Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze | foto: Profimedia.cz

Leasing a DPH: kolik zaplatíte?

Problematika DPH je s účinností od 1. 5. 2004 upravena zákonem č. 235/2004 Sb., o DPH. Zákon vnesl do systému výpočtu a uplatňování DPH celou řadu změn, které se dotýkají také leasingu. Jelikož byl tento zákon přijímán ve velkém spěchu, již velmi záhy po jeho schválení se ukázalo, že obsahuje celou řadu chyb a nejasností. Co přináší rozsáhlá novela platná od 1. 1. 2005?

Před datem vstupu ČR do EU upravoval problematiku DPH zákon č. 588/1992 Sb., o DPH. K nejvýznamnějším změnám týkajícím se DPH a majícím přímý vztah k leasingu, přijatým v roce 2004 a účinným od 1. 5. 2004 patří:

1. Změna základní sazby DPH z 22 % na 19 %.
2. Zvýšení sazby DPH u finanční služby z 5 % na 19 %, tzn. že s účinností od 1. 5. 2004 došlo k přeřazení finančních služeb ze snížené sazby DPH do sazby základní.
3. Nemožnost odpočtu DPH u marže leasingové společnosti při leasingu osobních automobilů.
4. DPH podléhají zálohy (rozumí se tím platby přijaté před datem uskutečnění vlastního zdanitelného plnění).

Aby to však bylo celé ještě poněkud komplikovanější, v přechodných ustanoveních k zákonu č. 235/2004 Sb., o DPH (dále jen ZDPH), konkrétně v § 111 odst. 12 lze nalézt následující:

„Pro smlouvy o finančním pronájmu, které byly uzavřeny a předmět smlouvy byl předán do užívání do dne předcházejícího dni nabytí účinnosti tohoto zákona (tj. do 30. 4. 2004) se použijí příslušná ustanovení zákona č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění platném do dne předcházejícího datu nabytí účinnosti tohoto zákona.”

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Co vás vyjde levněji? Vyplatí se vám auto na úvěr, nebo na leasing? Více ZDE.

Komentář: Z hlediska leasingových smluv týkajících se finančního pronájmu uzavřených před 1. 5. 2004 za podmínky, že i předmět smlouvy byl předán do uvedeného data nájemci, tzn. že se postupuje i v období po vstupu ČR do EU, tj. po 1. 5. 2004 podle původního zákona o DPH č. 588/1992 Sb.! Tzn. mj. i skutečnost, že se u těchto smluv uplatňují původní sazby DPH.

Z hlediska leasingových smluv týkajících se finančního pronájmu platí, že smlouvy uzavřené před 1. 5. 2004 za podmínky, že i předmět smlouvy byl předán do uvedeného data nájemci, se stále řídí zákonem č. 588/1992 Sb., tzn. že jsou u nich uplatňovány původní sazby DPH a to 5 % a 22 %!!! Teprve u leasingových smluv na finanční pronájem uzavřených počínaje datem 1. 5. 2004 se uplatňuje nová základní sazba 19 %.

Z hlediska uplatňování DPH u záloh platilo v období 1. 5. 2004 – 31. 12. 2004, že povinnost přiznávat a odvádět DPH u záloh mají jak plátci DPH vedoucí účetnictví, tak i osoby vedoucí daňovou evidenci. Novelou ZDPH účinnou ode dne 1. 1. 2005 došlo ke změně § 21 odst. 3 ZDPH na toto znění:

„Při dodání zboží včetně převodu nemovitostí a při poskytování služeb, které uskutečňují osoby, které v souladu s příslušnými předpisy nevedou účetnictví, vzniká povinnost přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.”

Podle čeho vybírat leasingovou společnost? Co potřebujete k uzavření smlouvy a jak řešit problémy se splácením? Čtěte ZDE.

Komentář: Změna tohoto ustanovení znamená, že s účinností od 1. 1. 2005 nemusí plátce DPH vedoucí daňovou evidenci (ve smyslu § 7b ZDP) přiznávat a odvádět DPH. Tato skutečnost se týká záloh, které uvedený plátce přijal po datu 1. 1. 2005 (z hlediska leasingu jde o situace, kdy je především v souvislosti s finančním leasingem dohodnuta akontace v podobě zálohy, a to ať již jako záloha na splátky nájemného nebo záloha na kupní cenu, přičemž pronajímatelem je subjekt vedoucí daňovou evidenci).

Ze záloh přijatých v období před 1. 5. 2004 se DPH nepřiznávala. V období od 1. 5. 2004 – 31. 12. 2004 museli všichni pronajímatelé bez výjimky přiznávat a odvádět DPH v situaci, kdy byla v souvislosti s leasingem dohodnuta záloha na splátky nájemného nebo záloha na kupní cenu, a to již ke dni přijetí zálohy (v souladu s § 21 odst. 1 ZDPH). V tomto případě bylo nutno, aby pronajímatel vystavil daňový doklad a zaslal jej nájemci, který poté mohl případně uplatňovat nárok na odpočet DPH. Od 1. 1. 2005 nemá povinnost přiznávat a odvádět DPH u přijatých záloh plátce DPH vedoucí daňovou evidenci. Povinnost přiznávat a odvádět DPH z přijatých záloh zůstává po datu 1. 1. 2005 zachována u subjektů vedoucích účetnictví.

Používáte finanční leasing k pořízení majetku? Zdá se vám tato služba z hlediska zákona o DPH výhodná? Napište nám své názory.

Ukázky z knihy
Ing. Petra Valoucha: Leasing v praxi – praktický průvodce

1. díl: Kolik stojí leasing?

2. díl: Uzavírání leasingové smlouvy: čeho se vyvarovat

3. díl: Koupě za hotové, na úvěr, nebo na leasing?

4. díl: Úvěr versus leasing - co je výhodnější?

5.díl: Jak vytěžit z leasingu co nejvíce 

6.díl: Finanční leasing - jak na něj?

reklama


Úryvek je z knihy "Leasing v praxi – praktický průvodce" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Účetnictví pro manažery
Finanční matematika pro každého, 5.vydání