Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lze zbohatnout na zdravotnictví, nebo dopravě?

aktualizováno 
Každý zkušenější investor moc dobře ví, že výběr podílového fondu pouze na základě druhů aktiv nestačí. Ne všechny dluhopisové fondy investují do stejných druhů dluhopisů, a také akciové fondy se liší různým zaměřením. Může jít o rozlišení geografické, podle investičního stylu, nebo sektorů. A právě o sektorech si dnes řekneme něco víc.

Za sektorové se považují ty fondy, které investují prostředky do určitého sektoru ekonomiky, například telekomunikace, doprava, technologie, zdravotnictví, apod. každý sektor je možné ještě rozdělit na další podsektory (např. zdravotnictví můžeme dále rozdělit na farmacii, či biotechnologii atd.) Právě tato úzká specializace je důvodem vyšší rizikovosti, která vychází z vyšší volatility v porovnání s globálně zaměřenými fondy.

Na jedné straně tak nabízí potenciál zajímavého zhodnocení, když se vybranému sektoru daří, na druhé straně ale existuje reálné riziko, že případný pokles bude mnohem strmější s mnohem horšími následky. Určitě si každý vzpomene na bublinu nafouknutou koncem devadesátých let kolem technologického sektoru, a nepříjemné vystřízlivění v roce 2000, ze kterého se trhy vzpamatovávaly hodně dlouho.

NENECHTE SI UJÍT
zklamání
Jaký vliv má inflace na akcie?
Velice zajímavý a nejednoznačný je vliv inflace na ceny akcií. Protože podniky prodávají své výrobky za tržní ceny, rostou tržby podniků sou-časně s růstem spotřebitelských cen.
Noviny (c) profimedia.cz/corbis
Proč zaměstnanci své šéfy nenávidí?
Ruku na srdce, kolikrát jste už někoho v práci zkritizoval, okřikl, zdeptal tak, že se musel cítit jako malé dítě? Výzkumy ukazují, že takové případy v naší zemi nejsou výjimkou - až tři čtvrtiny českých šéfů holdují tomuto stylu řízení.
Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Pozor na diverzifikaci

Z uvedeného vyplývá, že při investici do sektorových fondů je velmi důležitá diverzifikace. V žádném případě není rozumné investovat jen do jednoho vybraného sektoru, a pak čekat na vysoké zisky. Již vůbec se nedoporučují fondy orientující se na nějaký sektor jen v určitém regionu. Když už se ale přeci jenom rozhodneme pro jeden sektor, je vhodné mít takový fond v portfoliu jen jako doplněk ke globálně zaměřeným fondům tvořící růstovou složku. Navíc není moc efektivní investovat do sektoru, který je obsažen v některém z globálních fondů v portfoliu.

Vzhledem ke zmíněné vyšší volatilitě sektorů je důležité také poznamenat, že při investici do fondů orientujících se na sektory, je třeba počítat s velmi dlouhým investičním horizontem. Jen tak je možné se vyhnout neblahým důsledkům případných propadů, které v některých případech mohou trvat i několik let. Velmi dobře se v tomto případě ujme dlouhodobé pravidelné investování, při kterém se projeví pozitivní vliv průměrování nákladů, když se nakupuje větší množství podílových listů v období propadů.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Co táhne investory?

Velkou výhodou sektorových fondů je různé chování jednotlivých sektorů v různých dobách ekonomického cyklu. Jinak se chovají například sektory dopravy, technologií, nebo financí (daří se jim v dobách konjunkce) a jinak se chovají drahé kovy, nebo tabákový průmysl (těm zase vyhovuje období recese). Některé sektory navíc reagují na cykly mnohem méně a proto je úroveň rizika mnohem menší. Fondy orientující se na takové sektory jsou pak zajímavější pro investory s větší averzí k riziku.

    V různých fázích ekonomického cyklu rostou různé sektory

 

Zdroj: Fincentrum

Na opačné straně pak stojí fondy, které velmi citlivě reagují na určité okolnosti. Příkladem mohou být sektory jako jsou cestovní ruch, letecká doprava nebo pojišťovnictví, které výrazně oslabují po teroristických útocích. Cestovní ruch ohrožují také katastrofy, ať již přírodní, nebo ty způsobené člověkem.

Jaká je dostupnost u nás

Nabídka sektorových akciových fondů na našem trhu je široká, drtivou většinu však představují fondy zahraniční. Z domácích investičních společností má ve své nabídce nejvíc sektorových fondů společnost ČPI. Ta nabízí fondy Nové ekonomiky, Farmacie a biotechnologie a fond Ropného a energetického průmyslu. Kromě fondů ČPI je v nabídce už jen AKRO akciový fond nových ekonomik.

 

Riziko a výnos u některých sektorových fondů nabízených v ČR
Název fondu Volatilita p.a. Výnos p.a.
Janus Global Life Science 10,10% 6,33%
ESPA Stock Biotech 15,44% 13,64%
ČPI Fond Farmacie a biotechnologie 15,79% 10,83%
AAF Resources 16,93% 48,38%
CS EF Global Telecom 17,81% 11,11%
ČPI Fond Nové ekonomiky 20,48% 1,77%
Parvest Europe Financials 22,87% 14,80%
KBC Equity Internet 31,50% 1,09%
CI Gold Stock 33,28% 7,41%

Zdroj: Fondshop

Ze zahraničních společností, nabízejících své fondy u nás, mají nejširší nabídku společnosti KBC, ING a Credit Suisse. Vcelku lze ale řící, že každá velká společnost nabízí svým klientům několik sektorových fondů. Čím je pak portfolio širší, tím je nabídka pro zkušené investory zajímavější a nabízí jim větší možnosti a svobodu při jejich výběru.

Sektorově specializované fondy jsou všeobecně považovány za rizikovější akciové fondy. Investice do sektorových akciových fondů se doporučuje zejména investorům, kteří již mají určité zkušenosti s investováním do fondů, jsou si vědomi zvýšeného rizika a mají jasnou představu o směřování svých investic.

Investujete do sektorově zaměřených fondů? Myslíte si, že vám specializované fondy vydělají více než globální? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO MOBILNÍ A WEBOVÉ APLIKACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz