Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařské prohlídky

  12:00aktualizováno  12:00
Jsme malá společnost. Máme povinnost smluvně zajistit zaměstnancům závodní preventivní péči u zdravotnického zařízení? Nebo mohou absolvovat preventivní prohlídky u svých praktických lékařů? Jak je to se vstupní prohlídkou a jaké jsou naše povinnosti v oblasti závodní preventivní péče?

R. Spurný, Praha

Jste povinni zajistit zaměstnancům závodní preventivní péči, a to buď vlastním zařízením závodní zdravotní péče, nebo smluvně jiným zdravotnickým zařízením. Proč? Zajistit závodní preventivní péči je zaměstnavatel povinen dle paragrafu 40 a paragrafu 81 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu.
Za zaměstnavatele je přitom považována každá fyzická osoba, která provozuje podnikatelskou činnost, a každá právnická osoba.
Závodní preventivní péče zahrnuje prevenci včetně ochrany zdraví zaměstnanců před nemocemi z povolání a jinými poškozeními zdraví z práce a prevenci úrazů.


Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní výkony provedené v rámci první pomoci; periodické preventivní prohlídky zaměstnanců vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné a tak dále. Hradí se i mimořádné prohlídky nařízené ze zdravotních důvodů a dispenzární prohlídky osob s hlášenou nemocí z povolání a osob, u kterých vliv pracovních rizik působí i po ukončení expozice riziku.
Jedná-li se o vstupní lékařskou prohlídku, platí, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby se zaměstnanec před uzavřením pracovní smlouvy podrobil vstupní lékařské prohlídce, pokud to stanoví orgány státní zdravotní správy (tato povinnost je stanovena prováděcími předpisy).
Povinnost se nevztahuje na zaměstnance, kteří vykonávají práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Povinnost zaměstnavatele zajistit vstupní lékařskou prohlídku ale neznamená, že tato prohlídka musí být zaměstnavatelem hrazena.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz