Letní tábor: za kolik?

I platba za některý z levnějších táborů může být pro rodinný rozpočet problémem. Co dělat, když nechcete nechat svého potomka celé prázdniny jen doma?

Požádejte o možnost splátek

Asi se kvůli táboru hned nebudete obracet na banku, či dokonce splátkovou společnost... Ulevit vám může už organizátor – vysvětlíte-li mu svoji finanční situaci a požádáte o odklad platby či možnost postupně splácet poplatek po částech, je velká pravděpodobnost, že vyhoví.

„Stalo se nám dokonce, že jedno z dětí, které s námi pravidelně jezdí, splácelo tábor ještě po prázdninách. Protože jsme měli jinou hotovost, nedělali jsme s tím problém,“ vzpomíná vedoucí oddílu Dinosaurus Jana Stibralová.

Obraťte se na zaměstnavatele

Z fondu kulturních a sociálních potřeb někteří zaměstnavatelé přispějí i na rekreaci členů rodiny. V tom případě je potřeba požádat provozovatele tábora o písemné potvrzení o tom, že se vaše dítě jeho akce účastní a kolik bude tábor stát.

Pomoci může i obec

Ti, kdo mají peněz málo nebo se ocitli v mimořádné životní situaci, mohou se obrátit na sociální odbor svého obecního úřadu. Opět budou potřebovat potvrzení o ceně tábora a účasti dítěte na něm, navíc musí písemně požádat o jednorázovou dávku sociální péče, která na jedno dítě může za rok být až 15 tisíc korun. Na takovou dávku však není nárok a vždy záleží na posouzení konkrétního případu.

Chystáte se na dovolenou, ale máte omezené finanční prostředky? Poradíme vám, jak si užít do deseti či dvaceti tisíc! Čtěte ZDE.


 
Kolik co stojí na týdenním táboře*

ubytování  0 až 700 korun: stanové tábory postavené na obecní louce nemusí platit ani korunu, bydlení v penzionu může dítě vyjít až na sto korun za noc 

doprava - cca 300 až 500 korun: záleží na vzdálenosti, cesta vlakem se skupinovou slevou vyjde levněji než pronajatý autobus, na druhou stranu je obvykle potřeba dopravit na tábořiště materiál a zavazadla zvláštním autem. Někdy dokážou pořadatelé sehnat dopravu jako sponzorský dar nebo na ni použijí dotaci. Stejně tak v průběhu akce je možné jezdit na nákup autem a platit za benzin, nebo vyslat službu na kole a ušetřit. 

strava - 350 až 1050 korun: plná penze v rekreačním středisku vyjde na 150 korun denně, kde si vaří sami táborníci, se lze dostat na příjemných 50 korun. A to i s masem, mléčnými výrobky, ovocem a zeleninou. 

pedagogický dozor - 0 až 300 korun: vedoucí si může na dvoutýdenním táboře vydělat dva až tři tisíce, nebo také nic. Levnější je samozřejmě druhý případ, na druhou stranu nadšenců, kteří věnují dětem svůj čas zdarma, ubývá. Tábor s padesáti dětmi a s deseti placenými dospělými vyjde pro jedno dítě asi o pět set korun dráž než ten, kde personál nedostane nic. Jestliže si vedoucí pobyt alespoň částečně hradí, ušetříte ještě víc. 

program - 500 až 2000 korun: kromě vybavení lékárničky, kancelářských potřeb a třeba kopírování se pobyt obvykle prodraží o vstupné do historických památek, o platbu za astronomický program v místní hvězdárně, o služby jazykového lektora či o potřeby na táborovou hru – třeba tři kila korálků na poklad, knihařské plátno na ‚starobylé‘ dopisy, gumové lano na obrovský prak... Z mnoha táborů si děti přivezou nějakou odměnu za snahu ve hře či táborové triko na památku.  

Celkem: 1150 až 4550 korun

Poznámka: týdenní tábor v Česku, cca 50 kilometrů od bydliště dětí