Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek ve fondech díky výkonnosti roste

aktualizováno 
Majetek v domácích podílových fondech i přes záporné čisté prodeje v říjnu vzrostl, a to díky dobrému zhodnocení. Tomu určitě v poslední době pomáhá i dlouhodobý růst na akciových trzích, zejména v ČR. Výjimkou nebyl ani uplynulý týden. Světovým a evropským trhům se sice také dařilo, ale páteční korekce je poslala do červených čísel.

Takřka celý minulý týden se na trzích v USA nesl ve znamení růstu. Trhům pomáhala klesající cena ropy, která v průběhu týdne klesla až k hranici 46 dolarů za barel. Pozitivně byla přijata také fúze maloobchodních řetězců Kmart a Sears, jakož i výsledky společnosti Hewlett Packard.

V pátek se však nálada na trhu změnila a následoval pokles cen. Velký vliv na vývoj měla opět ropa, jelikož po oznámení přerušení dodávek z Iráku její cena opět stoupala. Většinou negativní analytická hodnocení a prohlášení šéfa americké centrální banky o budoucím vývoji kurzu dolaru pak podpořily prodejní aktivity a trhy po dobře nastartovaném začátku nakonec končily týden v mínusu (DJIA -0,74 %, Nasdaq -0,57 % S&P 500 -1,1 %).

Co zastaví růst českých akcií?

Český kapitálový trh si žije svým životem a vypadá to, že růst na pražské burze nedokáže nic zastavit. Překonávání dlouhodobých rekordů (PX 50 1001,2 body) již asi nikoho nepřekvapí, otázkou ale zůstává, dokdy ještě bude pokračovat. Začátek uplynulého týdne se nesl spíše ve znamení nižší aktivity a vypadalo to, že obchodníci se už nemohli dočkat volného dne.

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Po svátku se však s nákupními, zejména zahraničními  objednávkami roztrhl pytel, díky čemuž posilovaly všechny tituly (nejvíce posílily akcie společností ČEZ a Zentiva). Oba hlavní indexy pražské burzy tak zakončily týden výrazným růstem (PX 50 +4,92 %, PX-D +5,23 %). Pozadu nezůstal ani mimoburzovní RM-Systém, který také překonával svá historická maxima (1393,1 bod) a index PX 30 tak za týden posílil o 3,6 %.

Domácí fondy si udržují dobrou výkonnost

I přes skutečnost, že čisté prodeje domácích podílových fondů členů Unie investičních společností (UNIS) za měsíc říjen byly záporné, a to ve výši -300 mil. Kč, majetek ve fondech vzrostl ze 106,1 mld. Kč na 106,3 mld. Kč. Tento nárůst majetku byl způsoben pozitivním zhodnocením fondů za minulý měsíc. Ne všechny fondy ale vykazují záporné čisté prodeje. Příliv peněz od klientů zaznamenaly zejména fondy peněžního trhu (+905 mil. Kč) a akciové fondy (+76 mil. Kč). Největší prodeje si naopak připsaly fondy smíšené (-877 mil. Kč) a dluhopisové (-416 mil. Kč). Nedařilo se ani fondům fondů (-10 mil. Kč).

Podobně vypadají také statistiky čistých prodejů za uplynulý týden. Nejvíce peněz

Bude výhodnější prodat Český Telecom přes burzu, nebo přímo? Čtěte ZDE

přibylo do fondů peněžního trhu (+131,4 mil. Kč), kde se nejvíce činil fond ISČS Sporoinvest (+130,5 mil. Kč). Kladné čisté prodeje si připsaly také fondy akciové (+34,2 mil. Kč), tam se dařilo opět fondu ISČS, konkrétně Sporotrend (+36,1 mil. Kč). Naopak se peníze ztrácely z fondů dluhopisových (-147,8 mil. Kč) a z fondů smíšených (-4,0 mil. Kč). Celkově si ale domácí fondy za minulý týden připsaly kladné čisté prodeje ve výši 156,7 mil. Kč.

Mnohem lépe jsou na tom domácí fondy ve statistikách týdenní výkonnosti. Jenom šest fondů skončilo uplynulý týden se zápornou výkonností. Nejhůře na tom byl fond ČPI farmacie a biotechnologie (-0,21 %),  naopak čtyři fondy zaznamenaly výkonnost nad jedno procento. Nejvíce se dařilo fondu ČPI nové ekonomiky (+1,60 %). Tyto výsledky nejsou tak dobré jako minulý týden, avšak jde o důsledek horších výsledků na zahraničních kapitálových trzích.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI nové ekonomiky 1,60% ČPI farm. a biotech. -0,21%
ČSOB akciový mix 1,28% ISČS-SPOROTREND 0,00%
Živnobanka-akciový 0,91% IKS Světových indexů 0,08%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhop. 0,47% IKS Plus bondový -0,20%
IKS Dluhopisový 0,38% ISČS-TRENDBOND -0,01%
ISČS-SPOROBOND 0,37% Živnobanka-Nadační 0,07%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 0,99%    
IKS Fond fondů 0,52%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,12% Živnobanka-Sporokonto 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,06% ČSOB výnosový 0,04%
ČPI Peněžní 0,05%    
Smíšené ČSOB bohatství 1,06% Živnobanka-Dynamický -0,06%
ČSOB Křišťálový 1,01% ISČS-Řízených výnosů -0,02%
J&T Opportunity CZK 0,94% AKRO pravidel. dividend -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 130,5 ČSOB Kvanto korunový -114,9
ISČS-SPOROTREND 36,1 ČSOB bohatství -12,0
IKS Balancovanýý 9,6 IKS Dluhopisový -11,9

Zdroj: UNIS

Ve statistikách čistých prodejů se minulý týden dařilo i fondům společností KBC/ČSOB a ING. Podílové fondy společnosti KBC si za minulý týden připsaly čisté prodeje ve výši 213,5 mil. Kč. Nejvíce se o to zasloužil zajištěný fond ČSOB Světový strom 2 s čistými prodeji ve výši 70,7 mil. Kč. Společnost sice předčasně ukončila jeho prodej v pátek 19. listopadu, tento týden ale chystá zahájení prodeje dvou nových zajištěných fondů, o kterých vás budeme detailněji informovat.

Mezi fondy společnosti ING se nejvíce dařilo fondu ING Český fond peněžního trhu - CAP (+13,0 mil. Kč), těsně následovanému fondem ING Český akciový fond - CAP (+10,9 mil. Kč). Celkově tak fondy společnosti ING zaznamenaly čisté prodeje ve výši 12,9 mil. Kč.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz