Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé chtějí mít více peněz po ruce

  0:01aktualizováno  0:01
Mít peníze raději při ruce a nedržet je zbytečně na termínovaném vkladu, jehož výnos je stejně po odečtení inflace záporný. Takovou strategii volí stále více lidí. Na účtech s delší splatností jsou sice v bankách stále uloženy více než dvě třetiny úspor, ale každý rok se tento podíl o pár procent snižuje.

Vyplývá to z údajů České národní banky o vývoji vkladů, ale i nedávno zveřejněné analýzy ministerstva práce a sociálních věcí.

Loni v bankách přibylo na účtech domácností celkem 90 miliard korun, z čehož na běžné účty šla z této sumy více než jedna třetina. Jejich podíl se tak zvýšil na 25 procent, zatímco před čtyřmi lety byl o pět procent nižší.

Tento pohyb na účtech potvrzují i jednotlivé banky. "Poměr vkladů na běžných účtech k termínovaným vkladům se za loňský rok lehce zvýšil," říká Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB, kde tvoří prostředky na běžných účtech zhruba jednu třetinu celkových úložek.

Snaha nevázat si vydělané peníze na dlouhodobých termínovaných účtech odráží vývoj ekonomiky i úrokových sazeb. V dobách slušného hospodářského růstu lidé obvykle nemají takové obavy z budoucnosti, dopřávají si více požitků, a proto méně spoří. Vkladů v bankách sice neubývá, ale peníze rychleji přitékají na běžné účty, ze kterých je lze bez sankcí kdykoli vybrat.

Druhým neméně významným faktorem je, že spořit se již několik let nevyplácí. "Úrokové sazby v bankách již dávno nejsou na takových úrovních, aby kdokoliv uvažoval o odložení svého nákupu s vidinou, že mezitím vydělá na zhodnocení úspor v bance," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Při úložce do sto tisíc korun je možné získat úrok nanejvýš 2,1 procenta, což je méně než z peněz ubere inflace. Domácnosti tak dnes spoří převážně proto, aby měly určitou finanční rezervu pro případ nečekaných výdajů.

Nižší úroky se zasloužily také o to, že se lidé začali více poohlížet po jiných formách spoření. Větší jsou investice do otevřených podílových fondů, stoupá podíl dlouhodobých úspor domácností v penzijních fondech a v životním pojištění.

"Odhadujeme, že podíl bankovních vkladů na celkových úsporách domácností stále ještě přesahuje 70 procent, zatímco v Evropské unii se pohybuje pod jednou polovinou," připomíná Sobíšek.

Loni si nejvíce v bankách naspořily bezdětné rodiny, u nichž rozdíl mezi vkladem a výběrem v průměru za měsíc přesáhl dva tisíce. Naopak domácnosti s minimálními příjmy vybíraly více, než se jim podařilo uložit, a podobně na tom byli důchodci i podnikatelé.

Míra úspor se měří i ve vztahu k příjmu, který mají lidé k dispozici, a ta loni stagnovala na 6,8 procenta. Ještě v roce 1999 se pohybovala nad osmi procenty.




Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...



Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz