Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letní akce stavebních spořitelen: pozor na jejich triky

aktualizováno 
Uprostřed léta stavební spořitelny útočí na klienty výhodnými nabídkami. V létě totiž není o stavební spoření valný zájem. Lákavé sliby však nejsou vždy jasně dané. Vyplatí se tedy důkladně prostudovat smlouvy, jejich dodatky a obchodní podmínky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna nabízí až do 30. září 2009 možnost změny tarifu s 3% úrokem za zvýhodněných podmínek. Poplatek při přechodu na tarif Perspektiv není, na tarif Atraktiv je poloviční - místo 2/3 dosud připsaných úroků jen 1/3 dosud připsaných úroků. Poplatek za zvýšení cílové částky je ponechán ve standardní výši.

Lidé mění tarif nejčastěji ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že si rozmyslí původní účel smlouvy o stavebním spoření a chtějí kromě spořicí části využít také úvěr. Druhým důvodem změny tarifu je navyšování cílové částky - pokud chce klient navýšit cílovou částku u tarifu, který stavební spořitelna již ve své nabídce nemá, je nucen přejít na některý z aktuálně nabízených.

Liška (ČMSS) připravila i další akci. Všem, kdo do 30. září 2009 uzavřou smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou minimálně 300 000 korun, do 31. ledna 2010 zaplatí poplatek za uzavření smlouvy (tedy 3 000 korun) a vloží na účet stavebního spoření 30 000 korun, získá od stavební spořitelny 3 000 korun. Prémie tak zaplatí poplatek za zřízení smlouvy. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že pokud klient využije zároveň "akce pro mladé", v jejímž rámci obdrží 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy, jeho prémie bude také poloviční, a pokud uzavře smlouvu v rámci "akce Liščata", kde je poplatek odpuštěn zcela, nedostane nic.

Akce Liščata trvá taktéž do 30. září 2009. Pokud rodiče uzavřou smlouvu novorozeněti do ročních narozenin, získá 100% slevu na poplatku za uzavření smlouvy, maximálně 3 000 korun.

Wüstenrot - stavební spořitelna

Poplatek za změnu tarifu je stanoven téměř u všech stavebních spořitelen tak, že pokud přecházíte z tarifu s vyšší úrokovou sazbou, sebere vám stavební spořitelna připsané úroky tak, jako byste měli od počátku úrokovou sazbu novou - tedy nižší. Jedinou výjimkou je Wüstenrot - stavební spořitelna. Ta si za první změnu neúčtuje nic, za každou další 100 korun. Její "výhodnost" je ale jen zdánlivá a spíše se blíží klamavé reklamě.

Zatímco všechny stavební spořitelny mají v sazebníku uveden poplatek za změnu tarifní varianty ve výši rozdílu úroků, které jim byly připsány, a úroků, které by obdrželi v případě, že by od počátku smlouvy měli dojednáno nižší úročení, u Wüstenrot - stavební spořitelny je poplatek psaný jako nulový. Na webu na stránce nesouvisející s poplatky je pouze uvedena poznámka o způsobu úročení, kde se klient dozví, že o připsané úroky při změně tarifní varianty také přijde.

Problém poplatku za změnu tarifu u všech stavebních spořitelen (a u Wüstenrotu "poznámky k technice úročení") je i v tom, že se o něm mnoho lidí dozvídá až po obdržení výpisu z účtu. Zejména při navýšení cílové částky bývají poplatky prezentovány tak, že za navýšení klient zaplatí 1 % z rozdílu cílových částek a sníží se úroková sazba (je-li původní smlouva více úročena). Že bude úroková sazba snížena zpětně od počátku platnosti původní smlouvy, se klient velmi často nedozví.

Daleko od sazebníku úhrad v poznámce k technice úročení a jen při pečlivém čtení u Wüstenrot - stavební spořitelny naleznete: "Uspořená částka je úročena roční sazbou sjednanou ve smlouvě o stavebním spoření. U každé tarifní varianty si může účastník, který při uzavření smlouvy zvolil úrokovou sazbu z úspor 1,0 %, zvolit při přidělení cílové částky úrokovou sazbu 2,2 % p.a. Úrok z úspor bude přepočten, a to od počátku smlouvy k datu změny."

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna inzeruje prémii 5 000 korun ke smlouvě uzavřené do 31. srpna 2009. Cílová částka musí být v rozmezí 200 000 až 500 000 korun a zůstatek na účtu k 30. listopadu 2009 musí dosahovat 20 000 korun. Pozor. Jedná se ale opět o reklamní trik.

Stavební spořitelna uvádí: "Prémie 5 000 korun ke smlouvě o stavebním spoření RSTS pro všechny." Ve skutečnosti (a v podrobnějších podmínkách to zmiňuje) dává prémii pouze 2 000 korun. Zbylé 3 000 korun jsou standardní státní podpora. A tu pochopitelně nedostanou ti, kteří ji v letošním roce čerpají na jinou smlouvu.

Do 31. srpna 2009 mohou noví klienti získat také slevovou kartu Více domova. Ta nabízí do stejného data slevy u čtyř firem ve výši až 40 %.

Až do konce roku 2009 platí nabídka zvýhodněného stavebního spoření pro mladé. Ti se museli narodit v roce 1990 nebo později a musí uzavřít smlouvu s cílovou částkou od 200 000 do 500 000 korun s tarifem S041 (spořící tarif s úrokovou sazbou 2 % p.a.). Získají tak 50% slevu na poplatku za uzavření smlouvy a úrokový bonus ve výši úroků připsaných do konce roku 2010.

Stavební spořitelna České spořitelny

Buřinka míří svou letní akci na seniory a novorozence. Obě akce platí do 31. srpna 2009 a do konce roku musí být na smlouvu vložen vklad ve výši minimálně 1 % cílové částky. Prémie v obou případech činí poplatek za uzavření smlouvy, maximálně ale 1 000 korun.

SSČS považuje za seniory lidi, kteří se narodili v roce 1949 a dříve, a za novorozeňata děti, které se narodily v letošním roce.

Zajímavostí je, že naprosto stejnou akci měla Buřinka i na jaře, kdy ale maximální výše prémie činila 1 500 korun. Je vidět, že časy se horší.

Více se dočtete na Hypoindex.cz

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz