Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Limity na kartách: Omezení nebo ochrana?

aktualizováno 
Už se vám stalo, že jste chtěli platit kartou u obchodníka nebo vybírat z bankomatu, ale karta vám operaci odmítla realizovat kvůli svému limitu? Jak fungují denní a týdenní limity platebních karet a jak se k tomuto bezpečnostnímu prvku staví jednotlivé banky?

Bezpečnost platebních karet je založena na několika různých bodech, mezi které banky počítají také nastavení jejich limitů. Prakticky jde o to, že když někdo bude chtít vaši platební kartu zneužít, a vy budete mít na kartě nastaven limit (například 10 000 korun na den), nebude moci váš účet vybrat docela. Pouze do výše limitu.

 

Existují tři základní postoje tuzemských bank vůči limitům pro transakce prováděné platební kartou. Předně, některé banky nastavení limitu na platební kartě vůbec nepožadují. Takovou bankou je například GE Capital Bank, která vám sice doporučí vhodné limity ke konkrétním kartám, ale striktně je nevyžaduje. Nastavit si tedy můžete, ale také nemusíte, jakýkoli rozumný limit (pokud bude váš počáteční zůstatek 2 000 korun, těžko vám banka nastaví limit na 50 tisíc).

 

Druhou variantou je individuální přístup banky k jednotlivým klientům, což je postup typický pro HVB Bank a ČSOB. Banky vyžadují nastavení limitů, ale na základě posouzení bonity klienta (například díky počátečnímu vkladu) se s ním dohodnou na výši limitů.

 

Hledáte další informace o platebních kartách? Pak neváhejte a navštivte tuto SPECIALIZOVANOU SEKCI.

Poslední skupinou bank jsou ty, které mají limity pevně nastaveny, ať už pouze jako odrazové můstky nebo jako fixní objemy. Zcela nezměnitelné limity má na svých kartách nastavena například Citibank. V jednom dni tak můžete vybrat z bankomatu nejvýše 40 000 korun, v obchodní síti pak nakoupit bezhotovostně maximálně za 20 000 korun. Fixní limit, ovšem tentokrát týdenní, má zase pro své karty nastavena eBanka (elektronická karta: týdně 15 000 Kč z bankomatu a 25 000 Kč v obchodní síti, embosovaná karta: 40 a 80 000 korun, Gold karta: 80 a 200 000 korun) a stejně tak Komerční banka (elektronická karta: bankomat – 10 000 Kč a u obchodníků 15 000 Kč, embosovaná mezinárodní: 20 a 50 000 Kč, Gold karta: 50 a 400 000 Kč).

 

Do této skupiny nesmíme zapomenout zařadit také Českou spořitelnu, která má u všech svých debetních karet (s výjimkou karet pro mládež a karty VISA Gold) nastavený denní limit pro výběr z bankomatů ve výši 15 000 korun. Naopak, limit pro platby v obchodní síti nemá stanovený vůbec.

 

Jak denní, tak týdenní limity má ke svým elektronickým platebním kartám připraveny také Raiffeisenbank. Každý den tak můžete využít 2 000 korun pro bankomat a pro bezhotovostní platby, týdenní limit je čtyřikrát vyšší (konkrétně příklad elektronické platební karty). S poněkud odlišným způsobem nastavení limitů se můžete setkat u Union banky, která má pro vás připraveny minimální denní i týdenní limity (tedy ne maximální, jak je obvyklé), od kterých se můžete odrazit směrem nahoru. Maximálně limit je řešen individuálně, stejně jako v případě HVB Bank a ČSOB. Minimální limit elektronické karty je 5 000 korun na bankomat a 5 000 pro bezhotovostní platby, v případě mezinárodní embosované karty jsou minimální limity dvakrát vyšší.

 

Banka Bankomat Obch. síť
denní limit týd. limit denní limit týd. limit
GE Cap. Bank není není není není
HVB Bank indiv. indiv. indiv. indiv.
ČSOB indiv. indiv. indiv. indiv.
Citibank 40 000 Kč není 20 000 Kč není
eBanka není 15 000 Kč není 25 000 Kč
KB není 10 000 Kč není 15 000 Kč
Česká spoř. 15 000 Kč není* není není
Raiffei- senbank 2 000 Kč 8 000 Kč 2 000 Kč 8 000 Kč
Union banka od 1 000 Kč od 5 000 Kč od 1 000 Kč od 5 000 Kč
Živnobanka  výše limitů odmítla z bezpeč. důvodů sdělit

 

*pouze u karty VISA Electron Sporojunior je limit omezen na 200-5 000 Kč

 

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Změna limitu? Jak, kde a za kolik?

 

Pokud zjistíte, že původně nastavený limit neodpovídá vašim potřebám, je obvykle možné jej změnit (až na Citibank a Českou spořitelnu). Raiffeisenbank a eBanka vám ovšem zvýšení limitů umožní až po třech měsících existence účtu, ke kterému se platební karta vztahuje. Živnostenská banka zase až po vyhodnocení vaší bonity, což by však nemělo trvat déle než dva dny. Limity lze v jejím případě také nastavit na omezenou dobu – například na délku dovolené.

 

Pokud se ke změně limitu rozhodnete, musíte se většinou připravit na návštěvu banky, kde podepíšete změnu podmínek. Ideální je v tomto ohledu eBanka, která vám umožňuje změnit limity prostřednictvím jakéhokoli z kanálů přímého bankovnictví. Příznivě se jeví také přístup HVB Banky – kromě pobočky umožňuje provést změnu také telefonicky nebo e-mailem a ČSOB, kterou můžete o změnu limitů požádat písemně (stejně tak i Živnostenská banka). ČSOB ověřuje pravost dokumentu na základě porovnání podpisu s podpisovým vzorem.

 

Zajímá vás, kolik za změnu limitů zaplatíte? Nejvíce za tento krok požaduje HVB Bank, a to celých 200 korun. Živnostenská banka si účtuje 100 Kč, eBanka a Komerční banka 50 korun a Union banka 20 korun. Ostatní banky, které vám změnu limitu umožní, ji provádějí bez poplatku.

 

Povinný limit: Dobře nebo špatně?

 

Limit pro objem transakcí uskutečněných platební kartou je v dnešní době bezesporu platným bezpečnostním prvkem. Zvláště proto, že většina tuzemských bank přebírá odpovědnost za škody způsobené zneužitím karty dosti pozdě po ohlášení karty (od půlnoci dne, kdy byla karta ukradena a dokonce i déle). Pokud pak dojde k tomu, že se někomu povede vaši kartu zneužít, bezesporu vás zasáhne méně ztráta dosahující maximálně výše limitu, než když přijdete o celý zůstatek vašeho účtu.

 

Na druhou stranu jsou pevně stanovené limity pro objem transakcí v určitém období velice svazující. Nemyslíte, že by bylo příjemnější, kdyby banka po vysvětlení všech rizik nechala na vás, jakou výši limitů chcete nastavit? Není přeci důležité klientovi za každou cenu zabezpečit kartu na úkor omezení jeho platební schopnosti. Co je opravdu důležité, to je osvěta. Banky by měly klientelu upozornit na možná rizika a na možnosti, jak se jim bránit.

 

Jakou máte zkušenost s limity na platebních kartách? Už vám někdy způsobily nepříjemnosti, nebo vám naopak posloužily? Řešili jste již změnu limitů? Jakým způsobem? Těšíme se na vaše zkušenosti a názory.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 45 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8% na 15 000 výrobků z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na 22 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost z téměř 2 000 bankomatů, které jsou označené tímto logem.


Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.