Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel versus manažer: jasné nastavení pravidel je nezbytné

aktualizováno 
Jistě žádný vlastník společnost nezakládal proto, aby v ní do konce života řešil provozní záležitosti, vedl účetnictví nebo najímal nové zaměstnance. Proto po čase života firmy přijde situace, kdy se majitel rozhodne přenechat vedení svým manažerům s tím, že on zůstává jako nejvyšší šéf. Ale jak najít vhodné manažery?
Být majitelem a zároveň manažerem firmy nemusí být jednoduché.

Být majitelem a zároveň manažerem firmy nemusí být jednoduché. | foto: Profimedia.cz

Funguje to?
Kombinace majitele firmy a zároveň manažera má své pozitivní stránky, ale i řadu negativních aspektů. Mezi pozitivní aspekty patří fakt, že majitel v roli manažera má silný tah na úspěch a ziskovost firmy, dokáže pro společnost dýchat a obětovat jí i svůj volný čas.

Na druhou stranu řada majitelů se v této funkci cítí nenapadnutelná (a pravda je, že je odvolat nikdo nemůže) a pokud nejsou přirozeně dobrými lídry nebo průběžně neabsolvují školení či semináře zaměřené na zlepšení šéfovské role, mohou jejich týmy a podřízení trpět pod jejich "krutovládou“. Naopak zaměstnanec firmy - nový manažer může mít jasnější pohled na vztahy ve firmě, netrpí vlastnickými manýry a dokáže v některých napjatých situacích rozhodovat racionálněji.     

Důvěra versus kompetence
V rámci vztahu majitel versus manažer se často hovoří o důvěře. Samozřejmě je to jeden z prvků, proč si vlastník vybral právě dotyčného. Musí mu intuitivně věřit, že ho neokrade či jinak nezklame.

V nastavení vzájemné úspěšné spolupráce je však relevantnější a přesnější hovořit o kompetenci a zodpovědnosti nového šéfa. Není horšího řešení, než si dosadit nového šéfa do firmy a nevyjasnit mu, co se od něj přesně očekává (zvýšení obratu, restrukturalizaci firmy, stabilitu jednotlivých týmů), nenastavit mu pravidla vzájemné komunikace (například report majiteli jednou či dvakrát do měsíce), nestanovit mu jasné kompetence (co může a nemůže měnit, na co může čerpat finance či jak prezentovat brand společnosti).

Kde hledat schopné manažery?
U malých firem je také častý jev, že si dosazují manažery tzv. z venku. Jste si opravdu jistí, že ve svých odděleních nenajdete ambiciózního a spolehlivého člověka, kterému byste tuto roli mohli svěřit? Výhodou je jeho znalost společnosti, prostředí, kolegů, výroby. Majitel ovšem nemůže dotyčného hodit rovnou do "vody“, ale musí se mu zejména v první fázi předání funkce dostatečně věnovat a usměrnit jej. Zároveň by jmenování tohoto experta nemělo narušit rovnováhu ve firmě. Lidé mu musí věřit a cítit, že novou roli manažersky zvládne.

U větších firem naopak není neobvyklé, že se vedoucí manažer hledá vně společnosti. S výběrem toho nejvhodnějšího kandidáta vám může pomoci personální či headhunterská společnost, která zná možnosti na trhu a pokud si uvědomuje vaše potřeby a cíle, dokáže vám představit vhodné uchazeče.  

Pozor na sympatie
Osobní sympatie nastartují jednodušší komunikaci na počátku, majitel ovšem musí dávat pozor, aby mu osobní sympatie k dotyčnému neztížila situaci ve firmě. Budete ke známému, kterého máte rádi, stejně nároční a spravedliví, jako k člověku, kterého neznáte?

Vlastníci se někdy bojí, že profesionalizované vedení má méně zájmu na výsledcích společnosti. Tomu lze zabránit jasně stanovenými pravidly. Pokud je manažer platově závislý na výsledcích, jistě mu bude značně záležet na ziskovosti firmy.

Manažery lze vhodně motivovat nejenom financemi. Samozřejmostí je manažerský plat, který by měl být závislý na několika parametrech - například na zisku, obratu, nových zakázkách. Lídra ovšem musíte motivovat i dalšími aspekty jako je možnost se stát partnerem firmy, nabídkou manažerského školení či firemního vozu i pro soukromé využití.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Grafton Recruitment Praha
KEY ACCOUNT MANAGER|80 000 Kč|

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz