Ilustrační snímek

Ilustrační foto. - Líbání, milenci, polibek, láska, sex | foto: Profimedia.cz

Líbání jako pozdrav? Dobře zvažte situaci

  • 46
Nejen podávání ruky a slovní projevy mohou být pozdravem. Existuje ještě další, daleko intimnější způsob pozdravu – polibek. Kdy a jak jej smíte použít? Sluší se líbat coby pozdrav na poli obchodu a podnikání?

Polibky nemusí charakterizovat jen citovou náklonnost mezi partnery, milenci, rodiči a dětmi. Fungují také jako forma pozdravu, a to forma velice intimní, popřípadě i charakterizující společenské uznání nebo úctu. Existuje přitom několik druhů polibků, které lze označit za pozdrav. Podívejme se nejprve na nejběžnější z nich – polibek na tvář.

Na tvář? Ano, ale zvažte vhodnost

Zvláště v posledních 15-ti letech je právě polibek na tvář (na obě, nebo vícekrát) velice často využívanou formou pozdravu, která u nás v dobách dřívějších neměla příliš velké uplatnění. Jednoduše jsme si na tuto formu pozdravu zvykli po pádu bariér komunismu a okoukali (dokonce rádi okoukali) jsme ji ze západních zemí, kde je polibek jako forma pozdravu v současnosti ještě daleko využívanější než v Čechách.

Polibek na tvář mezi dvěma lidmi by měl reflektovat jejich bližší vztah, jejich přátelství, radost z toho, že se opět potkávají. Často jde v tomto případě jen o rutinní pozdrav, a to především mezi dvěma ženami, které se spolu znají již dlouho dobu. Jedna osoba přikládá tvář k tváři osoby druhé a dává, nebo naznačuje polibek. Poté totéž na tvář druhou (někdy i tři nebo více polibků). Žena spíše polibek naznačuje, muž může polibek skutečně dát, ale pak bude polibek suchý a krátký. Naznačení polibku u obou osob, které se polibkem na tvář zdraví, je pak typické pro vzájemný pozdrav dvou žen.

Pokud bychom se chtěli podívat na zub tomu, zda je tento pozdrav vhodný před obchodním jednáním, či například na nějaké konferenci, pak v tomto případě záleží na dvou faktorech. Jednak musíte v daný moment rozlišit významnost vztahu s osobou, kterou tímto způsobem zdravíte (zda má vůbec smysl se otázkou zda políbit či nepolíbit zabývat) a pak také vhodnost, nebo chcete-li vážnost dané situace. Půjde li například o uzavření kontraktu mezi vaší a partnerskou firmou, pak šéfově asistentce, ač je to vaše velmi dobrá známá raději podejte na pozdrav ruku.

Pro některé země je typický polibek i při významných jednáních (například státníci) pouze ve formě přiložení tváří na tvář doplněný decentním poplácáním po zádech či objetím.

Polibek ruky nepatří jen do starých filmů

Stále více odstrkovaným polibkem – pozdravem je polibek ruky dámě (zapomeňme na polibek ruky církevním přestavitelů, který je dnes ještě méně používán). Právě polibek na tvář spolu s podáním ruky jej pomalu odsouvá do ústraní. Nicméně nemůžeme jej přehlédnout a je třeba vědět, jak polibek realizovat a pro ženy, jak jej přijmout nebo dokonce odmítnout.

Polibek ruky vyjadřuje a vždy vyjadřoval určitý projev úcty, okouzlení, nebo společenského uznání směrem k dámě, jíž je ruka políbena. Správný polibek probíhá tak, že muž přistoupí k dáme, uchopí její ruku za prsty hřbetem nahoru jemně do své ruky, mírně se skloní, ruku dámy lehce pozdvihne k ústům a pak následuje krátký nenápadný polibek, který může být také jen naznačen. Políbit ruku dámě můžete prakticky kdekoli, pokud tak učiníte s patřičnou grácií a polibek nepřeženete k nepříjemnosti pro ženu, které ručku líbáte.

Dáma by měla polibek přijmout, ale může jej i odmítnout. Jednoduše ruku ponechá viset podél těla a nenabídne ji k polibku, nebo ji z ruky muže, který jí chce ruku políbit, jemně, ale rázně vytáhne.

Ústy na ústa: na veřejnosti opatrně

Polibek na ústa vychází z docela jiných dimenzí než výše dva zmíněné typy polibků. Na ústa se líbají pouze velice dobří přátelé, členové rodiny, milenci, manželé apod. Polibek na ústa by na veřejnosti nikdy neměl překročit určité meze. Vždy by měl zůstat u krátkého polibku, který nikoho kolem nepohorší.