Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni se spořit nevyplatilo, letošní rok by mohl být lepší

  14:41aktualizováno  14:41
Mnozí z těch, kteří nyní bilancují výnosy z úspor za uplynulý rok, příliš důvodů k radosti nemají. Kam uložit peníze letos, aby byl za příštích dvanáct měsíců výsledek lepší? Pokračující pokles na akciových trzích, posilování koruny vůči zahraničním měnám či nízké úroky na termínovaných vkladech - to vše mělo za následek, že drobný investor ve většině případů po zohlednění inflace za minulý rok reálně prodělal.

Ani letos se nevyplatí ukládat „volné“ peníze do bank. Je to sice bezpečné, ale úroky (dnes se pohybují okolo dvou a půl až čtyř procent za rok) zůstanou podle předpovědí finančních analytiků pod úrovní inflace, to znamená, že se tu peníze ve skutečnosti znehodnotí. Bankovní konta se proto vyplatí využívat zejména pro ukládání peněz, které jsou v krátké době potřeba, například na běžné účty nebo kratší, automaticky se obnovující termínované vklady.

Změna k lepšímu se naopak očekává na kapitálovém trhu. Nyní jsou ceny akcií ještě nízké, ovšem s očekávaným oživením ekonomik vyspělých států zhruba v druhé polovině roku by se měly zvyšovat a s nimi i hodnota podílových fondů, které mají tyto akcie ve svém portfoliu. Ale drobným investorům s několika desítkami či stovkami tisíc korun nakupovat přímo jednotlivé cenné papíry finanční poradci nedoporučují. Jejich ceny totiž ovlivňuje mnoho faktorů - mimo jiné celková ekonomická situace země, mezinárodní atmosféra, vývoj odvětví či události ve firmě samém - a mohou tedy být velmi proměnlivé. Kdo chce uložit peníze na delší dobu a dosáhnout vyššího výnosu, může zkusit podílový fond. Nejlépe se loni vedlo dluhopisovým fondům, v nejúspěšnějším z nich, IKS Dluhopisovém, se peníze za rok rozmnožily o 10,44 procenta (což je asi o sedm procent více než v průměru na termínovaném vkladu).

Ale podle odborníků by letos tak úspěšné být nemusely, protože s tím, jak rostou ceny akcií, snižuje se obvykle hodnota dlouhodobých dluhopisů. Vyšší výnos by proto mohly přinést některé smíšené či akciové fondy. Ovšem ty jsou velmi rizikové, proto je dobré uložit do nich jen deset až třicet procent úspor - podle toho, jak se kdo bojí riskovat. Opatrnějším investorům lze doporučit fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, jejichž výnosy by se mohly pohybovat alespoň na úrovni inflace, případně i vyšší. S výběrem správné investice by měli poradit v každé investiční společnosti či bance.

Co se týče výnosů, zůstává jedním z nejvýhodnějších způsobů uložení peněz stavební spoření. I přesto, že stavební spořitelny snížily úroků z vkladů, je stále mnohem výnosnější než termínované vklady v bankách. Díky státní podpoře se výnosnost stavebního spoření pohybuje kolem třinácti procent. Jedinou nevýhodou je to, že peníze je třeba uložit nejméně na pět let.

Vklady v cizí měně zřejmě letos nebudou tím nejšťastnějším řešením. Vzhledem k pokračující privatizaci a očekávanému přílivu zahraničních investic bude česká koruna i v tomto roce zřejmě posilovat, a proto nákup eura či dolaru, popřípadě termínované vklady v těchto měnách nelze příliš doporučit.

Pro ty, kteří mají volných prostředků více, lze doporučit i investování do nemovitostí, a to především ve větších městech či zajímavých lokalitách. Očekávaný vstup do Evropské unie by měl přispět k růstu cen, a i když člověk vlastní prostředky nemá, může si je poměrně výhodně půjčit u některé z hypotečních bank. Díky současné dvouprocentní státní podpoře a nízkým úrokovým sazbám je taková investice výhodná.

Ať už se majitel peněz rozhodne uložit své úspory kamkoliv, neměl by zapomenout, že nikdy není dobré sázet na jednu kartu. Stačí vzpomenout na krachy kampeliček. Rozhodně stojí za to rozložit riziko mezi několik dílčích investic tak, aby jejich výnos byl co možná nejvíce na sobě nezávislý. Lze se tak vyvarovat případných ztrát.

Otázka: Je lepší letos spořit, nebo utrácet?

Helena Horská, analytik České spořitelny

Vzhledem k současnému nízkému úročení bankovních vkladů bych osobně doporučila využít volné peněžní prostředky na spotřebu či na investici do podílových fondů (v případě agresivnějšího investora do akciových fondů, u konzervativnějšího investora do smíšených fondů). Očekávané oživení světové ekonomiky, které rovněž pozitivně ovlivní naši domácí ekonomiku, povede ve svém důsledku k postupnému růstu úrokových sazeb jak v zahraničí, tak doma. Tím se bude zvyšovat atraktivita spoření, zatímco úvěrové produkty podraží.

Tomáš Síkora, finanční poradce společnosti SLON

Protože se očekává hospodářský růst podobný jako v roce 2001 a budou se zvyšovat průměrné příjmy obyvatelstva, nebudou obchodníci motivováni k výraznějším slevám. Efektivně uvažující jedinec by tedy měl více spořit a méně spotřebovávat - připravuje se tak na dobu, kdy ekonomický růst a ceny budou stagnovat nebo klesat, a tudíž bude moci nakupovat výhodněji. Nízké kurzy akcií slibují do budoucna šanci na zajímavý výnos. Výhodné je i stavební spoření, ale u termínovaných či běžných účtů by mohla být inflace vyšší než výnos.

Pavel Sobíšek, analytik HVB Bank

Úrokové sazby zůstanou nízké, takže ze spoření na bankovních účtech nikdo nezbohatne. Na druhou stranu zůstane nízká i inflace, a nemá tedy smysl utrácet jen z obavy, že peníze ztratí svou hodnotu. Obecně tedy bude situace příznivá pro větší nákupy, a to i na dluh. V delším časovém horizontu poroste spíše cena lidské práce, a tím i služeb, zatímco cena spotřebního zboží by měla stagnovat.

Jak byste na výše uvedenou otázku odpověděli Vy? Kam budete investovat své prostředky v letošním roce a jak pro Vás z hlediska výnosů dopadl rok předchozí?

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Z velkého optimisty velkým pesimistou: HSBC změnila prognózu pro korunu

Z velkého optimisty velkým pesimistou: HSBC změnila prognózu pro korunu

Kurzy.cz Z hlediska příštího vývoje měn z východního křídla Evropské unie byla banka HSBC Holding jedním z největších optimistů ...

Najdete na iDNES.cz