Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levné letenky: jen kde se to dopravcům vyplatí

aktualizováno 
Klasickým leteckým společnostem konkurují nízkonákladové - low cost. Jejich pasažéři nesmí na palubu letadla vstupovat s falešnou představou, že si užijí mimořádného komfortu, byli by zklamáni. A nejedná se jen o občerstvení, které zde sice cestujícím nabídnou, ale ne zdarma.

"Platí zásada, že čím výhodnější tarif, tím jsou přísnější jeho omezení. U zlevněných letenek je omezeno přerušení cesty a změna rezervace může být provedena pouze za poplatek nebo je zakázána," vysvětluje Oleg Bril, manager marketingu portálu letuska.cz. "Také nabídka míst, kam vás dopraví není tak široká jako v případě klasických leteckých dopravců, létá se hlavně tam, kde je stálý zájem cestujících."

Zcela změnit původní cestovní plány může fakt, že letecká společnost je oprávněna let úplně zrušit, když jej například nenaplní dostatečným množstvím pasažérů. To může být den před plánovanou cestou velice nepříjemné. Rozhodně to není obvyklé, ale cestující musí počítat i s touto variantou. "Jakmile je let zrušen, což může být kdykoli před odletem, snažíme se kontaktovat klienta a ten se o změně dozví ten den kdy k ní došlo. Letecká společnost pak většinou nabídne náhradní spoj, ale třeba až na další den. Každá low cost společnost má ohledně storna letenek jiné podmínky." říká Radka Hochová z agentury GTS International.

Charterové lety

NENECHTE SI UJÍT
daně, cena, pojištění, splátky, účet
Jak si vybrat nejvhodnější účet
Chcete si založit běžný účet? Nejprve si prostudujte nabídky bank a ujasněte si jaké služby budete od svého bankovního účtu požadovat. Na správném nastavení služeb velmi záleží, protože jinak zaplatíte i za služby, které nevyužijete. Co tedy může váš účet umět?
důchodce
Brigáda v důchodu? Klidně
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně.
Grilovaná kuřata
Nekupujte místo uhlí popel
Optimální uhlí na grilování nesmí být moc vlhké, jinak by špatně hořelo. Nesmí v něm být moc popela, ten nehoří, a zbytečně bychom tedy platili za něco, co nevyužijeme.
Na cestu se můžete vydat i mimořádným charterovým letem s cestovní kanceláří. "Při klasickém pobytovém zájezdu na středomořskou pláž vyjde letenka obvykle na 6000 korun," říká Daniel Plovajko ze společnosti Fischer. "Je v ní zahrnut veškerý servis s letem související. Letenku nabídneme i zájemcům, kteří si u nás pobyt nekoupili a jde jim jen o dopravu. Cena pro ně bude o něco vyšší než pro účastníky zájezdů cestovních kanceláří, dopravní servis ale budou mít úplný." Nutno ale dodat, že klasické linkové lety mají přednost před charterovými. Cestující se tak mohou například v případě špatného počasí dočkat nemilého zpoždění.

Nepříjemné poplatky

Pro zákazníky platí: neradujte se hned poté, co objevíte nabídku na obzvlášť výhodný let. Lákavá cena na billboardu nemusí být konečná. Je třeba počítat s letištními poplatky a s tím, že ne všechny inzerované nabídky je v sobě zahrnují. Letištní taxy se vybírají předem při platbě letenky. V některých destinacích, hlavně v Asii či Latinské Americe se platí i při odletu v hotovosti, informuje portál www.natour.cz. Výsledná částka po přičtení poplatků může cestujícího nemile překvapit. Například při letu do Madridu a zpět stojí letenka 3490 korun, letištní poplatky však prodraží cestu o dalších 1890 korun. Cestující tedy nakonec zaplatí o polovinu více než předpokládal, celkem 5380 korun.

Výhodný bývá včasný nákup

 Ve které zemi lze strávit prázdniny nejlevněji?  Více ZDE.

Praxe nízkonákladových leteckých společností je taková, že s přibližujícím se datem odletu cena letenky roste. Cestu, kterou plánujete za měsíc pořídíte levněji, než když necháte shánění dopravy na poslední chvíli. "U „klasických" leteckých společností většinou platí pravidlo, že zpáteční letenky jsou výhodnější než jednosměrné," říká Oleg Bril. Příkladem může být let do Neapole - za cestu tam zaplatí cestující 10 097 korun, letenka na oba směry vyjde na 13 092 korun.

Roli též hraje to, jak dlouho se v cílovém místě chce cestující zdržet - dražší jsou letenky, které předpokládají, že se bude vracet hned druhý den, finančně lépe vyjdou ti, kdo plánují alespoň víkendový pobyt. Například do Londýna a zpět se dostanete za 7476 korun s odletem zítra a návratem pozítří, odletíte-li zítra a vrátíte se za týden, bude stát 6882 korun. Kdo ale poletí v září zaplatí za cestu "na otočku" 5476 korun a za cestu s delším pobytem jen 4385 korun.

Doporučení pro ty, kdo se rozhodnou do zahraničí letět, je nekupovat letenku na poslední chvíli, koupit si zpáteční a pobýt v cílovém místě alespoň několik dní - nejlépe přes víkend.

Tipy na levné lety naleznete na

  • www.easyjet.cz
  • www.gtsint.cz/go/cz/airn
  • www.letuska.cz
  • www.smartwings.net

cíl vlakem autobusem 1 cesta letadlem při koupi zpáteční letenky jako spolujezdec
Amsterodam         4 520 Kč         1 490 Kč         2 180 Kč         1 299 Kč
Budapešť         1 454 Kč         1 100 Kč         4 695 Kč           735 Kč
Madrid         9 500 Kč         4 390 Kč         2 284 Kč         2 579 Kč
Moskva         2 398 Kč         2 150 Kč         3 766 Kč         2 409 Kč
Neapol         4 100 Kč         3 170 Kč         6 546 Kč         1 891 Kč
Řím         3 681 Kč         2 680 Kč         2 824 Kč         1 645 Kč
Milano         2 961 Kč         2 330 Kč         2 837 Kč         1 282 Kč
Split         3 124 Kč         1 520 Kč         5 350 Kč         1 195 Kč
Dubrovník  -         2 890 Kč         2 995 Kč         1 441 Kč
Thessaloniki         4 451 Kč         2 090 Kč         4 897 Kč         1 849 Kč
Zagreb         1 994 Kč         1 000 Kč         5 700 Kč           843 Kč

Zajišťujete si cestu do zahraničí sami? Ušetříte, když se začnete starat včas. Levné cestování je dostupné i pro rodiny s dětmi.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Najdete na iDNES.cz