Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majetek ve fondech díky výkonnosti roste

aktualizováno 
Majetek v domácích podílových fondech i přes záporné čisté prodeje v říjnu vzrostl, a to díky dobrému zhodnocení. Tomu určitě v poslední době pomáhá i dlouhodobý růst na akciových trzích, zejména v ČR. Výjimkou nebyl ani uplynulý týden. Světovým a evropským trhům se sice také dařilo, ale páteční korekce je poslala do červených čísel.

Takřka celý minulý týden se na trzích v USA nesl ve znamení růstu. Trhům pomáhala klesající cena ropy, která v průběhu týdne klesla až k hranici 46 dolarů za barel. Pozitivně byla přijata také fúze maloobchodních řetězců Kmart a Sears, jakož i výsledky společnosti Hewlett Packard.

V pátek se však nálada na trhu změnila a následoval pokles cen. Velký vliv na vývoj měla opět ropa, jelikož po oznámení přerušení dodávek z Iráku její cena opět stoupala. Většinou negativní analytická hodnocení a prohlášení šéfa americké centrální banky o budoucím vývoji kurzu dolaru pak podpořily prodejní aktivity a trhy po dobře nastartovaném začátku nakonec končily týden v mínusu (DJIA -0,74 %, Nasdaq -0,57 % S&P 500 -1,1 %).

Co zastaví růst českých akcií?

Český kapitálový trh si žije svým životem a vypadá to, že růst na pražské burze nedokáže nic zastavit. Překonávání dlouhodobých rekordů (PX 50 1001,2 body) již asi nikoho nepřekvapí, otázkou ale zůstává, dokdy ještě bude pokračovat. Začátek uplynulého týdne se nesl spíše ve znamení nižší aktivity a vypadalo to, že obchodníci se už nemohli dočkat volného dne.

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

Po svátku se však s nákupními, zejména zahraničními  objednávkami roztrhl pytel, díky čemuž posilovaly všechny tituly (nejvíce posílily akcie společností ČEZ a Zentiva). Oba hlavní indexy pražské burzy tak zakončily týden výrazným růstem (PX 50 +4,92 %, PX-D +5,23 %). Pozadu nezůstal ani mimoburzovní RM-Systém, který také překonával svá historická maxima (1393,1 bod) a index PX 30 tak za týden posílil o 3,6 %.

Domácí fondy si udržují dobrou výkonnost

I přes skutečnost, že čisté prodeje domácích podílových fondů členů Unie investičních společností (UNIS) za měsíc říjen byly záporné, a to ve výši -300 mil. Kč, majetek ve fondech vzrostl ze 106,1 mld. Kč na 106,3 mld. Kč. Tento nárůst majetku byl způsoben pozitivním zhodnocením fondů za minulý měsíc. Ne všechny fondy ale vykazují záporné čisté prodeje. Příliv peněz od klientů zaznamenaly zejména fondy peněžního trhu (+905 mil. Kč) a akciové fondy (+76 mil. Kč). Největší prodeje si naopak připsaly fondy smíšené (-877 mil. Kč) a dluhopisové (-416 mil. Kč). Nedařilo se ani fondům fondů (-10 mil. Kč).

Podobně vypadají také statistiky čistých prodejů za uplynulý týden. Nejvíce peněz

Bude výhodnější prodat Český Telecom přes burzu, nebo přímo? Čtěte ZDE

přibylo do fondů peněžního trhu (+131,4 mil. Kč), kde se nejvíce činil fond ISČS Sporoinvest (+130,5 mil. Kč). Kladné čisté prodeje si připsaly také fondy akciové (+34,2 mil. Kč), tam se dařilo opět fondu ISČS, konkrétně Sporotrend (+36,1 mil. Kč). Naopak se peníze ztrácely z fondů dluhopisových (-147,8 mil. Kč) a z fondů smíšených (-4,0 mil. Kč). Celkově si ale domácí fondy za minulý týden připsaly kladné čisté prodeje ve výši 156,7 mil. Kč.

Mnohem lépe jsou na tom domácí fondy ve statistikách týdenní výkonnosti. Jenom šest fondů skončilo uplynulý týden se zápornou výkonností. Nejhůře na tom byl fond ČPI farmacie a biotechnologie (-0,21 %),  naopak čtyři fondy zaznamenaly výkonnost nad jedno procento. Nejvíce se dařilo fondu ČPI nové ekonomiky (+1,60 %). Tyto výsledky nejsou tak dobré jako minulý týden, avšak jde o důsledek horších výsledků na zahraničních kapitálových trzích.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI nové ekonomiky 1,60% ČPI farm. a biotech. -0,21%
ČSOB akciový mix 1,28% ISČS-SPOROTREND 0,00%
Živnobanka-akciový 0,91% IKS Světových indexů 0,08%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhop. 0,47% IKS Plus bondový -0,20%
IKS Dluhopisový 0,38% ISČS-TRENDBOND -0,01%
ISČS-SPOROBOND 0,37% Živnobanka-Nadační 0,07%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 0,99%    
IKS Fond fondů 0,52%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,12% Živnobanka-Sporokonto 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,06% ČSOB výnosový 0,04%
ČPI Peněžní 0,05%    
Smíšené ČSOB bohatství 1,06% Živnobanka-Dynamický -0,06%
ČSOB Křišťálový 1,01% ISČS-Řízených výnosů -0,02%
J&T Opportunity CZK 0,94% AKRO pravidel. dividend -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 130,5 ČSOB Kvanto korunový -114,9
ISČS-SPOROTREND 36,1 ČSOB bohatství -12,0
IKS Balancovanýý 9,6 IKS Dluhopisový -11,9

Zdroj: UNIS

Ve statistikách čistých prodejů se minulý týden dařilo i fondům společností KBC/ČSOB a ING. Podílové fondy společnosti KBC si za minulý týden připsaly čisté prodeje ve výši 213,5 mil. Kč. Nejvíce se o to zasloužil zajištěný fond ČSOB Světový strom 2 s čistými prodeji ve výši 70,7 mil. Kč. Společnost sice předčasně ukončila jeho prodej v pátek 19. listopadu, tento týden ale chystá zahájení prodeje dvou nových zajištěných fondů, o kterých vás budeme detailněji informovat.

Mezi fondy společnosti ING se nejvíce dařilo fondu ING Český fond peněžního trhu - CAP (+13,0 mil. Kč), těsně následovanému fondem ING Český akciový fond - CAP (+10,9 mil. Kč). Celkově tak fondy společnosti ING zaznamenaly čisté prodeje ve výši 12,9 mil. Kč.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz