Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé českých akcií inkasují rekordní zisky

  0:01aktualizováno  0:01
To, že se na pražské burze dají najít zlatá vejce, zjistili investoři už před časem, ale akcie českých podniků a bank trhají rekordy už třetí rok za sebou a přinášejí stále větší zisky. Na pražské burze se letos zhodnocují cenné papíry ještě rychleji než před rokem.

Přitom loňský rok přinesl investorům do českých akcií historicky největší žně.

Za poslední rok nejvíc vydělala investice do akcií Českých radiokomunikací. Sto tisíc korun proměněných loni v dubnu na cenné papíry firmy, které patří zčásti i mobilní operátor T-Mobile, mají dnes hodnotu přes 250 tisíc.

Od začátku letošního roku však burze vévodí banky. "Měly vynikající výsledky a na rozdíl od těch v západní Evropě mají kam růst, mohou zavádět nové služby. Investoři vědí, že mají potenciál, a kupují je," říká makléř Atlantiku Jan Langmajer.

Prozíravé bylo vsadit také na nejmladší a jediný zahraniční titul pražské burzy, který se dá v Praze obchodovat, Erste Bank. Rakouská banka, které tu patří Česká spořitelna, přivedla své akcie na český trh před rokem a půl a od té doby se jejich cena více než zdvojnásobila.

Investice správně rozložená do nejobchodovanějších českých akcií, které vyjadřuje index PX 50, se jen za první tři a půl měsíce roku 2004 zhodnotila o téměř 26 procent.

Víc už lze ve světě vydělat jen na poněkud exotičtějších trzích. V Číně vyrostl akciový trh za stejnou dobu o 75 procent a v Rusku o 28 procent. Naopak loni atraktivní indické akcie letos spíš stagnují.

Hodně vydělávají i další středoevropské akcie. Investory přitahuje skutečnost, že se za dva týdny země ze srdce Evropy přičlení k Evropské unii, a jejich firmy už získávají evropský lesk.

"Efekt vstupu do EU akcie popohání nahoru, investoři už přestávají vnímat nás a sousedy jako rozvíjející se trhy. Řada opatrnějších fondů tak tento region objevuje," vysvětluje Jan Hájek z investiční firmy Patria Finance. Podle něho však euforie na pražské burze nemůže trvat dlouho.

"Když se dívám dva tři roky dozadu, burza byla podhodnocena, teď už bych doporučení k nákupu moc nedával. Snad Unipetrol, ten není drahý," říká. Jiní analytici vidí potenciál pro další růst u akcií elektrárenského ČEZ, přestože za posledních dvanáct měsíců vyskočily o 70 procent.

Těsně před branami unie však zástupy kupců, kteří mají políčeno na české akcie, řídnou. Právě tento týden zažila pražská burza největší výprodeje. Investoři vybírají své tučné zisky.

Porovnatelně příjemné výdělky nesou maďarské akcie, v průměru letos vystoupaly už o dvacet procent, ale dají se najít i na evropské poměry opravdové hvězdy. "Akcie banky OTP šly jen za poslední měsíc o 50 procent nahoru," upozorňuje Langmajer.

Radost z českých akcií dlouho zahraničním investorům přiživovala také česká koruna. Kupují papíry za americké dolary, a protože koruna vůči dolaru posilovala, za zisky si pak mohli kupovat lacinější dolar. Pokud drželi české akcie ve struktuře PX 50 celý loňský rok, vydělali 65 procent.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz