Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leasing auta se vyplatí hlavně podnikatelům

aktualizováno 
Jste-li podnikatel a uvažujete o novém autu, ale právě nemáte peníze "na dřevo", můžete zkusit financování pomocí leasingu. Získáte zajímavé daňové úspory.
Během splácení leasingové smlouvy je majitelem auta leasingová společnost

Během splácení leasingové smlouvy je majitelem auta leasingová společnost

Možnosti, jak vyřešit financování nákupu užitkového automobilu, jsou v podstatě dvě – buď klasický bankovní úvěr, nebo leasing. Zatímco u těch, kdo nepodnikají, se vedle leasingu silně prosazují při nákupu aut i spotřebitelské úvěry od bank, u podnikatelů stále hraje prim leasing.

Právě pro ně má totiž oproti bankovnímu úvěru řadu výhod. „U leasingu je snadnější schvalování oproti úvěru. Není požadováno vysoké zajištění,“ říká Marcela Zemánková, zástupce manažera oddělení marketingu společnosti CAC Leasing. „V neposlední řadě leasing přináší i nemalé daňové úspory, protože předmět financování odepisuje leasingová společnost ve zrychleném režimu,“ doplňuje Bohdan Suchánek, marketingový manažer společnosti ČSOB Leasing.

Nové i ojeté
„Z kategorie užitkových automobilů se nejčastěji pořizují na leasing variace N1 od osobních vozů a dodávky, tedy Škoda Fabia a Octavia v užitkové verzi, Peugeot Boxer a Partner, Fiat Ducato, Citroen Berlingo a Jumper, Ford Transit,“ vypočítává Marcela Zemánková, zástupce manažera oddělení marketingu společnosti CAC Leasing.

Na leasing je možné si pořídit nejen nové auto, ale také auto ojeté. „V případě, kdy kupujícím je plátce DPH a nakupuje ojetý užitkový automobil od plátce DPH, lze uplatnit odpočet DPH. U osobních vozidel obvykle uplatnit odpočet DPH nelze,“ upozorňuje Bohdan Suchánek ze společnosti ČSOB Leasing. To, zda je auto nové či ojeté, pak může hrát roli při dalším schvalování leasingu.

Schválení žádosti o leasingové financování je závislé na financované komoditě, složené akontaci, ceně předmětu a na tom, zda se jedná o předmět nový nebo použitý (ojetý automobil). Např. u leasingu nového osobního automobilu Škoda Fabia v ceně do 320 000 Kč bez DPH při akontaci již od 10 % až na 84 měsíců požadujeme zkrácené podklady spočívající pouze v identifikaci zákazníka, jako je vyplněná žádost o leasing, výpis z OR nebo živnostenský list, občanský průkaz a osvědčení o DIČ,“ uvádí Bohdan Suchánek.

Jak uzavřít leasing
Uzavření leasingu není nic složitého, zástupci leasingových společností tvrdí, že se dá uzavřít v podstatě na počkání při koupi auta. „Financování formou leasingu dnes nabízejí již přímo prodejci vozidel, kteří vše potřebné vyřídí přímo s leasingovou společností za zákazníka. Zákazník nemusí navštěvovat leasingovou společnost, a ztrácet tak svůj čas vyplňováním smluv v jejím sídle.

"Schválení leasingu je otázkou patnácti minut,“ tvrdí Bohdan Suchánek z této společnosti. Každá společnost samozřejmě má své požadavky na dokumenty potřebné k uzavření leasingu. „Vždy je třeba odlišit solidní klienty, kterých je většina, od těch druhých,“ říká k tomu Lukáš Švec ze společnosti Unileasing. „Pro schválení leasingu je potřeba dodat standardní požadované dokumenty, tj. výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list, kopie osvědčení o registraci plátce DPH, občanský průkaz a plnou moc k podpisu smlouvy, nejste-li majitelem nebo jednatelem firmy,“ informuje Marcela Zemánková ze společnosti CAC Leasing.

