Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lze zbohatnout na zdravotnictví, nebo dopravě?

aktualizováno 
Každý zkušenější investor moc dobře ví, že výběr podílového fondu pouze na základě druhů aktiv nestačí. Ne všechny dluhopisové fondy investují do stejných druhů dluhopisů, a také akciové fondy se liší různým zaměřením. Může jít o rozlišení geografické, podle investičního stylu, nebo sektorů. A právě o sektorech si dnes řekneme něco víc.

Za sektorové se považují ty fondy, které investují prostředky do určitého sektoru ekonomiky, například telekomunikace, doprava, technologie, zdravotnictví, apod. každý sektor je možné ještě rozdělit na další podsektory (např. zdravotnictví můžeme dále rozdělit na farmacii, či biotechnologii atd.) Právě tato úzká specializace je důvodem vyšší rizikovosti, která vychází z vyšší volatility v porovnání s globálně zaměřenými fondy.

Na jedné straně tak nabízí potenciál zajímavého zhodnocení, když se vybranému sektoru daří, na druhé straně ale existuje reálné riziko, že případný pokles bude mnohem strmější s mnohem horšími následky. Určitě si každý vzpomene na bublinu nafouknutou koncem devadesátých let kolem technologického sektoru, a nepříjemné vystřízlivění v roce 2000, ze kterého se trhy vzpamatovávaly hodně dlouho.

NENECHTE SI UJÍT
zklamání
Jaký vliv má inflace na akcie?
Velice zajímavý a nejednoznačný je vliv inflace na ceny akcií. Protože podniky prodávají své výrobky za tržní ceny, rostou tržby podniků sou-časně s růstem spotřebitelských cen.
Noviny (c) profimedia.cz/corbis
Proč zaměstnanci své šéfy nenávidí?
Ruku na srdce, kolikrát jste už někoho v práci zkritizoval, okřikl, zdeptal tak, že se musel cítit jako malé dítě? Výzkumy ukazují, že takové případy v naší zemi nejsou výjimkou - až tři čtvrtiny českých šéfů holdují tomuto stylu řízení.
Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Pozor na diverzifikaci

Z uvedeného vyplývá, že při investici do sektorových fondů je velmi důležitá diverzifikace. V žádném případě není rozumné investovat jen do jednoho vybraného sektoru, a pak čekat na vysoké zisky. Již vůbec se nedoporučují fondy orientující se na nějaký sektor jen v určitém regionu. Když už se ale přeci jenom rozhodneme pro jeden sektor, je vhodné mít takový fond v portfoliu jen jako doplněk ke globálně zaměřeným fondům tvořící růstovou složku. Navíc není moc efektivní investovat do sektoru, který je obsažen v některém z globálních fondů v portfoliu.

Vzhledem ke zmíněné vyšší volatilitě sektorů je důležité také poznamenat, že při investici do fondů orientujících se na sektory, je třeba počítat s velmi dlouhým investičním horizontem. Jen tak je možné se vyhnout neblahým důsledkům případných propadů, které v některých případech mohou trvat i několik let. Velmi dobře se v tomto případě ujme dlouhodobé pravidelné investování, při kterém se projeví pozitivní vliv průměrování nákladů, když se nakupuje větší množství podílových listů v období propadů.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Co táhne investory?

Velkou výhodou sektorových fondů je různé chování jednotlivých sektorů v různých dobách ekonomického cyklu. Jinak se chovají například sektory dopravy, technologií, nebo financí (daří se jim v dobách konjunkce) a jinak se chovají drahé kovy, nebo tabákový průmysl (těm zase vyhovuje období recese). Některé sektory navíc reagují na cykly mnohem méně a proto je úroveň rizika mnohem menší. Fondy orientující se na takové sektory jsou pak zajímavější pro investory s větší averzí k riziku.

    V různých fázích ekonomického cyklu rostou různé sektory

 

Zdroj: Fincentrum

Na opačné straně pak stojí fondy, které velmi citlivě reagují na určité okolnosti. Příkladem mohou být sektory jako jsou cestovní ruch, letecká doprava nebo pojišťovnictví, které výrazně oslabují po teroristických útocích. Cestovní ruch ohrožují také katastrofy, ať již přírodní, nebo ty způsobené člověkem.

Jaká je dostupnost u nás

Nabídka sektorových akciových fondů na našem trhu je široká, drtivou většinu však představují fondy zahraniční. Z domácích investičních společností má ve své nabídce nejvíc sektorových fondů společnost ČPI. Ta nabízí fondy Nové ekonomiky, Farmacie a biotechnologie a fond Ropného a energetického průmyslu. Kromě fondů ČPI je v nabídce už jen AKRO akciový fond nových ekonomik.

 

Riziko a výnos u některých sektorových fondů nabízených v ČR
Název fondu Volatilita p.a. Výnos p.a.
Janus Global Life Science 10,10% 6,33%
ESPA Stock Biotech 15,44% 13,64%
ČPI Fond Farmacie a biotechnologie 15,79% 10,83%
AAF Resources 16,93% 48,38%
CS EF Global Telecom 17,81% 11,11%
ČPI Fond Nové ekonomiky 20,48% 1,77%
Parvest Europe Financials 22,87% 14,80%
KBC Equity Internet 31,50% 1,09%
CI Gold Stock 33,28% 7,41%

Zdroj: Fondshop

Ze zahraničních společností, nabízejících své fondy u nás, mají nejširší nabídku společnosti KBC, ING a Credit Suisse. Vcelku lze ale řící, že každá velká společnost nabízí svým klientům několik sektorových fondů. Čím je pak portfolio širší, tím je nabídka pro zkušené investory zajímavější a nabízí jim větší možnosti a svobodu při jejich výběru.

Sektorově specializované fondy jsou všeobecně považovány za rizikovější akciové fondy. Investice do sektorových akciových fondů se doporučuje zejména investorům, kteří již mají určité zkušenosti s investováním do fondů, jsou si vědomi zvýšeného rizika a mají jasnou představu o směřování svých investic.

Investujete do sektorově zaměřených fondů? Myslíte si, že vám specializované fondy vydělají více než globální? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odv...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz