Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Last minute zájezdy: na co máte nárok a jakou slevu můžete získat

aktualizováno 
V Česku jsou zájezdy na poslední chvíli velmi oblíbené. Ročně si je koupí 40 procent lidí. Ušetří tak někdy až polovinu ceny zájezdu. Neznamená ovšem nižší cena zároveň i nižší úroveň služeb? Na dotazy čtenářů odpovídá Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokud má turista pocit, že na zájezdu nejsou takové služby, za které zaplatil, měl by problém řešit už v místě pobytu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedu na dovolenou last moment. Zaplatím za pobyt podstatně méně než spolurekreanti. Nemůže to však znamenat, že budu chodit na oběd až jako poslední a na pláži mi bude vyhrazeno místo vedle odpadkového koše?
Na místě samotném delegát cestovní kanceláře ani personál hotelu nijak nerozlišují, zda klient platil plnou cenu, či kupoval zájezd ve zvýhodněném režimu první či poslední minuty. Pokud to zákazník ostatním rekreantům sám neřekne, nemusí se nikdo dozvědět, kolik za zájezd zaplatil.

Na nákup zájezdu last minute se prostě vztahují stejná pravidla jako na zájezdy s katalogovými cenami. Cestovní kancelář s klientem uzavře smlouvu o zájezdu, která je upravena občanským zákoníkem. Znění smlouvy je pro klienta zásadní.

Ušetřete za ubytování

Výměnné ubytování

funguje na jednoduše: zaregistrujete se, nabídnete svůj dům k pobytu jiným a sami využijete ubytování u někoho v soukromí. Levněji než v hotelu či penzionu. Pozor ale na rizika.

  • Ti, kdo chtějí někoho ubytovat, a ti, kdo ubytování hledají, se najdou na stránkách takzvaného zprostředkovatele. Známý je například systém Airbnb. Existuje ale řada podvodných serverů, proto se vyplatí web si prověřit na internetu.
  • I když hledáte na osvědčených stránkách, počítejte s tím, že ne každý ubytovatel musí být solidní. Zjistěte si kontaktní údaje a prověřte, jestli fungují a jsou správné. Prostě zavolejte či napište přímo tomu, u koho chcete bydlet.
  • Pokud ubytovatel napíše, abyste peníze neposílali zprostředkovateli, ale přímo jemu, mějte se na pozoru. Ušetříte sice na provizi, ale stalo se, že po zaplacení se po ubytovateli slehla zem.
  • Když se přes všechna prověření stanete obětí podvodníka, nevzdávejte se. U obchodníků z EU může poškozený podat žalobu prostřednictvím návrhu na vydání evropského platebního rozkazu. Formulář je jednotný pro všechny státy Unie.
  • Kde hledat pomoc: www.evropskyspotrebitel.cz www.vasenaroky.cz

Vzhledem k tomu, že tyto zájezdy nakupují turisté na poslední chvíli, i pouze několik dní předem, nevěnují formalitám dostatečnou pozornost. Doporučujeme však klientům před podpisem smlouvy seznámit se pečlivě s podmínkami zájezdu, službami v ceně balíčku a všeobecnými smluvními podmínkami.

Může cestovní kancelář inzerovat pobyt jako last minute, ale přitom vůbec nesnížit cenu? Respektive ji uměle zvýšit a pak snížit, aby to jako sleva vypadalo?
Drtivá většina cestovních kanceláří vydává tištěné katalogy zájezdů na sezonu, proto porovnání snížené ceny a té původní je velmi jednoduché. Solidní cestovní kanceláře uvádějí skutečnou výši slevy last minute v porovnání s původní katalogovou cenou a případně odkazují na katalogovou nabídku a detailní popis zájezdu.

S uměle navýšenými cenami pobytů a inzerovanými vysokými slevami se setkáváme například u slevových portálů, kde však inzeruje jen velmi malý počet cestovních kanceláří.

Jak je to s reklamací dovolené zakoupené na poslední chvíli? Má nějaká speciální pravidla?
Zákazník, který zakoupil zájezd na first minute či last minute, má stejná práva jako ti, kdo nakupovali za běžnou cenu. Pokud má turista pocit, že na zájezdu nejsou takové služby, za které zaplatil, pak se v prvé řadě obrací na zástupce cestovní kanceláře v místě pobytu. Pokud ten nedokáže zajistit nápravu, 

Ještě se pojistit!

Pokud nechcete, aby se vám dovolená prodražila, nezapomeňte na cestovní pojištění. On-line sjednáte i v den odjezdu. 

sepíše s klientem reklamační protokol. Zákazník po návratu (nejpozději do jednoho měsíce od skončení zájezdu) podá reklamaci do cestovní kanceláře, která ji vyřídí do 30 kalendářních dní.

Je nějak dána výše slevy za pobyt? Dříve byly tyto zájezdy opravdu výhodné, ale teď jsou někdy slevy jen symbolické, třeba jen 5 procent z ceny zájezdu.
Cestovní kanceláře dobře volí nasmlouvané kapacity a pak nejsou nuceny těsně před pobytem poskytovat příliš vysoké slevy na neobsazená místa. Podle zkušeností z předchozích let si čeští turisté zvykli vybírat více z nabídky zájezdů first minute než čekat na poslední chvíli.

V loňském roce se podíl prodejů na first minute zvýšil na 45 procent všech prodaných zájezdů, podíl last minute se snížil na 38 procent. Turisté si uvědomují výhody prvních nabídek - poskytované slevy, široká nabídka k výběru i další výhody (děti zdarma, dárky, lepší pokoje a podobně)

.
Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Kvíz: Změny v nemocenském pojištění. Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Rok 2018 přináší v oblasti nemocenského pojištění řadu změn. Víte, jaké změny to jsou a zda se vás týkají? A víte...

Pokud jste letos s vánočními dárky mířili mimo, můžete některé vrátit

„I když to není povinnost podnikatele, zejména ve velkých obchodech a řetězcích...

K Vánocům neodmyslitelně patří rozdávání dárků, ale možná jste se letos netrefili do vkusu a přání obdarovaných. V...

Kvíz: Věřte – nevěřte, aneb co vše letos řešily pojišťovny

Ilustrační snímek

Ježíšek raději způsobil požár, aby se děti nedozvěděly, kdo nosí dárky pod stromeček. I takový popis pojistné události...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

Kurzy.cz ČOI oznámila, že v plných 57% všech kontrol autobazarů zjistila pochybení z jejich strany. Prodejci ojetin i nadále pou...

Najdete na iDNES.cz