„U nestandardních obchodních případů mohou být podnikatelé požádáni o doložení ekonomické situace. V takovém případě osoby vedoucí daňovou evidenci doloží výkaz o majetku, výkaz o příjmech a výdajích za poslední dvě uzavřená účetní období a aktuální výkazy v běžném roce, případně daňová přiznání za poslední dvě uzavřená účetní období – vždy pouze kopie. Osoby vedoucí podvojné účetnictví doloží rozvahu, výkaz zisků a ztrát a přílohu k účetní závěrce za poslední uzavřené účetní období a aktuální výkazy v běžném roce, případně daňová přiznání za poslední uzavřené účetní období, také vždy pouze kopie,“ doplňuje Zemánková.

Neplatit se nevyplácí
Pravidelné měsíční splátky, ke kterým se klient v rámci podpisu leasingové smlouvy zavázal, je nutno platit. Jinak je potřeba se připravit na to, že leasingová společnost bude chtít získat své peníze zpět. „V případě nehrazení leasingových splátek dochází k odebrání předmětu leasingu a jsou podniknuty další kroky k získání dlužné částky zpět,“ potvrzuje Marcela Zemánková z CAC Leasing. V případě, že podnikatel před vypršením leasingové smlouvy zjistí, že už není schopen předmět leasingu nadále řádně splácet, má několik možností.

Může zkusit požádat leasingovou společnost o odklad splátek, může přenechat leasing třetí osobě anebo může vrátit vůz leasingové společnosti. „Všechny tyto postupy doporučujeme konzultovat s daňovým poradcem, protože u podnikatelů může dojít ke změně daňového režimu odvodu DPH,“ upozorňuje Marcela Zemánková z CAC Leasing. Vždy je ale dobré o případných problémech se splácením hned jednat s leasingovou společností a nečekat, až u dveří zazvoní exekutor.

Havarovali jste? Volejte policii i leasingovku
Během trvání leasingové smlouvy klient platí pravidelné měsíční splátky a užívá vozidlo podle svých potřeb. Specifikem leasingu jsou ale vlastnické vztahy – po dobu trvání leasingové smlouvy není vozidlo toho, kdo ho splácí, ale je majetkem leasingové společnosti.

V případě dopravní nehody je tak nutno zapomenout na zásadu, že na policii je nutné nahlašovat až nehody se škodou přesahující 50 000 Kč. „K nehodě u vozidla s leasingem je nutné vždy volat policii,“ potvrzuje Ondřej Pospíšil ze společnosti Škofin. „A hned poté informovat leasingovou společnost – klientům se snažíme s likvidací pojistné události maximálně pomoci, musíme ale vědět, že se něco stalo,“ dodává.

Podobně to funguje i v případě opravy havarovaného vozidla. „Vozidlo je po dobu trvání leasingu pojištěno a v případě nehody jsou opravy placeny z tohoto pojištění v závislosti na výši spoluúčasti. V případě nehody nájemce nechá běžně opravit automobil u autorizovaného servisu, nahlásí nehodu jak pojišťovně, tak
leasingové společnosti, která uvolní devinkulaci pojištění ve prospěch nájemce, který hradil opravy, či přímo ve prospěch servisu,“ popisuje Marcela Zemánková z CAC Leasing.

Autor:Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Trh pracovních nabídek se mění. Kde hledat práci snů za dobré peníze

Ilustrační snímek

Ekonomika je v kondici. V lednu bylo bez práce 289 tisíc lidí, což je méně, než je obyvatel Ostravy. Práce je dost,...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Vánoce jsou náporem na peněženku. Lidé si vypomáhají úvěry

Ilustrační snímek

Vánoce jsou pro většinu Čechů finančně nejnáročnějším obdobím roku. Ukazuje to zvýšený zájem u bankovních i...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Zavedení nových sazeb daně z příjmu, zrušení superhrubé mzdy a nižší pojistné pr...

Zavedení nových sazeb daně z příjmu, zrušení superhrubé mzdy a nižší pojistné pr...

Kurzy.cz Zavedení nových sazeb daně z příjmu, zrušení superhrubé mzdy a nižší pojistné pro živnostníky. To jsou návrhy ministers...

Najdete na iDNES.cz