Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesk a bída českých akcií

aktualizováno 
Investujete prostřednictvím kapitálového trhu? Vlastníte akcie? Zajímáte se o zhodnocování prostředků na burze? Pokud bychom se zeptali v některé ze západních ekonomik, odpověď by s velkou pravděpodobností byla "jistě, kdo ne!". Zájem o investice do cenných papírů u drobných investorů je v České republice oproti západu na mnohem nižší úrovni. Český trh je malý, nekultivovaný a netransparentní, nejsou zde kvalitní investiční příležitosti pro efektivní diverzifikaci, drtivé většině titulů chybí likvidita.

Pokusíme se podívat na české akcie z pohledu drobného investora, přičemž se zaměříme na trojlístek výnosrizikolikvidita. Časový horizont investování do akcií začíná od tří až pěti let. Čím déle akcie držíte, tím větší bývá výnos a menší pravděpodobnost ztráty. Pro české akcie však platí, že se pro dlouhodobé investování nehodí. Pokud již obchodníci doporučují akcie nakoupit a držet, týká se to většinou akcií s velkou tržní kapitalizací, s velkými obchodovanými objemy. Zkráceně můžeme říci akcie ze SPADu.

 

Burzovní SPAD obsahuje v současné době šest titulů. Pro drobného investora by neměl být problém nakoupit tyto akcie buď v kontinuálním obchodování na burze nebo v RM-SYSTEMu. Akcie Komerční banky, Českého Telecomu a ČEZu dostávají nejlepší doporučení od analytiků, avšak i zde dochází ke změnám, které vycházejí z nejistoty ohledně těchto společností. Privatizace Českého Telecomu a otazníky kolem privatizace ČEZu (jinak stabilního energetického sektoru), zvyšují volatilitu těchto titulů v krátkodobém a nejistotu ohledně vývoje trendu v dlouhodobém horizontu.

Philip Morris má stabilní post v doporučeních analytiků „Držet“. Jeho klady spočívají v dividendové politice společnosti – v posledních letech se výše dividendy na jednu akcii pohybovala na tisícikorunové úrovni. Vysoký a stabilní dividendový výnos (nad 10 procenty) přibližuje akcie Philip Morris spíše dluhopisu s výplatou kupónů.

Šestici českých blue chips doplňují akcie Unipetrolu a Českých radiokomunikací, jejichž vývoj je v současné chvíli také nejistý. Jmenujme např. povodňové události a situace ohledně privatizace a Agrofertu nebo spekulace o odkupu akcií Radiokomunikací. Od 1. října se SPAD rozroste ještě o akcie Erste Bank, které de facto nahradí nedávno stažené akcie České spořitelny.

Pokud hledáte další informace o akciích, navštivte TUTO SPECIALIZOVANOU SEKCI.

Ostatní akcie na českém kapitálovém trhu již zdaleka nejsou tak „kvalitní“, nedosahují takové likvidity. Mnoho emisí muselo být také z veřejných trhů staženo, protože nesplňovaly zákonné podmínky (v RM-SYSTEMu se nyní obchoduje s 247 akciovými tituly a na Pražské burze zůstalo pouhých 84 akcií). Vlastníci těchto titulů s malou tržní kapitalizací, malým free floatem a téměř nulovou likviditou již pravděpodobně nebudou mít možnost své akcie prodat. Jednou z mála možností je tak například provedení obchodu s druhou stranou přímo v SCP (viz: Jak prodat akcie z kupónové privatizace…)

Ovšem ani akcie, které jsou stále zastoupeny na veřejných trzích, a nadto vykazují velké výnosy, nemusejí být likvidní. Ani vysoký výnos nezaručuje likviditu. V následující tabulce jsou uvedeny akcie z burzy, které dosáhly největšího růstu za posledních šest měsíců. Pro ilustraci se podíváme na některé tituly z tabulky. Čtvrtá skončila se 107,35 procentním růstem JUTA, český zpracovatel polypropylenu a polyethylenu, obchodovaná na volném trhu. V RM-SYSTEMu si za šest měsíců připsala 70,56 procent. Pokud se podíváme na tato čísla a na obchody s akciemi JUTY, zjistíme, že výnos je sice vysoce nadprůměrný, avšak likvidita akcií je na mizivé úrovni. Podíl akcií JUTY ve free floatu je na nízké úrovni 4,66 %, takže se obchoduje jen s necelými 22 000 akcií. V RMS dosáhl objem obchodů za šest měsíců pouhých 421 kusů, což je 1,9 % z akcií free floatu. Obdobně jsou na tom i další tituly z tabulky např. United Energy, Apollón Holding.
 
