Lístky na oběd

Zaměstnavatel nám nedává lístky na oběd, neboli stravenky. V některých jiných podnicích je však zaměstnanci dostávají. Můžete mi poradit, jak to tedy s těmi lístky na oběd vlastně je? Musí nám je zaměstnavatel dávat, nebo ne? A může si odečíst náklady na stravenky z daní? P. Kostková, Ostrava

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci stravování, a to zaměstnancům pracujícím ve všech směnách.

Není však povinen stravování zaměstnanci zajišťovat ani na něj přispívat. Když se zaměstnavatel rozhodne přispívat svým zaměstnancům na stravování, nejčastěji se tak děje formou "závodního" stravování.

Tedy stravování zajišťovaného zaměstnavatelem většinou v místě výkonu práce nebo formou poskytování stravenek. To v případě, že se zaměstnanec stravuje mimo pracoviště nebo zaměstnavatel nemá možnost zřízení závodního stravování.

Podle zákona o dani z příjmů si zaměstnavatel může do daňově uznatelných nákladů započítat maximálně 55 procent z hodnoty stravenky nebo ceny hlavního jídla.

Penzijní připojištění ve víru změn.
Do starobní penze nejdříve v 60 letech. Více ZDE.

Praxe tedy většinou funguje tak, že těchto 55 procent hradí zaměstnanci jako příspěvek na stravu zaměstnavatel, zbylých 45 procent si zaměstnanec hradí sám. Zaměstnavatel mu většinou tuto částku strhává ze mzdy či platu.

Ale jak již bylo řečeno na začátku, zaměstnavatel není povinen zaměstnancům přispívat na stravu, pouze zaměstnancům stravování umožnit.