Polovina bank si stále účtuje tučný poplatek za změnu limitu na kartě

aktualizováno 
Řada lidí si zvykla nosit při sobě minimum hotovosti. Vždyť bankomaty jsou na každém rohu a vyšší útratu je možné zaplatit i bezhotovostně. Můžete však narazit na nepříjemnost, když bankomat nebo platební terminál kartu odmítne.
Vybírat z bankomatu i platit kartou u obchodníka můžete jen do výše limitu.

Vybírat z bankomatu i platit kartou u obchodníka můžete jen do výše limitu. | foto: Profimedia.cz

Není třeba začít hned zmatkovat, že vám vykradli účet. Skutečnost je mnohdy prozaičtější. Překročili jste totiž limit na kartě.

Limit změníte zdarma i za stovku

Potřebné informace o výši limitu a někdy i o tom, kolik jste již z limitu vyčerpali peněz, se dozvíte ve svém internetovém bankovnictví, či na infolince banky i na pobočce.

Pokud vám limity přestanou vyhovovat, banky vás nebudou nijak omezovat. Můžete si je přenastavovat prakticky kdykoliv a kolikrát chcete. Některé banky to dokonce doporučují. "Nastavování limitů může sloužit jako dodatečný ochranný, bezpečnostní prvek na straně klienta. Například pro nákupy přes internet si klient může limit nastavit na 0 korun. V případě zcizení nebo ztráty karty potom nemůže dojít k jejímu zneužití, protože nákup není možné provést," vysvětluje Kateřina Pospíšilová z Equa bank.

Pokud se tedy rozhodnete ke změně výše limitu, můžete tak opět učinit přes internet, telefonicky či na pobočce. Naprostá většina bank změnu provede ihned, maximálně do druhého dne. Ovšem v Poštovní spořitelně si na nový limit počkáte. "Obecně jsou změny vyřízeny v řádech dnů," doplňuje Zuzana Kalátová z banky.

Polovina dotázaných bank si za změnu výše limitů nic neúčtuje, u té druhé se setkáte i s poplatkem 100 korun.

Poplatky za změnu výše limitů

Bez poplatku: Air Bank, Citibank, Equa bank, Fio banka, GE Money Bank, Komerční banka (prostřednictvím Moje banka), mBank, Zuno

S poplatkem:

 • Česká spořitelna: 6 korun přes internetové bankovnictví, 30 korun na pobočce
 • ČSOB: 20 korun
 • Komerční banka: 14 korun přes Expres linku, 59 korun na pobočce
 • Poštovní spořitelna: 26 korun
 • Raiffeisenbank: 50 korun
 • UniCredit Bank: 100 korun
 • Volksbank: 100 korun

Zdroj: banky, údaje k 15. květnu 2012

Se zajímavou novinkou přišla Air Bank, která nabízí krátkodobou dočasnou změnu limitu. Nový zpravidla zvýšený limit platí vždy jen do konce týdne. Pak se automaticky vrátí na předchozí hodnotu. Pokud by klienti ale nechtěli kvůli bezpečnosti čekat tak dlouho, mohou si limit vrátit do původní výše i dříve, třeba hned po zaplacení nějakého dražšího nákupu.

Je libo denní, týdenní či měsíční limit?

Na výši limitu, do kterého můžete vybírat peníze z bankomatu, platit kartou u obchodníků či na internetu, se nejčastěji dohodnete ve chvíli, když si v bance zřizujete účet.

Banky mají většinou nastaven základní limit a je na vás, jestli vám bude vyhovovat či se domluvíte na jiném. Nepočítejte s tím, že banka schválí každé vaše přání. Pro různé typy debetních platebních karet mají banky jiné limity. Pohybují se v řádech desítek tisíc korun, u "zlatých" karet i v řádech stovek tisíc korun.

Nicméně je dobré pamatovat na to, že čím vyšší limit si zvolíte, tím větší to pro vás může mít následky, pokud o debetní kartu přijdete (ztratíte ji či vám ji ukradnou). Než kartu stihnete zablokovat, může s ní někdo cizí napáchat velké škody. 

Každá z bank si období platnosti limitu stanoví po svém. Setkáte se s denními, týdenními i měsíčními limity. A to jak pro výběr hotovosti z bankomatu, tak pro bezhotovostní platbu u obchodníka.

Limity debetních karet

 • Denní limit: Citibank, Česká spořitelna, GE Money Bank, mBank, UniCredit Bank, Volksbank, Zuno
 • Týdenní limit: Air Bank, ČSOB, Equa bank, Fio banka, Komerční banka, Poštovní spořitelna, Volksbank
 • Měsíční limit: Raiffeisenbank, Zuno

Většina bank počítá klientům limity pro výběr z bankomatu a platbu u obchodníka odděleně. Má-li například klient Citibank nastaven denní limit 40 tisíc korun jak pro bankomat, tak pro obchodníka, znamená to, že může denně prostřednictvím debetní karty vyčerpat až 80 tisíc korun.

Jak banky počítají limity

 • Oddělené limity: Air Bank, Citibank, Česká spořitelna, Equa bank, Fio banka, GE Money Bank, mBank, Raiffeisenbank, Volksbank, Zuno
 • Společné limity: ČSOB, Komerční banka, Poštovní spořitelna, UniCredit Bank

Ovšem jsou i banky, které vám limity na debetní kartě sčítají. Například má-li klient ČSOB nastaven týdenní limit 15 tisíc korun pro výběr z bankomatu i pro platbu u obchodníka, může za týden vyčerpat pouze 15 tisíc korun.

Víte, jaký máte limit na své debetní kartě?

celkem hlasů: 1208

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. června 2012. Anketa je uzavřena.

Vím to přesně. Jak pro výběr z bankomatu, tak pro platbu u obchodníka. 847
Nejsem si moc jistá/ý, ale aspoň tuším. 294
Tak to tedy vůbec nevím. 67


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Lehman Brothers, Valeant a nyní Tesla? Prominentní shortařka si vyhlídla další o...

Lehman Brothers, Valeant a nyní Tesla? Prominentní shortařka si vyhlídla další o...

Kurzy.cz Fahmi Quadirová je známou investorkou, kterou proslavila zejména její sázka proti farmaceutické společnosti Valeant Pha...Najdete na iDNES.cz