NEJVĚTŠÍ VZESTUPY NA BCPP za posledních 6 měsíců (odkaz na aktuální tabulku)

Objemy obchodů na BCPP za posledních 6 měsíců (v mil. Kč)

     Název

Změna

APOLLÓN HOLDING 132,01 %

0,00

ŽIVNOSTENSKÁ BANKA

121,47 %

10,33

VÝCHČ. PLYNÁRENSKÁ 110,42 %

0,08

JUTA

107,35 %

0,00

TARMAC SEVEROKÁMEN

88,27 %

49,70

UNITED ENERGY

70,91 %

0,00

KABLO KLADNO

70,76 %

0,10

PLIVA - LACHEMA

70,53 %

0,00

TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY

65,92 %

4,95

SLEZAN FRÝDEK MÍST

63,05 %

0,83

Abychom neuváděli jen akcie s malou likviditou a nevznikal tak dojem, že u nás nejsou kromě SPADu likvidní akcie, uveďme si několik případů akcií likvidních. Z tabulky dosahují reletivně dostatečné likvidity Tarmac Severokámen, Třinecké Železárny a Živnostenská banka. Dále můžeme jmenovat například Novou huť či Subterru (viz: Objemy obchodů na tuzemských akciových trzích). Obecně se za minimální likviditu pro investory, která je dostatečná pro obchodování s jednotlivými tituly, považuje takový stav, kdy se za den zobchoduje pětinásobek objemu zamýšlené transakce.

Nezájem o investování do akcií v České republice není způsoben jen lhostejností či příliš vysokou averzí k riziku, ale tím, že u nás není prostě kam, do čeho investovat. Máte-li nějaké akcie, jaké máte možnosti je prodat, či jak můžete akcie nakoupit? Prostřednictvím obchodníka s cennými papíry na burze, přes RM-SYSTEM, nebo převést akcie ve Středisku cenných papírů. Nejvíce možností nabízí pravděpodobně RM-SYSTEM, pokyny k prodeji lze zadat na obchodních místech RM-SYSTEMU, nebo prostřednictvím internetu, kde se nejjednodušší přístup potvrzuje heslem zaslaným RM-SYSTEMem na mobilní telefon.

Co pomůže českým akciovým trhům? Nedostatek investičních příležitostí na českém trhu řeší organizátoři obchodů s cennými papíry několika způsoby, zatím bez větších úspěchů. České firmy totiž nemají zájem financovat se pomocí emise akcií (akciový trh u nás nevznikl spontánně, jako na západě, ale byl uměle vytvořen během kupónové privatizace). Kromě Software 602 u nás nebyla úspěšná primární emise akcií, od úmyslu Limartu na IPO před rokem nakonec sešlo (zájem investorů byl minimální). Do slepé uličky vedlo též vytvoření tzv. Nového trhu burzy v roce 1999, kde měly být kotovány mladé, rychle expandující společnosti, s velkým růstovým potenciálem. Do dnešního dne se však na tomto trhu neobchoduje s žádným cenným papírem. Dalším způsobem, jak pomoci kapitálovému trhu, je spojení s jinou burzou. Ani zde však v brzké době nedojde k nějakým posunům, ani u jedné varianty – spojení se západní burzou (např. s rakouskou Wiener Börse) nebo spojení středoevropských burz (Maďarsko, Polsko).

Jednou z mála pozitivních zpráv je, že se nám brzy naskytne možnost koupit si na domácím akciovém trhu i zahraniční titul. Od 1. října se totiž v burzovním SPADu (a potažmo také v kontinuálním obchodování) budou obchodovat akcie rakouské banky Erste Bank, majoritního akcionáře České spořitelny.

Investoři, kteří chtějí investovat přímo do akcií tedy příliš možností u domácích akcií nemají. Nicméně oproti nezájmu o české akcie stále roste obliba investování do akcií v západní Evropě a USA. Další možností pak je vložit peníze do akcií prostřednictvím kolektivního investování, a to zakoupením podílových listů akciových fondů. 

Jak vidíte situaci na českém kapitálovém trhu? Obchodujete na burze nebo RM-SYSTEMu? Máte akcie, které nemůžete prodat?

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...
Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...

České parlamentní volby jsou minulostí . S končily jednoznačným vítězstvím hnutí ANO, které získalo 29,64 % hlasů. Vedl... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.