Lze věřit potvrzením z bankomatu?

  • 14
Kontrolujete stav svého účtu podle potvrzení z bankomatů? Může vás to přijít draho. Zůstatek, který bankomat vytiskne, totiž nemusí odpovídat aktuální částce, jež vám na kontě zbývá.
Kontrolujete stav svého účtu podle potvrzení z bankomatů? Může vás to přijít draho. Zůstatek, který bankomat vytiskne, totiž nemusí odpovídat aktuální částce, jež vám na kontě zbývá. Když nakupujete "na doraz" a necháváte na účtu jen povinný minimální obnos, hrozí, že své konto přečerpáte. Za to vás banka potrestá pětadvacetiprocentním úrokem.

Utratit víc, než člověk má, přitom není tak těžké. Stačí například zapomenout na pravidelnou platbu, kterou banka strhává automaticky z účtu, nebo vybrat peníze z bankomatu a vzápětí zaplatit kartou u obchodníka, jenž používá takzvaný mechanický snímač a neověřuje si on-line u banky stav účtu. Takže se na "minusové" konto přijde zpravidla až po několika dnech. Pokud se přitom člověk řídí lístkem z bankomatu, který často ukazuje zůstatek se zpožděním, ocitne se rázem v roli dlužníka. "Kdo by si však chtěl takto 'přivydělat', tedy vybrat víc, než kolik má na kontě, s tím, že to obchodník neodhalí, má smůlu. Poté, co banka zjistí, že účet přečerpal, může obstavit peníze přicházející na účet a částku si strhnout třeba z následující výplaty i s úroky," upozorňuje Karel Tejkal z Komerční banky. "Nebo se s ním případně vypořádá jako s kterýmkoli jiným dlužníkem, tedy soudní cestou," dodává. Podle Tejkala však může nepozorný člověk, který si svůj účet nehlídá, takovým způsobem překročit účet nejvýše o několik tisíc korun. Vyšší částky si totiž prodejci obvykle prověřují. Pokud někdo záměrně nakupuje ve více prodejnách, přestože ví, že nemá za co, už to není nepozornost, ale pokus o podvod se všemi trestními důsledky.

Pro koho je lístek z bankomatu jedinou možností, jak průběžně sledovat pohyb peněz na kontě, protože nechce platit stokoruny za týdenní či denní výpisy z účtu a nemá přístup k informacím po telefonu či internetu, měl by mít na paměti, že se jednotlivé peněžní transakce objeví na účtu s různým zpožděním. Zatímco výběr z bankomatu zaznamenají on-line propojené přístroje vzápětí, nákup v supermarketu se projeví i za pět dní - pokud klient a obchodník používají různé banky. Útraty v zahraničí se mohou promítnout dokonce až po několika týdnech. Záleží na typu transakce, karetní společnosti i druhu karty. Roli hrají podle zástupce hypermarketu Globus Petra Vyhnálka také případné potíže při spojení mezi obchodníkem a bankou. "Když jeden den nakoupíte, zpravidla ten následující se platba strhne z účtu. Stane se ale například, že spadne terminálová síť, tedy dojde k chybě v komunikaci mezi obchodem a bankou, a pak je tato doba o něco delší. To je ale velmi řídký jev," připustili v obchodě Julius Meinl. Zástupci velkých obchodních řetězců se shodli, že se jejich platby zúčtují, a tedy objeví na potvrzení z bankomatu obvykle během jednoho až pěti dnů. Podle nich záleží především na rychlosti banky, druhu karty i karetní společnosti. "Roli hraje i bonita karty. U některých, svědčících o solventnosti zákazníka, dochází k odpočtu okamžitě," říká zástupce společnosti Ahold Arne Kejdana.

Ověřujete si zůstatek podle lístku z bankomatu? Měli jste někdy problémy se zúčtováním plateb?