Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lednový scoring – dluhopisové fondy stále září

aktualizováno 
Jednou za tři měsíce hodnotíme české fondy jak se jim daří proplouvat mezi Skyllou a Charybdou investování – mezi rizikem a výnosem. V lednu byly, jako již tradičně, nejlépe hodnoceny dluhopisové fondy. Polovička z nich získala maximální možné hodnocení. Ostatní kategorie českých fondů si vedou v průměru hůře, jejich hodnocení je zhruba na úrovni jejich zahraničních konkurentů.

Hvězdičky fondům přidělujeme déle jak rok, přičemž české fondy hodnotíme v konkurenci fondů zahraničních. Pokud tedy například české dluhopisové fondy mají v průměru čtyři hvězdičky, lze zjednodušeně říci, že mají se svými zahraničními protějšky vyšší výnos při nižším riziku. Scoring sleduje relativní, nikoliv absolutní, výkonnost a riziko. Pokud tedy některému fondu přibude hvězdička, neznamená to nutně, že by měl ve srovnání s předchozím obdobím vyšší výnos nebo nižší riziko. Znamená to pouze, že jeho výkonnost je v konkurenci ostatních fondů relativně vyšší a riziko relativně nižší než tomu bylo v říjnu.

 

Jaké jsou celkové statistiky? Velké části českých fondů se v posledních třech měsících dařilo relativně dobře, když pouze jediný fond ztratil jednu hvězdičku a naopak jedenáct fondů získalo hvězdičku navíc. O dvě hvězdičky se zlepšil jeden fond. Ve scoringovém hodnocení se objevilo mnoho nových fondů, které teprve v lednovém hodnocení dosáhly dostatečně dlouhé historie ke scoringovému ohodnocení. Podívejme se blíže na fondy v jednotlivých kategoriích.

 

Fondy peněžního trhu

Více o českých i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Výkonnost fondů peněžního trhu byla v uplynulých měsících na jednu stranu snižována tím, že se úroky na termínovaných účtech snížily, na druhou stranu byla zvyšována díky tomu, že některé fondy drží i krátkodobé dluhopisy a cena těchto dluhopisů vzrostla v reakci na pokles úrokových sazeb. Maximální možný počet hvězdiček získal fond 1.IN Fond peněžního trhu a fond ISČS Sporoinvest. Posledně jmenovaný fond si oproti minulému scoringu polepšil o jednu hvězdičku. Své hodnocení si vylepšil i fond CitiMoney Czech Crown Fund (nyní tři), fond J&T AM Perspektiva P (nyní tři) a fond AKRO Obligace (nyní dvě). Naopak o jednu hvězdičku si pohoršil fond ISČS MERKUR (nyní dvě).

 

Dluhopisové fondy

Dluhopisové fondy si díky říjnovému snížení úrokových sazeb a díky očekávání dalšího snížení sazeb v prvním čtvrtletí tohoto roku udržely vysokou výkonnost. Již tradičně tak polovička z hodnocených fondů obdržela nejvyšší možné hodnocení – pět hvězdiček. Znamená to, že poměr výnos/riziko je u českých dluhopisových fondů stále výrazně výhodnější než u jejich zahraničních konkurentů. Je však otázkou, jak ještě dlouho potrvá tato situace, zatím se zdá, že by k růstu úrokových sazeb mohlo dojít až ke konci příštího roku. Jedinou změnou v této kategorii je přírůstek jedné hvězdičky u fondu IKS Plus bondový (nyní tři), který si polepšil již v minulém scoringu. Scoringová premiéra příliš nevyšla fondu ČP Invest – fond korporátních dluhopisů, který při svém prvním hodnocení získal pouze jednu hvězdičku.

 

Smíšené fondy

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Tentokrát se většině smíšených fondů dařilo dobře, když polovina z hodnocených fondů získala více hvězdiček než v říjnu. O jednu hvězdičku více má fond Jupiter růstový, AKRO český, IKS balancovaný (všechny nyní tři hvězdičky), 1.IN Středoevropský fond, ČP Invest smíšený OPF a AKRO výnosový (všechny nyní dvě hvězdičky). Hned o dvě hvězdičky výše poskočil fond 1.IN výnosový, který má nyní tři hvězdičky. Nově je hodnocen fond ISČS Výnosový (pět*), investAGe AF 2000 fond (4*), CitiBalanced Czech Fund (3*) a ČP Invest – universální fond (1*).

 

Starší scoringové výsledky  naleznete zde:

říjen 2002

červenec 2002

duben 2002

leden2002

září 2001

červen 2001

Akciové fondy

V této kategorii jsou s ohledem na dlouhý investiční horizont akciových fondů (5 let) mezi českými fondy hodnoceny pouze tři fondy - 1.IN Akciový fond, ČP Invest – Fond globálních značek a nově fond ČSOB světový akciový. Stagnace světových akciových trhů a pouze mírný růst českých akcií v posledních měsících vedl k tomu, že první dva jmenované fondy si udržely průměrný scoring dvou hvězdiček. Scoringový nováček získal do začátku dvě hvězdičky.

 

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože pouze jeden český fond (1.IN Fond fondů) má dostatečně dlouhou historii ke scoringovému hodnocení, což nestačí k objektivnímu srovnání fondů v této kategorii.

 

Fondy peněžního trhu

Scoring leden 2003

Scoring říjen 2002

1. IN. Fond peněžního trhu

*****

*****

ISČS-Sporoinvest

*****

****

Živnobanka-Sporokonto

****

****

ČP Invest – Fond peněžního trhu

****

****

IKS Peněžní trh

***

***

ČSOB peněžní trh

***

***

CitiMoney Czech Crown Fund

***

**

J&T AM PERSPEKTIVA-P

***

**

ISČS-MERKUR

**

***

AKRO Obligace

**

*

 

 

 

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

CitiBond Czech Fund  

*****

*****

ČSOB český dluhopisový

****

****

ISČS-Bondinvest

***

***

IKS Plus bondový

***

**

ČP Invest – Fond korporátních dluhopisů

*

n.a.

 

 

 

Smíšené fondy

 

 

J&T AM PERSPEKTIVA-S

*****

*****

ISČS-Výnosový OPF

*****

n.a.

ISČS-Fond řízených výnosů 1/

*****

*****

investAGe AG7 FOND

****

****

investAGe AGB

****

****

investAGe AG 2000 FOND

****

n.a.

Jupiter růstový OPF (původně PKIS)

***

**

AKRO Český

***

**

IKS Balancovaný

***

**

CitiBalanced Czech Fund

***

n.a.

1.IN Výnosový fond

***

*

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

1.IN Středoevropský fond

**

*

ČP Invest – Smíšený OPF

**

*

AKRO výnosový

**

*

ČP Invest – Universální OPF

*

n.a.

 

 

 

Akciové fondy

 

 

ČP Invest – Fond globálních značek

***

***

1.IN Akciový fond

***

***

ČSOB světový akciový

**

n.a.

 

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

1/ scoring fondu ISČS - Českého OPF, který se v prosinci přeměnil na fond ISČS – Fond řízených výnosů

 

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

 

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

 

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

 

Polepšil si Váš fond nebo si naopak pohoršil? řídíte se při investování scoringem nebo pouze výkonností fondu? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.