Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek akcionářů je ohrožen

  9:19aktualizováno  9:19
Statisícům akcionářů se opět vzdaluje šance, že si brzy užijí miliard korun, které jim váznou v investičních fondech. Drobný akcionář Jan Vokrouhlecký totiž uspěl při odvolání u Nejvyššího soudu České republiky s jednou ze svých mnoha žalob, jimiž blokuje přeměnu investičních fondů na otevřené podílové.

Odborníci soudí, že verdikt Nejvyššího soudu o neplatnosti valné hromady Rentiérského IF začnou brát jako precedentní i soudy nižší instance, u nichž v poslední době Vokrouhlecký většinou prohrával.

Lékařův právník Václav Sládek uvedl, že Vokrouhlecký vede soudní spor se zhruba dvacítkou fondů. Některé z nich, jako fondy Spořitelní investiční či Restituční IF, jsou přitom již přeměněny na podílové.

Celkový majetek v žalovaných fondech tak představuje desítky miliard korun. Spor lékaře s finančními giganty, v němž série soudních verdiktů stíhají odvolání té či druhé strany, která momentálně tahá za kratší konec, je mimořádně složitý.

Investiční fondy mají zákonem nařízeno přeměnit se do konce letošního roku na podílové, nebo se zlikvidovat. Norma však neřeší, kdo bude platit známé či potenciální dluhy, které nebudou ke dni přeměny zaplaceny.

Fondy napadené Janem Vokrouhleckým
(majetek ke dni valné hromady v mil. Kč)

Profit fond    (33,2)
Kvanot IF    (1005,0)
Zemědělský IF Vysočina    (23,1)
IF Newton    (57,2)
IF Energetiky    (158,7)
Živnobanka 1. IF    (2924,0)
Manhattan IF    (122,0)
Rentiérský IF   (2227,0)
IF Obchodu   (760,0)
Křišťálový IF   (1050,0)
IF Bohatství   (2160)

Právě na tom stavějí Vokrouhleckého právníci své argumenty. Tvrdí, že úhrada dluhů může padnout na kteréhokoliv z podílníků nového fondu a žalobami se snaží přimět zákonodárce ke změně legislativy a zmíněné riziko tak odvrátit.

V obavě z vlekoucích se sporů již Komise pro cenné papíry připravila změnu zákona, jíž by se lhůta pro nutnou přeměnu prodloužila až na konec roku 2003.

"Zákon je skutečně špatně napsaný, ale nemyslím si, že by akcionáři měli doplácet na to, že někdo něco v zákoně opomenul. Otevření fondů je pro investory nejlepší řešení. Jestli to nebude možné, mohou být obviňováni zákonodárci, ale já vidím pana Vokrouhleckého jako toho, kdo škodí. Nucená likvidace by byla nejhorší varianta," uvedl šéf investiční společnosti ŽB-Trust Jiří Brabec.

Postoj investičních společností hájí i Komise pro cenné papíry. Chování Vokrouhleckého dokonce označila za "šikanózní", protože do řady fondů vstoupil až po rozhodnutí valné hromady o otevření, jen aby je soudně napadl.

Faktem je, že Vokrouhlecký nemá na všechny fondy stejný metr, což v některých lidech posiluje domněnku, že je při výplatě "výpalného" ochoten žaloby stáhnout. Vokrouhlecký se například dohodl o stažení žaloby s IF Jablonecká bižuterie či IF Prosperita.

Zástupci fondů však uvedli, že ke stažení žaloby vedl slib, že správcovské společnosti vezmou na sebe případné závazky, jež by na fond z titulu přeměny dopadly. Právník Václav Sládek tvrdí, že závazek správcovských společností o převzetí závazků je cestou i pro jiné fondy, jak ukončit soudní spory.

Investiční společnosti však tento způsob odmítají jako nesystémový. Tvrdí, že riziko, že by na podílníky fondů dopadly nějaké závazky, je vzhledem k podmínkám, které fond musí před otevřením splnit, spíše jen teoretické.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz