Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litr pitné vody z plastu vás přijde až 200krát dráž než z kohoutku

aktualizováno 
Tři čtvrtiny Čechů kupují balenou vodu. Bez ohledu na to, že pitná voda z vodovodu má u nás vysokou kvalitu a jeden litr přijde na šest haléřů, zatímco balená až na 12 korun. Voda v plastových obalech se přitom může snadno kontaminovat a znehodnotit, zvlášť v horkých dnech.
Pokud byste denně vypili pouhý litr kohoutkové vody, za rok za ni utratíte jen 22 korun. Stejné množství vody z plastu vyjde podle druhu balené vody na 913 až 4 380 korun. Ilustrační snímek

Pokud byste denně vypili pouhý litr kohoutkové vody, za rok za ni utratíte jen 22 korun. Stejné množství vody z plastu vyjde podle druhu balené vody na 913 až 4 380 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Alespoň litr a půl až tři litry čisté neperlivé vody by měl prý vypít každý dospělý člověk denně. Potřebná denní dávka vypité vody je ale individuální podle roční doby, zdravotního stavu a aktivity jedince. Pít čistou vodu doporučují kvůli zachování fyzického i duševního zdraví lékaři i výživoví odborníci. Řada lidí si přitom myslí, že voda koupená v plastu je ta nejlepší a vcelku levná.

Balená voda se liší cenově i kvalitou

Důležité je vědět, že vedle ceny se nabídka vod prodávaných v plastových lahvích liší mezi sebou především tím, z jakého zdroje voda pochází a zda je upravená. Zatímco u kojeneckých vod není povoleno vodu vůbec upravovat, u ostatních typů tomu tak není.

Víte, že...

"Na 1,5litrovou plastovou láhev se spotřebuje stejně energie jako na 45 minut žehlení," upozorňuje studie ministerstva životního prostředí.

"Za vyloženou absurditu považujeme prodej běžné pitné kohoutkové vody, kterou některé firmy stáčí z vodovodu a pak ji prodávají. Nejenže balení této vody není ekologické, ale její prodej je doslova ohlupováním zákazníků. Ti bohužel z etikety nezjistí, že až za stonásobnou cenu kupují stejnou vodu, která jím teče z kohoutku," poznamenává Zuzana Cabejšková, studentka Přírodovědecké fakulty UK, která se dlouhodobě specializuje na problematiku pitné vody v Česku.

Dnes si můžete koupit čistou neochucenou balenou vodu hned ve čtyřech kategoriích. Prodávají se kojenecké a minerální vody a dále pak pramenité a pitné vody. Nejlevněji vycházejí poslední dvě kategorie.

Kolik stojí litr vody v plastu

Jeden litr vody balené v plastu přijde v Česku zhruba na 2,50 až 12 korun včetně DPH.
Druhy balené vody a cenové rozpětí:

  • Kojenecká: 6,50 až 10 korun za litr
  • Minerální: 4,60 až 12 korun za litr
  • Pramenitá: 5,10 až 8 korun litr
  • Pitná voda: 2,50 až 6 korun za litr

Zdroj: obchodní řetězce

Běžně tak seženete u velkých obchodníků 1,5litrovou lahev vody i pod pětikorunu, třeba v Tesku na pražském Smíchově jen za 3,70 koruny a jeden litr tak přijde na 2,47 koruny. Přírodní pramenitá voda Bonaqua vyjde tamtéž v akci při nákupu šesti 1,5litrových lahví na necelých osm korun (jeden litr za 5,29 korun) a pětilitrový barel pramenité vody Aqua Bella na 25,90 korun (jeden litr za 5,18 korun).

Na kvalitě vody v lahvích se přitom významně podepisuje i přeprava a skladování. Voda musí být skladovaná v chladu a mimo dosah slunečních paprsků, což ne každý prodejce dodržuje. Nehlídají si to ke své škodě často ani spotřebitelé doma.

Drahá voda z fontánky se může snadno zkazit

Velkým hitem se v posledních letech staly i takzvané fontánky, tedy barely s chlazenou a horkou vodou. I v tomto případě se jedná o balenou pramenitou či přírodní minerální vodu. Pořízení a údržba přístroje ani nemusí přijít draho. Dodavatelé umožňují i levný pronájem fontánky se servisní a sanitační službou zdarma. Záleží jim totiž na tom, abyste od nich odebírali vodu pravidelně a co nejvíce.

Voda z fontány:

Za jeden litr zaplatíte 7,50 až 8,50 korun.

Pořídíte-li si takovýto stojan s barelem, můžete za něj zaplatit jednorázově od šesti do zhruba deseti tisíc. Za pronájem přístroje dáte měsíčně dvě stokoruny nebo dokonce i jen korunu, pokud se zavážete k určitému odběru barelů za měsíc. Zdroj takové pitné vody však není vůbec levný, například litr pramenité stolní vody Fontana vás vyjde na sedm korun a padesát haléřů, přírodní minerální vody pak na 8,57 korun.

Když ale fontánku postavíte na místo, kde svítí slunce nebo budete špatně skladovat barely, zvyšujete riziko, že voda bude mít pachuť, nebo ji dokonce znehodnotíte bakteriemi. Vodu můžete kontaminovat i v případě, že barel nevypijete do tří dnů po otevření.

Litr kohoutkové vody stojí okolo šesti haléřů

Nejjednodušší i nejlevnější je otočit kohoutkem. Jeden litr vody z vodovodu vás totiž přijde jen na šest až sedm haléřů. A tuzemské domácnosti mají navíc to štěstí, že v Česku koluje v potrubí jedna z nejkvalitnějších pitných vod v Evropě.

"Více než 150 vodovodů má u nás dokonce vodu na úrovni balené kojenecké vody," říká František Kožíšek ze Státního zdravotnického ústavu. "Vodárna, která vás zásobuje pitnou vodou, je také povinná vás na požádání a zdarma informovat o aktuální kvalitě dodávané vody," dodává Zuzana Cabejšková.

Kolik stojí litr kohoutkové vody

Jeden litr vody z vodovodu přijde v Česku zhruba na šest až sedm haléřů včetně DPH.
Cena 1 000 litrů vody včetně stočného a DPH:

  • v Praze 60,39 korun
  • v Brně 60,17 korun
  • v Ostravě 62,37 korun
  • v Liberci 68,35 korun

zdroj: jednotlivé vodárny

Pokud byste denně vypili pouhý litr kohoutkové vody, za rok za ni utratíte jen 22 korun. Stejné množství vody z plastu vyjde až 200krát dráž, podle druhu balené vody na 913 až 4 380 korun.

Vlastní studniční voda potřebuje pravidelně testovat

Studniční voda na vlastním pozemku je rovněž levný zdroj vody, odkázáno je na něj deset procent domácností. Majitel studny si ale musí sám pravidelně hlídat, zda je voda čistá a bez závad, což cenu vody celkově zdražuje.

Nejjednodušší rozbor na nejdůležitější položky pro čistotu vody se cenově pohybuje většinou mezi jedním až dvěma tisíci korunami. Pokud se při něm zjistí závadnost vody, je třeba ji čistit. Cena za úpravu vody a případný speciální filtr se podle typu a množství zjištěných škodlivin může vyšplhat i do tisíců korun.

Ani vyvrtání a zprovoznění nové studně není levná investice, kupříkladu 20metrová studně může včetně čerpadla přijít i na 65 tisíc korun. Majitelé studní k tomu musí do budoucna počítat i s cenou za připojení na kanalizační síť a tedy i s cenou stočného.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

I psům a kočkám lze sjednat zdravotní pojištění, ušetří až desetitisíce

Ilustrační snímek

Psi a kočky mohou chodit k lékaři „na pojišťovnu“ jako my lidé. Speciální pojistka sice nepokryje každou návštěvu...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz