Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé středního věku se čím dál více vzdělávají

aktualizováno 
Lidí, kterým je více než 30 let a chtějí studovat vysokou školu, přibývá. Jejich zájem o vysokoškolský diplom se v posledních čtyřech letech téměř zdvojnásobil. Pracující chtějí získat nové znalosti a kontakty a tím zvýšit svou šanci na lepší výdělek.
Lidi ve středním věku láká studium.

Lidi ve středním věku láká studium. | foto: Profimedia.cz

Zatímco v roce 1999 tvořili podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání 24 procent ze všech zapsaných studentů dálkového studia, v loňském roce už to bylo více než 40 procent. Hlavním důvodem je zřejmě současný trend celoživotního vzdělávání a prohlubování teoretických znalostí, který ještě zesílil s hospodářskou krizí a narůstající konkurencí na trhu práce.

"Zaměstnanci si uvědomují, že pokud chtějí povýšit a získat lépe placené místo, bez dalšího studia to brzy nepůjde," říká Jan Lajka, prorektor pro rozvoj Vysoké školy obchodní v Praze, která nabízí studentům kombinovanou formu výuky.

"Chtějí si udržet své místo před nastupující mladou konkurencí. Čerství vysokoškolští absolventi často ovládají právě ty dovednosti, které starším pracovníkům chybějí - mají zkušenosti ze zahraničí, umějí cizí jazyky a chlubí se větším všeobecným rozhledem," dodává Jan Lajka.

V roce 2009 mířilo na vyšší odborné a vysoké školy celkem 156,4 tisíce uchazečů. Asi třetina z nich se hlásila do ostatních forem studia, tedy k distanční a kombinované výuce.

Z výzkumu, který uskutečnila Vysoká škola obchodní v Praze, přitom vyplývá, že většina již zaměstnaných lidí po dalším prohlubování svého vzdělání skutečně touží. Na otázku, zda by jim doplnění vzdělání na vysoké škole pomohlo při práci v oboru, odpovědělo kladně více než 80 procent dotázaných. Polovina z nich chce studovat dálkově.

Při výběru vysoké školy by se dotázaní rozhodovali hlavně podle zaměření oboru a následného uplatnění v praxi. Největší zájem je přitom o ekonomické a pedagogické obory.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz