Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levnější volání z ciziny domů: pevné linky a SMS

aktualizováno 
Používání mobilního telefonu během dovolené v zahraničí může stále ještě vést k velmi nepříjemným překvapením. Kdo to vyzkoušel, musí jen souhlasit. Jak volat ze zahraničí, aby účet za telefon nepřekročil cenu dovolené? Netelefonovat, zní jednoduchá rada. Ale co dělat, když chcete nebo potřebujete komunikovat s rodinou, přáteli či kolegy?

Kupte si předplacenou kartu X Českého Telecomu nebo využívejte Telekonto a volejte z pevného telefonu. Mobil používejte střídmě a vyberte si správného operátora a službu. Před voláním dávejte přednost textovým zprávám.
Roamingové služby jsou stále drahé. To konstatuje i Evropská komise. „Jsem přesvědčena, že je nejen nezbytné, ale i možné dosáhnout lepších nabídek, než mají spotřebitelé v současnosti k dispozici. Maloobchodní poplatky jsou totiž velmi vysoké, aniž by byly jasně zdůvodněny,“ míní Viviane Redingová, komisařka pro informační společnost a média.

Ceny za volání ze zahraničí domů se v rámci Evropské unie výrazně odlišují. Začínají na 58 centech za minutu, tedy zhruba 17 korunách – za tuto cenu volají z Kypru do Finska finští uživatelé. Platby dosahují až 5,01 eura za minutu, což je více než 150 korun, které platí uživatelé telefonující z Malty do Polska. Českého turistu zase může stát minuta hovoru z Bulharska či Itálie okolo 50 korun (zhruba 1,66 eura).

Aby se zvýšila průhlednost cen roamingu pro konečné spotřebitele, chce Evropská komise od podzimu na zvláštní internetové stránce uvádět příklady maloobchodních tarifů za mezinárodní roaming, jež nabízejí operátoři v 25 členských státech EU.

Draze s mobilem...

NENECHTE SI UJÍT
karta
Kolik zaplatíte za ztrátu plastiku?
„Kouzelný plastik“ stále častěji používáme i při platbách v zahraničí nebo jako finanční rezervu na cestách. Co se ale stane, jestliže kartu ztratíme?

Ochrana (c) profimedia.cz/corbis
Pro úspěch musíte něco obětovat
Michal Fábera je předsedou představenstva a generálním ředitelem bezpečnostní společnosti Group 4 Falck.

Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Kdo chce používat v cizině mobilní telefon, měl by si ještě před odjezdem zařídit takzvaný roaming, tedy službu, která mu umožní používat telefon v cizině. Jeho zřízení je zdarma, ale operátoři požadují po nových zákaznících nebo těch, kteří se zpožďují s platbami, složení vratné zálohy. Například u Oskara musí složit jistinu všichni, kteří včas platí své účty méně než šest měsíců. U Eurotelu je tato lhůta stanovena na tři měsíce. T-Mobile odpouští zálohu všem klientům, tedy i novým, v případě, že si objednají službu Holiday Roaming, která umožňuje volat v rámci navštívené země a do České republiky, ale nikoli z místa pobytu – třeba Chorvatska – do dalšího státu. Podobnou nabídku má pro klienty i Eurotel v rámci služby Easy Roaming. Nový zákazník Eurotelu musí při aktivaci uhradit jeden měsíční paušál.

Ceny za minutu hovoru se přitom pohybují v desítkách korun – nejčastěji mezi 20 a 60 – podle konkrétní země. V některých státech navíc připočítají k minutovému tarifu ještě jednorázový poplatek. Levnější jsou SMS: za jednu zákazník obvykle nezaplatí více než deset korun.

Obecně platí, že více bude stát volání z ciziny majitele předplacených karet. Výjimkou je Eurotel, který nabízí u Go telefonů do konce srpna minutu za 8,90 koruny. K ní je však nutné připočítat po Evropě sestavovací poplatek 30 korun (na Slovensku 15 korun). Takže se nižší cena hovorného projeví až při delším telefonování. Oskar uživatelům Oskarty sestavovací poplatek odpouští. Minuta hovoru z přímořských letovisek Evropy stojí obvykle okolo 45 korun, podobně jako u T-Mobilu, který si však u Twistu jednorázový poplatek účtuje, a to ve výši 17 korun.

Velký test směnáren! Kdo je nejlevnější? Kdo nejdražší? Více ZDE.

Rozdíl v minutě hovoru mezi Oskartou a Twistem pocítí turista v Bulharsku. V prvním případě platí necelých 81 korun, u Twistu T-Mobile 45,30 + 17 jednorázový poplatek. Naopak levněji vyjde s Oskartou minuta z Egypta – 125 korun, uživatel Twistu zaplatí 159 plus poplatek. 

... levněji po pevných linkách

Několikanásobně levnější v porovnání s mobilními telefony může být volání s předplacenou kartou X Českého Telecomu nebo službou Telekonto, kde se zákazníkovi připisuje provolané hovorné k domácímu účtu za telefon. Minuta s kartou X stojí 8,40 nebo 12,60 – podle státu, a to i mimo Evropu. Turista, který využívá kartu či Telekonto, může volat z ciziny prostřednictvím přístupového hesla z kteréhokoli telefonu. Pokud chce telefonovat z hotelového přístroje, měl by se raději předem zeptat, zda mu nenaúčtují „hotelový poplatek“. Telefonáty z hotelů totiž bývají s přirážkou. „I odtud by mělo být volání s naší kartou zdarma, ale je lepší se předem domluvit,“ potvrzuje Hana Hejsková z Českého Telecomu.  Kartu lze koupit například v prodejnách Telepoint. Více informací získá zájemce mimo jiné na bezplatné lince 800 123 456.

Jaký výnos můžete čekat od jednotlivých typů investic? Jak vyděláte milion za pět, deset, či patnáct let? Poradíme vám v našem aktuálním tématu.

Méně pohodlně, ale levněji z pevné linky

Kdo oželí na dovolené pohodlí mobilu, může za volání ušetřit. A to v případě, že využije kartu X, Telekonto nebo službu Czech Direct Českého Telecomu.
 
Předplacená Karta X:

 • možné volat z libovolného telefonu v zahraničí
 • při volání se vytočí přístupové heslo a zadá kód z karty
 • umožňuje se připojit na internet
 • přesný postup při použití je popsán na letáčku, který je přidáván ke kartě
 • hovory stojí 8,40 nebo 12,60 koruny podle země, platí se v okamžiku spojení

Telekonto:

 • hovory není nutné předplácet, připisují se k vašemu domácímu účtu, účtují se podle podmínek příslušného tarifu, který zákazník používá
 • při volání se vytáčí přístupové heslo a dále postupujete podle pokynů

Czech Direct:

 • telefonování na účet volaného
 • hovor probíhá po spojení s operátorkou

Kolik zaplatíte za volání s kartou X (cena v korunách za minutu hovoru):

 • Chorvatsko 12,60
 • Itálie 8,40
 • Bulharsko 12,60
 • Turecko 12,60
 • Řecko 8,40
 • Francie 8,40
 • Slovensko 8,40
 • Rakousko 8,40
 • Španělsko 8,40

Pramen: www.ceskytelecom.cz

Využívat na zahraniční dovolené k volání mobil je hodně drahé. Kdo chce ušetřit, měl by volit jiné způsoby komunikace. Více v našem aktuálním tématu.

 

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
JUNIOR ÚČETNÍ

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz