Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leasing není nákup na splátky

aktualizováno 
Auto na leasing, dovolenou na splátky a placení kreditní kartou - stále častější varianta, jak si pořídit něco, na co nemám dostatek hotovosti. Poměrně konzervativní přístup českých rodin k nákupům na dluh se změnil. První vlaštovkou takového způsobu financování byl u nás leasing. Cizí slovo, které zpočátku budilo nedůvěru, naučilo řadu Čechů žít na dluh.

Princip leasingu je v podstatě totožný s klasickým nákupem na splátky. Protože nemáte celou částku na zaplacení, prodejce je ochoten posečkat, ale za tuto službu si naúčtuje úroky navíc. Leasing může nabídnout celou řadu výhod, ale i komplikací.

K jednoznačným přednostem patří: snadné naplánování výdajů, uzavření leasingové smlouvy je nepoměrně jednodušší než například vyřízení žádosti o úvěr v bance a podnikatelé si mohou splátky zahrnout do nákladů a tím ušetřit na daních. Při podpisu smlouvy nebo ve stanovené době je potřeba zaplatit takzvanou akontaci, čili určitou částku z ceny kupovaného výrobku. V pravidelných měsíčních nebo čtvrtletních splátkách pak doplácíte zbytek sumy. Podle přechodu vlastnických práv na konci vztahu s leasingovou společností rozlišujeme dva základní druhy leasingu - finanční a operativní.

Vyplatí se pořizovat věci na leasing a proč?

 Zeptali jsme se na názor Zdeňka Maryška, ředitele CCB-Leasing

 Leasing je často výhodnější než úvěr a je i jednodušší ho získat. Podnikatelům se může leasing vyplatit zejména proto, že měsíční nájemné je daňově uznatelným nákladem. Další výhodou u leasingu automobilů je, že leasingové společnosti nabízejí prodejní akce, kde jsou doprovodné služby (např. povinné ručení či havarijní pojištění) na určité období zdarma nebo za nižší cenu, než je obvyklé. 

Finanční leasing

Na rozdíl od splátkového prodeje se nestáváte hned při podpisu smlouvy majitelem například automobilu, který si pořizujete. Ten zůstává po celou dobu smluvního vztahu majetkem leasingové společnosti a teprve po zaplacení poslední splátky přechází automobil do vašeho majetku. Smlouvy jsou formulovány tak, že automaticky po poslední platbě se nájemce stává vlastníkem. Během leasingu je nájemce povinen zajistit údržbu a pojištění. Kromě toho jsou minimálně n tři roky snížena užívací práva na vůz - jakákoliv manipulace s předmětem leasingu podléhá souhlasu společnosti. To je klasický postup například u leasingu automobilů.

Operativní leasing

Tato forma leasingu je klasickým nájmem, kdy po ukončení smluvního vztahu dochází k navrácení předmětu leasingové společnosti. Ve většině případů se jedná o krátkodobý nájem. O údržbu se v tomto případě stará majitel, to znamená, že je výhodný pro takové zákazníky, kteří chtějí sice věc užívat, ale nechtějí se starat o její údržbu.

Při výběru leasingové společnosti často nerozhoduje jen cenová nabídka. Důležitá není jen cena ale i procento navýšení a jak velká musí být platba předem - akontace. Při svém rozhodování nezapomeňte zohlednit i poplatky za zprostředkování a sepsání leasingové smlouvy. Ověřte si také,zda leasingová firma zaručuje neměnnost splátek v průběhu trvání smlouvy a jak vysoké jsou finanční sankce při prodlení s placením - od 0,003 procenta do jednoho procenta z dlužné částky.

Výhody leasingu:

  • umožňuje zohlednit platební schopnost klienta
  • daňové hledisko, splátky lze zařadit do nákladů
  • dostupnější než úvěr, vyřízení je okamžité

Nevýhody leasingu:

  • pořízení na leasing je dražší než při platbě v hotovosti
  • omezení užívacích práv nájemce
  • vypovězení smlouvy jen za vysoké penále
  • nájemce nese řadu vlastnických rizik
  • při bankrotu leasingové společnosti je potřeba předmět vrátit

Jakou máte zkušenost s leasingem? Vyhovovaly vám podmínky spojené s jeho získáním? Nenechávejte si své názory pro sebe! 

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz