Malé banky jsou často levnější než velké

aktualizováno 
Nechce se vám platit za správu vašich financí zbytečně mnoho peněz? Připadají vám bankovní poplatky přehnaně vysoké? Řešením může být malá banka, která se dokáže levněji postarat o vaše peníze. Kterou zvolit?

 

Mnozí z nás dají přednost velké bance v obavě, že by jejich peníze mohly skončit v rukou podvodníků. Přesto na našem trhu působí kromě gigantů jako Česká spořitelna, Československá obchodní banka nebo Komerční banka i řada finančních ústavů, které sice disponují omezeným počtem poboček, ale jejich služby jsou cenově příznivější a nemusíte se přitom bát o bezpečnost svých úspor. „Myslím si, že problémy v bankovním sektoru již nehrozí, především díky konsolidaci a regulaci ze strany České národní banky,“ říká Vladimír Tomšík, hlavní ekonom Newton Holding. „Pro drobného střadatele by už dnes z hlediska bezpečnosti neměl být rozdíl mezi malou a velkou bankou.“

 

Neplaťte za běžný účet příliš mnoho

 

Při porovnání podmínek běžných účtů vycházejí cenově výhodněji služby menších bank. Například IQ konto od Interbanky nabízí bezplatné vedení účtu i zasílání měsíčních výpisů. Součástí tohoto produktu je spořicí účet. Prostředky na běžném účtu však nejsou vůbec úročeny a na spořicím kontě se úrok pohybuje od jednoho do dvou procent. Oproti tomu jen za vedení sporožira a pravidelné měsíční výpisy zaplatí klient České spořitelny 376,80 koruny za rok, pokud nemá sjednanou službu přímého bankovnictví, a úrok je čtvrt procenta.

 

Finančně zajímavá může být i nabídka Plzeňské banky: vedení Komplexního konta - běžný a vkladový účet - stojí 20 korun, měsíční výpis z obou účtů je zdarma. Levnější však v řadě případů nejsou jen paušální poplatky, ale i bankovní operace. Například ve zmíněné Plzeňské bance je došlá mezibankovní platba zdarma, naopak v Československé obchodní bance za debetní položku z jiné banky zaplatíte osm korun.

Platba za zrušení účtu

Česká spořitelna

300 korun

Komerční banka

250 korun

ČSOB

200 korun

GE Capital Bank

200 korun

HVB Bank

400 korun

Raiffeisenbank

300 korun

eBanka

200 korun

Živnostenská banka

100 korun

Pramen: banky

 

Každá z oslovených bank vydává k účtu i platební kartu. Jako základní je většinou nabízena elektronická platební karta Visa Electron nebo Maestro Cirrus. Poplatek za její vedení obvykle nepřekročí dvě stě korun ročně.

 

Výnosnější úročení termínovaných vkladů

 

Další výhodou menších finančních ústavů jsou i vyšší úroky na termínovaných vkladech. Ačkoliv většina odborníků doporučuje výhodnější uložení peněz například do podílových fondů, leží převaha úspor českých domácností na bankovních vkladech. Dobrou zprávou pro zájemce o malou banku je vyšší zhodnocení takových úspor.

 

Zatímco sto tisíc korun uložených na termínovaném vkladu na dobu jednoho roku je v Komerční bance úročeno 0,88 procenty, v Plzeňské bance je to téměř dvakrát tolik - 1,75 procenta. U vyšších částek se pak rozdíl v úročení zmenšuje.

 

Levnější nemusí být lepší

 

Nabídky malých bank budou zajímavé zejména pro ty, kteří chtějí ušetřit na poplatcích. Nezapomeňte však, že rozsah poskytovaných služeb je ve většině případů daleko užší. Kromě Volksbank a Dresdner Bank žádný jiný malý finanční ústav internetové bankovnictví nenabízí.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody malých bank

PLUS

levnější vedení účtu

nízké poplatky účetní položky

vstřícnější přístup ke klientům

menší riziko vzrůstu poplatků

lépe úročené termínované vklady

snaha udržet si klienty levnějšími službami 

MINUS

nedostatečné přímé bankovnictví

malé množství poboček

větší riziko nestability banky

omezený rozsah nabízených produktů a služeb

nízký počet bankomatů

Většinou vám nakonec nezbude nic jiného, než abyste zašli na pobočku. Protože však kromě Volksbank nemá žádná z malých bank pobočky po celé republice, je dobré volit malou banku jen tehdy, pokud bydlíte nebo pracujete v místě, kde taková pobočka existuje. Zřizovat si účet v bance, na jejíž pobočku budete muset dojíždět několik desítek kilometrů, nemá smysl. Pozor také na síť bankomatů: kromě Volksbank, SMW banky a Dresdner Bank, které mají vlastní bankomaty, všechny ostatní banky využívají síť bankomatů ČSOB - výběr tedy stojí pět korun.

 

Budete-li si chtít půjčit peníze, nemusíte v každém finančním ústavu uspět. Řada z nich - Plzeňská banka, IC banka nebo První městská banka - totiž spotřebitelské úvěry mezi svými produkty vůbec nemá.

 

Malou, nebo velkou banku?

 

Odpověď na otázku, jakou zvolit banku, záleží na typu klienta. Pokud upřednostňujete hlavně nízké ceny za služby a jste přímo z města, kde má zvolená finanční instituce pobočku, budou pro vás menší banky tím pravým řešením. Kromě nižších poplatků máte šanci využít i vyššího úročení termínovaných vkladů. Daní za přátelské ceny však bude nižší komfort služeb a většinou nutnost každou operaci vyřídit přímo u přepážky.

 

Jestliže raději ovládáte své finance po internetu nebo po telefonu, bude lepší zvolit některou z velkých tuzemských bank. Rozsah služeb přímého bankovnictví i široká síť bankomatů a poboček pro neodkladné záležitosti představuje jednoznačné plus na straně velkých finančních ústavů. Kromě toho nelze opomenout fakt, že u bank, za nimiž stojí silné zahraniční banky, je riziko krachu minimální.

 

Ve kterých městech najdete pobočky malých bank?

 

- Dresdner Bank CZ

Brno

Ostrava

Plzeň

 

- IC Banka

Hledáte další informace o termínovaných vkladech? Pak nevýhejte a navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Praha

Hradec Králové

 

- InterBanka

Praha

 

- Plzeňská banka

Plzeň

Praha

 

- První městská banka

Praha

 

- Sparkasse Mühlviertel-West banka

České Budějovice

Český Krumlov

Písek

Tábor

Vyšší Brod

 

- Volksbank

Praha

Plzeň

České Budějovice

Kaplice

Hradec Králové

Liberec

Jihlava

Znojmo

Brno

Olomouc

Zlín

Ostrava

 

Máte účet u některé z malých bank? Jak jste spokojeni s jejími službami? Narazili jste na nějaké problémy, se kterými byste se u velké banky typu Komerční banka nebo Česká spořitelna, nesetkali? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Kurzy.cz Francouzský prezident Emanuel Macron podlehl nátlaku hnutí takzvaných žlutých vest a přislíbil Francouzům řadu ekonomic...

Najdete na iDNES.cz