Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levné letenky: jen kde se to dopravcům vyplatí

aktualizováno 
Klasickým leteckým společnostem konkurují nízkonákladové - low cost. Jejich pasažéři nesmí na palubu letadla vstupovat s falešnou představou, že si užijí mimořádného komfortu, byli by zklamáni. A nejedná se jen o občerstvení, které zde sice cestujícím nabídnou, ale ne zdarma.

"Platí zásada, že čím výhodnější tarif, tím jsou přísnější jeho omezení. U zlevněných letenek je omezeno přerušení cesty a změna rezervace může být provedena pouze za poplatek nebo je zakázána," vysvětluje Oleg Bril, manager marketingu portálu letuska.cz. "Také nabídka míst, kam vás dopraví není tak široká jako v případě klasických leteckých dopravců, létá se hlavně tam, kde je stálý zájem cestujících."

Zcela změnit původní cestovní plány může fakt, že letecká společnost je oprávněna let úplně zrušit, když jej například nenaplní dostatečným množstvím pasažérů. To může být den před plánovanou cestou velice nepříjemné. Rozhodně to není obvyklé, ale cestující musí počítat i s touto variantou. "Jakmile je let zrušen, což může být kdykoli před odletem, snažíme se kontaktovat klienta a ten se o změně dozví ten den kdy k ní došlo. Letecká společnost pak většinou nabídne náhradní spoj, ale třeba až na další den. Každá low cost společnost má ohledně storna letenek jiné podmínky." říká Radka Hochová z agentury GTS International.

Charterové lety

NENECHTE SI UJÍT
daně, cena, pojištění, splátky, účet
Jak si vybrat nejvhodnější účet
Chcete si založit běžný účet? Nejprve si prostudujte nabídky bank a ujasněte si jaké služby budete od svého bankovního účtu požadovat. Na správném nastavení služeb velmi záleží, protože jinak zaplatíte i za služby, které nevyužijete. Co tedy může váš účet umět?
důchodce
Brigáda v důchodu? Klidně
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně.
Grilovaná kuřata
Nekupujte místo uhlí popel
Optimální uhlí na grilování nesmí být moc vlhké, jinak by špatně hořelo. Nesmí v něm být moc popela, ten nehoří, a zbytečně bychom tedy platili za něco, co nevyužijeme.
Na cestu se můžete vydat i mimořádným charterovým letem s cestovní kanceláří. "Při klasickém pobytovém zájezdu na středomořskou pláž vyjde letenka obvykle na 6000 korun," říká Daniel Plovajko ze společnosti Fischer. "Je v ní zahrnut veškerý servis s letem související. Letenku nabídneme i zájemcům, kteří si u nás pobyt nekoupili a jde jim jen o dopravu. Cena pro ně bude o něco vyšší než pro účastníky zájezdů cestovních kanceláří, dopravní servis ale budou mít úplný." Nutno ale dodat, že klasické linkové lety mají přednost před charterovými. Cestující se tak mohou například v případě špatného počasí dočkat nemilého zpoždění.

Nepříjemné poplatky

Pro zákazníky platí: neradujte se hned poté, co objevíte nabídku na obzvlášť výhodný let. Lákavá cena na billboardu nemusí být konečná. Je třeba počítat s letištními poplatky a s tím, že ne všechny inzerované nabídky je v sobě zahrnují. Letištní taxy se vybírají předem při platbě letenky. V některých destinacích, hlavně v Asii či Latinské Americe se platí i při odletu v hotovosti, informuje portál www.natour.cz. Výsledná částka po přičtení poplatků může cestujícího nemile překvapit. Například při letu do Madridu a zpět stojí letenka 3490 korun, letištní poplatky však prodraží cestu o dalších 1890 korun. Cestující tedy nakonec zaplatí o polovinu více než předpokládal, celkem 5380 korun.

Výhodný bývá včasný nákup

 Ve které zemi lze strávit prázdniny nejlevněji?  Více ZDE.

Praxe nízkonákladových leteckých společností je taková, že s přibližujícím se datem odletu cena letenky roste. Cestu, kterou plánujete za měsíc pořídíte levněji, než když necháte shánění dopravy na poslední chvíli. "U „klasických" leteckých společností většinou platí pravidlo, že zpáteční letenky jsou výhodnější než jednosměrné," říká Oleg Bril. Příkladem může být let do Neapole - za cestu tam zaplatí cestující 10 097 korun, letenka na oba směry vyjde na 13 092 korun.

Roli též hraje to, jak dlouho se v cílovém místě chce cestující zdržet - dražší jsou letenky, které předpokládají, že se bude vracet hned druhý den, finančně lépe vyjdou ti, kdo plánují alespoň víkendový pobyt. Například do Londýna a zpět se dostanete za 7476 korun s odletem zítra a návratem pozítří, odletíte-li zítra a vrátíte se za týden, bude stát 6882 korun. Kdo ale poletí v září zaplatí za cestu "na otočku" 5476 korun a za cestu s delším pobytem jen 4385 korun.

Doporučení pro ty, kdo se rozhodnou do zahraničí letět, je nekupovat letenku na poslední chvíli, koupit si zpáteční a pobýt v cílovém místě alespoň několik dní - nejlépe přes víkend.

Tipy na levné lety naleznete na

  • www.easyjet.cz
  • www.gtsint.cz/go/cz/airn
  • www.letuska.cz
  • www.smartwings.net

cíl vlakem autobusem 1 cesta letadlem při koupi zpáteční letenky jako spolujezdec
Amsterodam         4 520 Kč         1 490 Kč         2 180 Kč         1 299 Kč
Budapešť         1 454 Kč         1 100 Kč         4 695 Kč           735 Kč
Madrid         9 500 Kč         4 390 Kč         2 284 Kč         2 579 Kč
Moskva         2 398 Kč         2 150 Kč         3 766 Kč         2 409 Kč
Neapol         4 100 Kč         3 170 Kč         6 546 Kč         1 891 Kč
Řím         3 681 Kč         2 680 Kč         2 824 Kč         1 645 Kč
Milano         2 961 Kč         2 330 Kč         2 837 Kč         1 282 Kč
Split         3 124 Kč         1 520 Kč         5 350 Kč         1 195 Kč
Dubrovník  -         2 890 Kč         2 995 Kč         1 441 Kč
Thessaloniki         4 451 Kč         2 090 Kč         4 897 Kč         1 849 Kč
Zagreb         1 994 Kč         1 000 Kč         5 700 Kč           843 Kč

Zajišťujete si cestu do zahraničí sami? Ušetříte, když se začnete starat včas. Levné cestování je dostupné i pro rodiny s dětmi.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.


 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz