Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levnější volání z ciziny domů: pevné linky a SMS

aktualizováno 
Používání mobilního telefonu během dovolené v zahraničí může stále ještě vést k velmi nepříjemným překvapením. Kdo to vyzkoušel, musí jen souhlasit. Jak volat ze zahraničí, aby účet za telefon nepřekročil cenu dovolené? Netelefonovat, zní jednoduchá rada. Ale co dělat, když chcete nebo potřebujete komunikovat s rodinou, přáteli či kolegy?

Kupte si předplacenou kartu X Českého Telecomu nebo využívejte Telekonto a volejte z pevného telefonu. Mobil používejte střídmě a vyberte si správného operátora a službu. Před voláním dávejte přednost textovým zprávám.
Roamingové služby jsou stále drahé. To konstatuje i Evropská komise. „Jsem přesvědčena, že je nejen nezbytné, ale i možné dosáhnout lepších nabídek, než mají spotřebitelé v současnosti k dispozici. Maloobchodní poplatky jsou totiž velmi vysoké, aniž by byly jasně zdůvodněny,“ míní Viviane Redingová, komisařka pro informační společnost a média.

Ceny za volání ze zahraničí domů se v rámci Evropské unie výrazně odlišují. Začínají na 58 centech za minutu, tedy zhruba 17 korunách – za tuto cenu volají z Kypru do Finska finští uživatelé. Platby dosahují až 5,01 eura za minutu, což je více než 150 korun, které platí uživatelé telefonující z Malty do Polska. Českého turistu zase může stát minuta hovoru z Bulharska či Itálie okolo 50 korun (zhruba 1,66 eura).

Aby se zvýšila průhlednost cen roamingu pro konečné spotřebitele, chce Evropská komise od podzimu na zvláštní internetové stránce uvádět příklady maloobchodních tarifů za mezinárodní roaming, jež nabízejí operátoři v 25 členských státech EU.

Draze s mobilem...

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kolik zaplatíte za ztrátu plastiku?
„Kouzelný plastik“ stále častěji používáme i při platbách v zahraničí nebo jako finanční rezervu na cestách. Co se ale stane, jestliže kartu ztratíme?

Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Pro úspěch musíte něco obětovat
Michal Fábera je předsedou představenstva a generálním ředitelem bezpečnostní společnosti Group 4 Falck.

Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Kdo chce používat v cizině mobilní telefon, měl by si ještě před odjezdem zařídit takzvaný roaming, tedy službu, která mu umožní používat telefon v cizině. Jeho zřízení je zdarma, ale operátoři požadují po nových zákaznících nebo těch, kteří se zpožďují s platbami, složení vratné zálohy. Například u Oskara musí složit jistinu všichni, kteří včas platí své účty méně než šest měsíců. U Eurotelu je tato lhůta stanovena na tři měsíce. T-Mobile odpouští zálohu všem klientům, tedy i novým, v případě, že si objednají službu Holiday Roaming, která umožňuje volat v rámci navštívené země a do České republiky, ale nikoli z místa pobytu – třeba Chorvatska – do dalšího státu. Podobnou nabídku má pro klienty i Eurotel v rámci služby Easy Roaming. Nový zákazník Eurotelu musí při aktivaci uhradit jeden měsíční paušál.

Ceny za minutu hovoru se přitom pohybují v desítkách korun – nejčastěji mezi 20 a 60 – podle konkrétní země. V některých státech navíc připočítají k minutovému tarifu ještě jednorázový poplatek. Levnější jsou SMS: za jednu zákazník obvykle nezaplatí více než deset korun.

Obecně platí, že více bude stát volání z ciziny majitele předplacených karet. Výjimkou je Eurotel, který nabízí u Go telefonů do konce srpna minutu za 8,90 koruny. K ní je však nutné připočítat po Evropě sestavovací poplatek 30 korun (na Slovensku 15 korun). Takže se nižší cena hovorného projeví až při delším telefonování. Oskar uživatelům Oskarty sestavovací poplatek odpouští. Minuta hovoru z přímořských letovisek Evropy stojí obvykle okolo 45 korun, podobně jako u T-Mobilu, který si však u Twistu jednorázový poplatek účtuje, a to ve výši 17 korun.

Velký test směnáren! Kdo je nejlevnější? Kdo nejdražší? Více ZDE.

Rozdíl v minutě hovoru mezi Oskartou a Twistem pocítí turista v Bulharsku. V prvním případě platí necelých 81 korun, u Twistu T-Mobile 45,30 + 17 jednorázový poplatek. Naopak levněji vyjde s Oskartou minuta z Egypta – 125 korun, uživatel Twistu zaplatí 159 plus poplatek. 

... levněji po pevných linkách

Několikanásobně levnější v porovnání s mobilními telefony může být volání s předplacenou kartou X Českého Telecomu nebo službou Telekonto, kde se zákazníkovi připisuje provolané hovorné k domácímu účtu za telefon. Minuta s kartou X stojí 8,40 nebo 12,60 – podle státu, a to i mimo Evropu. Turista, který využívá kartu či Telekonto, může volat z ciziny prostřednictvím přístupového hesla z kteréhokoli telefonu. Pokud chce telefonovat z hotelového přístroje, měl by se raději předem zeptat, zda mu nenaúčtují „hotelový poplatek“. Telefonáty z hotelů totiž bývají s přirážkou. „I odtud by mělo být volání s naší kartou zdarma, ale je lepší se předem domluvit,“ potvrzuje Hana Hejsková z Českého Telecomu.  Kartu lze koupit například v prodejnách Telepoint. Více informací získá zájemce mimo jiné na bezplatné lince 800 123 456.

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.

Méně pohodlně, ale levněji z pevné linky

Kdo oželí na dovolené pohodlí mobilu, může za volání ušetřit. A to v případě, že využije kartu X, Telekonto nebo službu Czech Direct Českého Telecomu.
 
Předplacená Karta X:

 • možné volat z libovolného telefonu v zahraničí
 • při volání se vytočí přístupové heslo a zadá kód z karty
 • umožňuje se připojit na internet
 • přesný postup při použití je popsán na letáčku, který je přidáván ke kartě
 • hovory stojí 8,40 nebo 12,60 koruny podle země, platí se v okamžiku spojení

Telekonto:

 • hovory není nutné předplácet, připisují se k vašemu domácímu účtu, účtují se podle podmínek příslušného tarifu, který zákazník používá
 • při volání se vytáčí přístupové heslo a dále postupujete podle pokynů

Czech Direct:

 • telefonování na účet volaného
 • hovor probíhá po spojení s operátorkou

Kolik zaplatíte za volání s kartou X (cena v korunách za minutu hovoru):

 • Chorvatsko 12,60
 • Itálie 8,40
 • Bulharsko 12,60
 • Turecko 12,60
 • Řecko 8,40
 • Francie 8,40
 • Slovensko 8,40
 • Rakousko 8,40
 • Španělsko 8,40

Pramen: www.ceskytelecom.cz

Využívat na zahraniční dovolené k volání mobil je hodně drahé. Kdo chce ušetřit, měl by volit jiné způsoby komunikace. Více v našem aktuálním tématu.

 

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz