabránit.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz