Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé českých akcií inkasují rekordní zisky

  0:01aktualizováno  0:01
To, že se na pražské burze dají najít zlatá vejce, zjistili investoři už před časem, ale akcie českých podniků a bank trhají rekordy už třetí rok za sebou a přinášejí stále větší zisky. Na pražské burze se letos zhodnocují cenné papíry ještě rychleji než před rokem.

Přitom loňský rok přinesl investorům do českých akcií historicky největší žně.

Za poslední rok nejvíc vydělala investice do akcií Českých radiokomunikací. Sto tisíc korun proměněných loni v dubnu na cenné papíry firmy, které patří zčásti i mobilní operátor T-Mobile, mají dnes hodnotu přes 250 tisíc.

Od začátku letošního roku však burze vévodí banky. "Měly vynikající výsledky a na rozdíl od těch v západní Evropě mají kam růst, mohou zavádět nové služby. Investoři vědí, že mají potenciál, a kupují je," říká makléř Atlantiku Jan Langmajer.

Prozíravé bylo vsadit také na nejmladší a jediný zahraniční titul pražské burzy, který se dá v Praze obchodovat, Erste Bank. Rakouská banka, které tu patří Česká spořitelna, přivedla své akcie na český trh před rokem a půl a od té doby se jejich cena více než zdvojnásobila.

Investice správně rozložená do nejobchodovanějších českých akcií, které vyjadřuje index PX 50, se jen za první tři a půl měsíce roku 2004 zhodnotila o téměř 26 procent.

Víc už lze ve světě vydělat jen na poněkud exotičtějších trzích. V Číně vyrostl akciový trh za stejnou dobu o 75 procent a v Rusku o 28 procent. Naopak loni atraktivní indické akcie letos spíš stagnují.

Hodně vydělávají i další středoevropské akcie. Investory přitahuje skutečnost, že se za dva týdny země ze srdce Evropy přičlení k Evropské unii, a jejich firmy už získávají evropský lesk.

"Efekt vstupu do EU akcie popohání nahoru, investoři už přestávají vnímat nás a sousedy jako rozvíjející se trhy. Řada opatrnějších fondů tak tento region objevuje," vysvětluje Jan Hájek z investiční firmy Patria Finance. Podle něho však euforie na pražské burze nemůže trvat dlouho.

"Když se dívám dva tři roky dozadu, burza byla podhodnocena, teď už bych doporučení k nákupu moc nedával. Snad Unipetrol, ten není drahý," říká. Jiní analytici vidí potenciál pro další růst u akcií elektrárenského ČEZ, přestože za posledních dvanáct měsíců vyskočily o 70 procent.

Těsně před branami unie však zástupy kupců, kteří mají políčeno na české akcie, řídnou. Právě tento týden zažila pražská burza největší výprodeje. Investoři vybírají své tučné zisky.

Porovnatelně příjemné výdělky nesou maďarské akcie, v průměru letos vystoupaly už o dvacet procent, ale dají se najít i na evropské poměry opravdové hvězdy. "Akcie banky OTP šly jen za poslední měsíc o 50 procent nahoru," upozorňuje Langmajer.

Radost z českých akcií dlouho zahraničním investorům přiživovala také česká koruna. Kupují papíry za americké dolary, a protože koruna vůči dolaru posilovala, za zisky si pak mohli kupovat lacinější dolar. Pokud drželi české akcie ve struktuře PX 50 celý loňský rok, vydělali 65 procent.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Můj partner utrácí dvakrát víc než já. Češi si s penězi nevěří

Kurzy.cz Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a ne...

Najdete na iDNES.cz