Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé při psaní životopisu stále chybují

aktualizováno 
Váš životopis je vaše vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jako otřepané fráze dnes již ze všech stran zní, co by v životopise být mělo, čeho bychom se naopak měli vyvarovat, jak co formulovat. Ale děláme to opravdu tak?

Ještě dříve, než uděláme první pomyslnou „čárku“ životopisu, musíme mít namysli, že právě detaily rozhodují. Každý personalista je individum a soustředí svůj první pohled na jiný detail. Není to dlouho, co jsem se setkal s vedoucí personálního oddělení jedné společnosti, která jako první u životopisu ve Wordu otevírala skryté znaky a sledovala, jak daný pracovník umí používat textový editor. Zjištěné skutečnosti následně konfrontovala s informací uvedenou uchazečem: „velmi dobrá práce s PC“, „vynikající znalost Word, Excel“ atd.

Tím si vlastně sama opatřila informaci, kterou potřebovala, a ještě jí bylo jasné, jak kdo své znalosti zveličuje. Jiní zase věnují první pohled na styl, písma a řazení životopisu. Každý má své „libůstky“, které nelze předem tušit. Přesto je však nutné se na ně připravit. První dojem má své nezastupitelné místo.

Méně znamená více

NENECHTE SI UJÍT
otázka
Vyplatí se překlenovací úvěr?
V jakém případě je výhodný? Jaké je měsíční zatížení klienta, který jej čerpá? Vyplatí se překlenovací úvěr s nulovým počátečním vkladem?

Už se to nese...
Lidé při psaní životopisu stále chybují
Váš životopis je vaše vizitka, prezentace a často i první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Jakých chyb se v něm stále dopouštíme?


Játrová paštika
Paštiky bez pravidel
Játrová paštika se vyrábí z vepřového masa a vepřových jater. Jak chutná v českých prodejnách?

Neplatí to ovšem plošně. Stručnost není na místě třeba u popisu dlouhodobé pracovní zkušenosti na vysoké manažerské pozici, ale rozepsání prázdninové brigády na zemědělské usedlosti na 10 řádků není tím nejvhodnějším počtením pro pracovníky personálního oddělení.

Střídmost lze vřele doporučit především u obecných údajů. Nelze nezmínit příklad životopisu, který se mi dostal do ruky. Daný uchazeč, zřejmě velmi motivován získat dané zaměstnání, měl velký zájem o to, aby ho daná společnost co nejdříve kontaktovala. Řádně a poctivě proto rozepsal své kontakty, a to na půl strany (včetně čísel na všechny mobilní operátory - poctivě rozděleno do 2 skupin na předplacené a tarifní, čísel pevných linek svých i rodičů, faxu; dále, e-maily, adresy a další více či méně používané typy komunikace).

Podle nosa poznáš kosa..

Toto rčení se nejlépe hodí k tématu fotek. Vkládat fotografii do životopisu, nebo ne? Otázka, na kterou neexistuje jasná odpověď. Velká část populace je přesvědčena, že na fotografii vypadá hůře než ve skutečnosti, další mají strach z možné diskriminace. Pokud nejsme spokojeni s typem dostupné fotografie, s naším vzezřením, a vůbec si nejsme jisti, že by nás fotografie prezentovala tak, jak si představujeme, je lepší fotografii nepřikládat (pokud si to ovšem zaměstnavatel výslovně nevyžádal). I zde je nutné zachovat předpoklad, že životopis nás především prezentuje!

V každém případě je nutné se vyvarovat veškerých fotek z dovolených, skupinových fotografií (byť tam vypadáte sebelépe) nebo poodhalených (ano, fotografie slečen v plavkách  na životopisech není výjimkou). Na životopis patří jen a pouze pasový formát.

Udržme si úroveň

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

Nikoliv v poslední řadě je třeba dbát i na další detaily, které o nás mohou něco vypovídat. Dovolím si zmínit formát e-mailu. Ve svém volném čase má každý právo zvolit email, jaký chce. Žádáme-li však o práci a jdeme se svou kůží na trh, měli bychom zachovat jistou serióznost. Zdrobnělinky zvířátek na životopis nepatří, vůbec již ne „části lidského těla“ a fyzické vyjádření velikosti či objemu. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že uchazeči nezní moc přesvědčivě, mají-li tyto záležitosti nadiktovat do telefonu.

Jaké zkušenosti máte s psaním a hodnocením životopisu? Co si myslíte, že vám může hodně pomoci a co naopak uškodit? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Martin Kouřil (www.cvmarket.cz)
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Raymannové byli perníkáři, kteří ovládli textilní průmysl v celé Evropě

Druhý z rodu zakladatelů textilního průmyslu v Jeseníku Adolf Raymann

Byli největšími výrobci textilu v celé Evropě. Raymannovo stolní prádlo zdobilo také vídeňský císařský dvůr. Jesenický...

Novinka: jak si vyřídit ošetřovné a kolik peněz dostanete

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, budou mít na péči až tříměsíční placené volno. Novinku v zákoně...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz